Makale Özeti

Bu makalede, updatepanel kontrolü içerisinde, dosya yükleme işleminin farklı durumlarda nasıl kullanıldığı anlatılmaktadır.

Makale

Scriptmanager ve updatepanel kontrolleri, her postback durumunda sayfanın tekrar yüklenmesini önlemektedir. Fileupload kontrolüde, asenkron postbackle çalışmamaktadır, bu yüzden updatepanel kontrolü içerisinde de çalışmamaktadır.


Yukarıda görüntülenen tasarımda, dosya seçilip, Dosya Yükle düğmesine tıklandığında, sürekli olarak, Dosya Seçiniz mesajı alınacaktır. Çünkü düğmeye tıklandığında FileUpload kontrolünün içeriğindeki bilgi her seferde temizlenecektir.

Varsayılan olarak, Updatepanel kontrolünün içindeki herbir postback kontrolü asenkron postback sebep olur ve panel içeriği yenilenir. Bununla birlikte, kontrollerde ayarlamalar yaparak, sayfanın yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi de, Updatepanel kontrolü için bir trigger tanımlayarak yapabilirsiniz. Trigger her bir postback kontrolü için ayrı ayrı tanımlanır ve tanımlanan kontrollerin eventları sayfanın yenilenmesini sağlar.

Fileupload işlemininde, kontrol içeriğinin temizlenmemesi için, Dosya Yükle düğmesi için trigger tanımlamamız gerekmektedir. Aşağıdaki gibi kodumuzu düzenlediğimizde dosya yükleme işleminin gerçekleşeceğini göreceksiniz.İkinci durum ise, dosya yükleme panelinin, sayfa ilk yüklendiğinde visible=False olmasıdır. Kullanılan yazılımlarda, senaryoya göre, Dosya Ekle düğmesi olur ve düğmeye tıklandığında, dosya yükleme paneli görüntülenir. Bu durumda, yukarıdaki gibi tek bir trigger yeterli olmayacaktır. Yaptığınız yazılımda bu şekilde bir kullanım varsa, dosya yükleme panelini visible = True yapan koltrolünde trigger olarak tanımlanması gerekmektedir.


Böylelikle, updatepanel içerisinde çalışmayan kontrolleri, triggerlar sayesinde kullanabilirsiniz.

HoşÇakalın...