Makale Özeti

.NET ile uygulama dağıtımı

Makale

Uygulamanın Dağıtımını Yapmak - 1

XCOPY Dağıtım

 

XCOPY dağıtım yönetimi .NET Framework üzerinde çalışan uygulamalarımızı dağıtmak için kullanabileceğimiz en kolay ve basit yöntemdir. Uygulamanın tüm dosyalarını ve alt klasörlerini dağıtılacak olan bilgisayara kopyalayarak bu dağıtım yapılmış olur.

 

Bu yöntemin ismi MS-DOS’dan kalma XCOPY komutundan gelmektedir. XCOPY komutu ile bir klasör alt klasörleri ile birlikte başka bir konuma kopyalanabilmektedir.

 

XCOPY D:\kaynakklasor C:\hedefklasor /s

 

Dağıtım Projesi Oluşturmak

 

XCOPY kopyalama yöntemi ile dağıtılması uygun olmayan uygulamaları dağıtmak için Visual Studio .NET ile dağıtım projesi oluşturulabilir. Windows Installer projesi oluşturarak Windows işletim sistemi için kurulum paketi oluşturabilirsiniz. Uygulamayı dağıtmak için oluşturulacak olan projeyi var olan uygulamanın ait olduğu Solution’a ekleyerek dağıtım projesi oluşturulabilir.

 

Windows işletim sistemi için oluşturulabilecek iki çeşit dağıtım projesi vardır. Bunlar Setup Project ve Merge Module Project proje türleridir.

 

Setup Project proje türü çalıştırılabilir uygulamaların dağıtımında kullanılır.

 

Merge Module Project proje türü ile kontroller ve bileşenler gibi çalıştırılabilir olmayan öğeler dağıtılır. Merge Module Project kendi başına çalıştırılamaz. Bir Setup Project’in içinde yer almalıdır. 

 

Setup Wizard Kullanımı

 

Uygun dağıtım projesini seçmek için Visual Studio.NET Setup Wizard kullanılabilir.

 

Uygulamanın içinde bulunduğu Solution’ a yeni bir dağıtım projesi ekleyerek dağıtırm işlemini gerçektetirebilirsiniz.

 

Uygulamanın içinde bulunduğu Solution üzerine sağ tıklayın açılan menüden Add>New Project menü seçeneğini seçin.Açılan Add New Project diyalog kutusundan Setup Project Wizard seçeneğini seçin, sağ tarafta açılan proje türlerinden Setup Wizard seçeneğini seçin.

 

Bu seçenek Setup Wizard sihirbazını açacaktır.  İleri düğmesine bastıktan sonra gelen seçenekler içinden uygun dağıtım projesi türünü seçin. Windows uygulaması dağıtım programı oluşturmak için birinci seçeneği yani Create a setup for a Windows Application seçeneğini seçin, İleri düğmesine tıklayın.  Dağıtım projesine eklenecek olan uygulama çıktılarını seçmemizi ister.

 

Bir sonraki adımda Projeye eklenecek dosya tipleri seçilir.

Primary output from ProjeAdi seçeneği ile projenin çıktısı olan uygulama dosyasını projeye ekleyebilirsiniz. Source files from selamlayici ile uygulamanın kaynak kodlarını projenize ekleyebilirsiniz. Projeye eklenebilecek dosya türlerinin üzerine gelindiği zaman dosyaların içerikleri ile ilgili bilgi mesajı aşağıdaki ekranda gözükmektedir.

 

Bir sonraki adımda projeye proje kapsamı dışındaki bir dosya eklemenizi sağlar. Örneğin, projeniz için hazırladığınız yardım dosyasını ekleyebilirsiniz. İlerledikten sonra bir sonraki ekranda Finish butonuna basarak dağıtım projesinin belirlediğiniz şekilde oluşturulmasını sağlarsınız.

 

Dağıtım projesi oluşturulduktan sonra projesi Solution’a eklenir. Solution Explorer penceresinde dağıtım projesi gözlemlenebilir.

 

Dağıtım Projesinin Properties Penceresi

 

Dağıtım projesi solution’nıza eklendikten sonra, dağıtım projesinin oluşturacağı çıktıyı ile iligli ayarlar yapabilirsiniz. Bir dağıtım projesi oluşturulduğu zaman .msi uzantılı tek bir dosya oluşturulur ve bu Windows Installer dosyası kurulumun tüm dosyalarını ve ayarlarını içerir. Projenin Build Property penceresinde dağıtım projesinin çıktısını düzenleyebilir ve eğer hedef bilgisayarda Windows Installer yoksa kurulumun ilk önce sisteme Windows Installer kurmasını sağlayabilirsiniz.

