Makale Özeti

VISUAL STUDIO ANALYZER’ı anlayabilmek için güzel bir örnek düşünelim. Basit bir uygulama düşünelim. Veritabanından sorgulama yapıyor, bağlı intranet’deki bilgisayarlara remote olarak bağlanıyor. Yüksek seviye mimarilerde, VISUAL STUDIO ANALYZER iki bilgisayarda çalışır. Birincisi istemci bilgisayarı, ikincisi veritabanı sunucusu...

Makale

VISUAL STUDIO ANALYZER - 2

VISUAL STUDIO ANALYZER Örneği
  VISUAL STUDIO ANALYZER’ı anlayabilmek için güzel bir örnek düşünelim. Basit bir uygulama düşünelim. Veritabanından sorgulama yapıyor, bağlı intranet’deki bilgisayarlara remote olarak bağlanıyor. Yüksek seviye mimarilerde, VISUAL STUDIO ANALYZER iki bilgisayarda çalışır. Birincisi istemci bilgisayarı, ikincisi veritabanı sunucusu. Network servisleri bunların arasında çalışır. Query Engine, uygulama SQL veritabanı sorguları oluşturur. ADO, ADO.NET kullanarak bilgileri remote veritabanından çağırır. Internal network’de sorguların çalıştığı anda test yapmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda yeni bir VISUAL STUDIO ANALYZER projesi açın. Hangi bilgisayarlar bağlantı kuracaksa pnları projenize ekleyin. PAC bu filitreleri LEC’e gönderir. Bunun sonucunda bu olayları analiz edebilir duruma gelebilirsiniz.
  Bu işlemleri gerçekleştirdikden sonra, uygulamanızdaki sorguyu yapacak bölümü çalıştırın. Sorgu işlemi yapılırken, VISUAL STUDIO ANALYZER, olayları tanımlamış olduğunuz filitrelere göre doldurur. Bu olaylar VISUAL STUDIO ANALYZER tarafından otomatik olarak Event Log içinde kaydetmeye başlar. İşlem bittikden sonra, event log’ları VISUAL STUDIO ANALYZER view’lerinde ölçebilirsiniz.

VISUAL STUDIO ANALYZER Nasıl Çalışır?
  VISUAL STUDIO ANALYZER, bilşenin her bir olay kaynağında işletir. Uygulamadaki bileşen hareketlerine odaklanır. Örneğin bir VB uygulamamız var ve DCOM aracılığı ile sql ifadelerini veritabanına gönderiyor. Uygulama, DCOM objesi ve sunucu bileşenleri VISUAL STUDIO ANALYZER’da grafiksel olarak gösterilir. Bu iki bileşen neredeyse (örneğimize göre DCOM objesi ve veritabanı sunucusu), olayların hareketlerini VISUAL STUDIO ANALYZER alır, event log’a kaydeder. Sonuçlarını gösterir. VISUAL STUDIO ANALYZER, uygulamanızın çalıştığı sırada bu görüntüleri takip edebilmenizi sağlar. Bu bilgileri COM+, ADO gibi tüm Micsoroft teknolojileri için yapar.

Uygulama Yapısı
  VISUAL STUDIO ANALYZER, uygulamanızdaki tüm bileşenleri ve iletişimleri gösterir. Bir diyagram ve ayrıntıları olarak gösterir. Uygulamanızdaki hangi bileşenlerin performans analizini yapacağınızı bilmemiz gerekir. Yüksek seviyede görüntüleme, uygulamanızdaki olanları ayrıntılı şekilde takip etmenizi sağlar.

Uygulama Performansı
  VISUAL STUDIO ANALYZER, geleneksel performans analiz araçlarından daha yüksek seviyedeki durumlara kanalize olmuş durumdadır.
İhtiyaçları karşılayacak raporlar, merkezi lokasyoni tüm bileşenleriniz ve uygulamalarınız ile iletişimi sağlar. Ayrıca farklı görünümler ile uygulamanızın performansını analiz etmenizi sağlar. Her bir görüntü farklı araçlardan sonuçlar gösterir.

