Makale Özeti

Visual Studio 2005 – Editör Özellikleri

Makale

Visual Studio 2005 – Editör Özellikleri

ASP 3 ile uygulama geliştirirken, uygulama geliştiriciler Interdev,Notepad yada 3.parti editorleri kullanıyorlardı. Ancak .NET ile beraber Visual Studio .NET web uygulaması geliştirenler içinde vazgeçilmeyecek editor halini aldı. Visual Studio .NET 2002/2003 ile uygulama geliştirmek bir çok özelliği sayesinde uygulama geliştiricileri daha üretken hale getirmekteydi.

Visual Studio 2005 Web Uygulaması Geliştirenler için yeni özellikler

Visual Studio 2005 tüm uygulama geliştiriciler için yeni özellikler getirmektedir. Bu özelliklerin bazıları(debug özellikleri gibi) tüm uygulama türleri için ortak iken, bazıları(publish aracı gibi) ise sadece web uygulama geliştirme ortamına yöneliktir.

Örneğin dil yapısı için eklenmiş hata giderme özellikleri tüm uygulama türleri (web,windows gibi) çalışmaktadır.

Kullanıcı Kontrolleri

Kullanıcı kontrolleri(user controls) ile görsellerin yeniden kullanılabilirliğini sağlarız. Örneğin sitede sabit olacak bir menüyü, logo bölümünü, iki sayfada da kullanacak bir form bölümünü bir kullanıcı kontrolü olarak tasarlar ve yeniden kullanılabilirliğini sağlarız.

Çalışma anında kullanıcı kontrolü içerisindeki sayfa bölümü olarak tasarlanmış unsurlar, sayfada görüntülenir. Ancak tasarım anında kullanıcı kontrolü için sayfada sadece gri bir kutu görüntülenirdi. VS.NET 2002/2003 ile.

Yukarıdaki şekilde VS.NET 2003 ile bir web form tasarlanırken web forma eklenen kullanıcı kontrollerinin sayfa üzerindeki görüntüsü gözükmektedir.Gri kutular.

Yukarıdaki şekilde projeye eklenmiş olan bir kullanıcı kontrolünün tasarımı ekranı gözükmektedir. İçerisinde bir textbox ve bir button sunucu kontrolü yer alan basit bir kullanıcı kontrolüdür.

Yukarıdaki resimde ise bir önceki adımda oluşturduğum kullanıcı kontrolünün default.aspx adındaki web formda tasarım anındaki görüntüsü vardır. Kullanıcı kontrolünün çıktısı tasarım anında da sayfamızda gözükmektedir.

Kullanıcı kontrolünü web form üzerinde düzenlenememektedir. Ancak açılan smart tag ile bu işleme hızlıca erişilebilmektedir.

Her Yerde Instellisense

Instellisense ile uygulama geliştiriler çok daha üretken biçimde çalışabiliyorlar. Örneğin kod yazarken bir nesnenin özelliklerini ve metodlarını liste şeklinde görebilmemiz. Intellisense teknolojisidir.

Visual Studio 2005 ile beraber artık sadece code editöründe değil uygulama geliştirirken InstelliSense’e ihtiyaç duyduğumuz her yerde IntelliSense bizimle.

Örneğin inline-css yazarken;

Örneğin WebMatrix’den alışık olunan inline kod (<script runat=”server”></script> içerisinde) yazarken,

Ayrı bir kod dosyası yani codebehind (yeni codebehind yapısından ayrı bir makalede bahsedeceğim) kullanmadan yazılan web servisleri, web formları, css yazarken, html yazarken her yerde intellisense sayesinde daha üretken kod yazabileceğiz.

Smart Tags

Smart tag deyimini MS Office 2003 kullanmış olan bir çok kişi duymuş ve smart tag’ ler ile tanışmıştır.

Smart tag’ler Visual Studio 2005 içerisinde de mevcuttur. Bir çok sunucu kontrolü sık kullanılan özelliklerini düzenleyebilmemiz için smart tag’ler içerir.

Ayrıca code editörü içerisinde hata ayıklama gibi durumlar için yardım amaçlı smart tag’ler yer almaktadır.

Tag Navigator

Tag navigator web formların görsel tasarımını aşamasında büyük kolaylık sağlar. O anda düzenlemekte olduğunuz nesnenin konumunu görüntüleyebilirsiniz.

Tag navigator desteği hem Design görünümünde hem de Source görünümünde aktiftir.

Tag Navigator ile istenilen etiketin üzerine gelinip yandaki ok işaretine tıkladığında açılan menü ile o etiket kodu seçili hale çevrilebilir.

Tag navigator için büyük bir keşif diyemesek bile uygulama geliştirme sürecinde yazılım geliştiricilerin üretkenliğine pozitif etki yapacak bir özellik olarak nitelendirebiliriz.