 

Output File Name

 

Output file name seçeneği ile oluşturulacak olan dağıtım projesinin ismi belirlenir. Bu seçeneğin varsayılan değer <configuration>\<project name>.<extension> şeklindedir.

 

<configuration> uygulamanın derlendiği mod, Debug, Release gibi.

<project name> projenin adı.

<extension> Windows Installer dosya uzantısı .msi.

 

 

Package Files

Bu seçenek ile dağıtım projesinin ürettiği dağıtım yazılımının dosya şekli belirlenir.

Seçilebilecek seçenekler:

 

As loose uncompressed files:  Bu seçenek ile projenin dosyaları .msi dosyası ile beraber hedef klasöre kopyalanır. Herhangi bir sıkıştırma söz konusu değildir. Kurulumun kopyalacağı dosyalar .msi ile aynı klasörde durmaktadır. Kurulum dosyası olan .msi çalıştırılarak kurulum yapılır.

 

In Setup File: Oluşturulan yeni bir projede varsayılan seçenektir. Dağıtım uygulamasının tüm çıktısı bir .msi dosyası içerisine derlenir. Başka dosya oluşturulmaz. Bu şekilde dosya boyutu sıkıştırılma sayesinde olabildiğince küçülür, ayrıca uygulamayı dağıtmak için tek dosya kullanılması yeterlidir.

 

In Cabinet File(s):  Bazı durumlarda uygualama için CAB dosyaları oluşturmak isteyebilirsiniz. Uygulamanızı sınırlı kapasitede bir depolama aygıtı ile taşıyacağınız durumlarda uygulamanın bir kaç parçaya ayrılmasını isteyebilirsiniz. Örneğin uygulamanızı disketler ile dağıtacaksanız Package Files seçeneklerinden bu seçeneği seçtikten sonra aşağıda aktfi olan CAB Size bölümünden Custom seçeneğini seçerek CAB dosyalarının ne kadar büyüklükte olacağını belirleyebilirsiniz.

 

Bootstrapper

Bu seçenek ile dağıtım uygulamasının açılması çalıştırılması aşamasında yardımcı program oluşturulup oluşturulmayacağı belirlenir. Oluşturuşan .msi dosyası bir Windows Installer dosyasıdır, Windows Installer kurulu olmayan bilgisayarlarda kurulumun başlamasını veya başlamadan önce Windows Installer kurulmasını sağlamak için gerekli olan dosyalara Bootstrapper dosyası denir.

 

Seçilebilecek seçenekler:

None: Dağıtım yapacağınız bilgisayarlarda Windows Installer olduğuna emin iseniz bu seçeneği kullanarak herhangi bir Bootstrapper dosyası oluşturulmamasını sağlayabilirsiniz.

Windows Installer Bootstrapper: Bu seçenecek ile oluşturulan dağıtım projesi derlendiği zaman .msi dosyası dışında dosyalarda oluşturur. Oluşturulan Setup.exe dosyası ile kurulum başlatılıri Setup.exe eğer sistemde Windows Installer yok ise kullanıcıyı uyarır eğer var ise .msi yi çalıştırıp kuruluma devam eder.

Web Bootstrapper: Uygulamanızın web üzerinden download edilmesini istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

 

Authenticode Signature: Eğer uygulamanızın bir Authenticode Signature (doğrulama imzası) içermesini istiyorsanız be seçeneği seçerek aşağıdaki üç seçeneğin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Certificate File: Bu kutu ile Authenticode certificate (.spc) seçilirerek dağıtım projesi ile ilişkilendirilir. Browser düğmesi ile istenilen dosyayı seçebilirsiniz.

Private Key File: İşaretlenmiş dosyalar için şifrelenmiş bir private key (.pvk) seçilmesini sağlar. Browse düğmesi ile istenilen dosyayı seçebilirsiniz.

Timestamp server URL: Timesptamp sunucu belirlemek için kullanılır. Doğru bir URL olmalıdır. Bu alana bir değer girilmesi zorunlu değildir.

 

 

 

Resimlerle Adım Adım Setup Wizard Kullanımı

Solutiona yeni bir proje ekleyin.

Setup and Deployment Projectsden Setup Wizard seçeneğini seçin.

Oluşturucağını setup projesi türünü seçin. (Örneğin Windows Application)

selamlayici ismindeki windows application projesinin ürettiği exe için birinci seçeneği seçin.

Bu ekranda proje dışında ek dosyalar ekleyin. Yardım dokumanları gibi...

 

 

Cengiz HAN

cengizh@yazgelistir.com