Izolasyon Sorunları
  Izolasyon sorunları, çalışma zamanı ve analizlerde ortaya çıkar. Uygulamayı çalıştırdığınız zaman, neler olduğunu görmeniz için VISUAL STUDIO ANALYZER görüntülerine bakın ve uygulamanızdaki takip etmek istediğiniz alanlara geleneksel debug işlemini yapabilmek için breakpoint yerleştirin. Uygulama çalıştığı zaman breakpoint noktasına geldiğinde çalışma duracaktır. Ardından VISUAL STUDIO ANALYZER’a bakın ve tekrar çalıştırarak bu zamanda neler olduğunu takip edin. Herhangi bir noktada, spesifik bileşenlerdeki istek detay bilgilerini görebilirsiniz.

Performans Darboğazı:
  Genel performans sorunu, uygulamanızdaki çalışma zamanının anormal olarak çok uzun sürmesidir. Çalışma zamanındaki bu çoğalma ve uygulamanızın performansının azalması genel anlamda performans darboğazı olarak bilinir. Örneğin uygulamanızdaki bileşenlerde bir sorun yaşıyorsunuz ve bu sorunu VISUAL STUDIO ANALYZER kullanarak çözümlediğinizde hangi bileşenin performans darboğazını yarattığını anlarsınız.

System Monitor Data
  System Monitor, bilgisayarın çalıştığı Windows işletim sistemindeki performansı görüntülemede kullanılır. Örneğin VISUAL STUDIO ANALYZER, System Monitor sayılarını doldurur ve işlem kullanım zamanını gönderir. Buradanda bilgileri takip etmeniz mümkündür. VISUAL STUDIO ANALYZER ile System Monitor’ü kullanabilmeniz için, filitre oluşturduğunuz zaman, VISUAL STUDIO ANALYZER’a bilgileri System Monitor’e de gönder diyebilirsiniz (System monitor events). Eğer bu şekilde olaylarınızın bilgilerini System Monitor’e de kaydederseniz, uygulamanız hakkındaki bilgileri System Monitor’ün özelliklerini kullanarakda edinebilirsiniz.

VISUAL STUDIO ANALYZER’daki Özellikler
  VISUAL STUDIO ANALYZER’ın yeni sürümü birçok yenilik içermektedir. Özellikle kullanıcı arayüzünde güzel yenilikler gelmektedir.
• Primary event collector (PEC)
• Otomatik model
• Çalışma zamanı değişkenleri
• Uygulama belgeleme
• COM olayları için Method Name alanı
• COM+ olayları
• Windows Management Instrumentation (WMI) olayları

  Primary event collector (PEC), VISUAL STUDIO ANALYZER’ın fonksiyonelitesini kolayca sunan bir arayüzdür. PEC arayüzü, olay koleksiyonlarına direk erişimi sağlar. Bunun sonucunda da VISUAL STUDIO ANALYZER’ın fonksiyonelitesini genişletebiliriz. PEC arayüzünü kullanarak kendi olay koleksiyonu programımızı yazabiliriz.
  Otomatik model: Otomatik model kullanarak, VISUAL STUDIO ANALYZER objelerinden script yazabilirsiniz. Örneğin iki farklı olayın arasındaki zamanlamayı hesaplamak istiyorsunuz. Programatik olarak herhangi bir olaya erişim sağlayabilirsiniz (Event log içindeki). Sonrasında spesifik kullanıcı arayüzünü kullanarak istediğiniz kullanıcı arayüzünü kullanarak istediğiniz hesaplamayı yapan metotlarınızı yazabilirsiniz.
Çalışma zamanı değişkenleri: Olay verisinin seviye detaylarını verir. Farklı bileşenler için farklı değerlere sahip olabilirler.
  Event view: Aktif event log’daki tek olay için tüm parametreleri gösterir. Seçilen olayın tüm ayrıntılarının bilgisini verir.
  Summary view: Belirli numara aralıklarındaki olayların yüksek seviye detaylarını gösterir. Kaynak ve hedef bilgisayar, kaynak ve hedef işlem, kaynak ve hedef bileşen içerir.   Timeline view: Event log’daki belli zaman aralıklarındaki olayları gösterir.

Kaynak: http://msdn.microsoft.com

Yeliz Korkmaz
yeliz.korkmaz@bilisimanadolu.com