Makale Özeti

Bilindiği üzere mobil cihazlardan uzak bir noktada ki sunucuya ulaşmanın birçok yolu vardır..Ulaşma nedeni genel olarak varolan bir datayı almak veya işlenen datayı karşı tarafa yüklemek ya da sunucu üstünde hazır olan başka bir yazılımı çalıştırmaktır.Mobil cihazlar uygulamalar genel olarak Rich Client Application ve Mobile Web Application diye 2 ayrı grup olarak ele alınabilir..Ama herzaman ürettiğimiz çözüm için yeterince zamanımız olmayabilir.Yada var olan projenin mobile client üzerinden birşekilde kullanılması istenebilir..İşte Microsoft burda maharetini konuşturmuş ve bir çok yazılım geliştirici için var olan bir çözüme yani mobile cihaz üzerinden sunucu üzerinde ki bir aplikasyona anında erişmeye imkan sağlayan terminal services teknolojisini kullanımımıza sunmuştur..

Makale

            Terminal Services ile mobil cihaz üzerinden uzak sunucuya bağlanma – 1

 

            Bilindiği üzere mobil cihazlardan uzak bir noktada ki sunucuya ulaşmanın birçok yolu vardır..Ulaşma nedeni genel olarak varolan bir datayı almak veya işlenen datayı karşı tarafa yüklemek ya da sunucu üstünde hazır olan başka bir yazılımı çalıştırmaktır.Mobil cihazlar  uygulamalar genel olarak Rich Client Application ve Mobile Web Application diye 2 ayrı grup olarak ele alınabilir..Ama herzaman ürettiğimiz çözüm için yeterince zamanımız olmayabilir.Yada var olan projenin mobile client üzerinden birşekilde kullanılması istenebilir..İşte Microsoft burda maharetini konuşturmuş ve bir çok yazılım geliştirici için var olan bir çözüme mobile cihaz üzerinden sunucu üzerinde ki bir aplikasyona anında erişmeye imkan sağlayan terminal services teknolojisini kullanımımıza sunmuştur..(Bu teknoloji sadece mobil cihazlarla sunucunun bağlantısını sağlamakla kalmaz dummy terminal dediğimiz sadece ekran , mouse ve klavye gibi input elemanlarına sahip olupda kendisine ait bir mainboard ve HardDisk’i bulunmayan clientların da sunucu üzerinde oturum açmalarına izin vererek gerekli entegrasyonu sorunsuz bir şekilde yerine getirir.. Pc maliyetlerinin düşmesi neticesinde bu tür senaryolara çok sık rastlanmamaktadır.)

 

            İsterseniz öncelikle yazımızın bu 1. bölümünde Terminal Services’in sunucu üzerinde nasıl yapılandırılacağını bir görelim..

 

            Öncelikle  :

 

1.      Control Panel içerisinden Add or Remove Programs seçeneğine gidilir.Açılan pencereden Add/Remove Windows Components seçeneğine tıklanarak karşımıza gelen pencereden Terminal Server seçilir ve Next’ e tıklanır.

 

 

2.      Karşımıza gelen pencerede çokca yazılmış bir açıklama metni görülüyor.Bu açıklamada Administrators grup üyelerinin bu Terminal Server a direkt olarak bağlanabileceğini,normal bağlantılar için user açmanın gerektiğini anlatmaktadır.Bu hizmetten faydalanmak için kullanılacak bir lisans olduğunu ve bu lisansın şu andan itibaren 120 gün geçerli olduğunu ondan sonra mutlaka lisans alınması gerektiğinide belirtmektedir.Metni okuduktan sonra Next’e tıklıyoruz..

 

 

 

3.      Bu sayfa belkide dikkat edilmesi gereken en önemli sayfalardan biridir.Güvenlik düzeyinin belirtildiği bu sayfada daha az güvenliğe sahip ancak yaptığım testlerde sorun çıkarmayan Relaxed Security seçeneğini işaretleyip Next’e tıklıyoruz..1. seçenek olan Full Security Windows 2003 server a ait gelişmiş güvenlik özelliklerinin uygulanması konusunda ısrarcı bir tavır sergilemektedir.Bazı uygulamalar önceki windows versiyonlarında ki yapıya uyumlu tasarlandığından sorun çıkarma olasılığı yüksektir.Belirtmeliyim ki bu ayar daha sonra tekrar konfigüre edilebiliyor..

 

 

4.      Açılan ekran da , eğer bir lisansınız varsa bunun yüklü olduğu sunucuyu belirlemeniz veya otomatik aramaya bakmanız gerekmekte..En son seçenek olan 120 günlük deneme sürümü seçeneğini seçerek yolumuza devam ediyoruz..

 

 

5.      Yeni ekranda karşımıza lisans tipi seçimi gelecektir.Her device başına bir  lisans modeli seçilebileceği gibi kullanıcı başına lisans modeli de seçilebilir.Bir 2. seçeneği seçiyor ve Next’e tıklıyoruz..

 

 

 

            Daha sonra bir kurulum gerçekleşecek otomatik olarak..Finish diyerek kurulum sürecini sonlandırıyoruz..Bu işlemin bitiminde bizden restart isteyecektir.Evet diyerek sistemin kapanıp açılmasını sağlıyoruz.

 

6.      Bu durumda mobil cihazımız veya başka bir PC , Terminal servisini yapılandırdığımız bu sunucuya bağlanabilir.İsterseniz şimdi pocket Pc için Start / Programs menüsünü tıklayarak Terminal Services Client ‘ı çalıştırıyoruz..

 

 

 

            7.  Daha sonra karşımıza gelen ekrandan bağlanmak istediğimiz Terminal Server ‘ın ya adını ya da Ip adresini yazarak Connect tıklanır.Yanlız dikkat edilmesi gereken ufak ama onemli bir noktada bu ekranda bulunan Limit Size of Server desktop to fit on this screen seçeniğinin seçili olmaması gerektiğidir..Aksi durumda program başlık çubuğu her halükarda görünecektir bu da mevcut çalışabilir ekran alanını daraltacaktır.

                                                                                             

 

 

8.  Connect butonu tıklandıktan sonra karşımıza şayet Terminal Service’ın aktif olduğu sunucu bulunursa Login Ekranı gelecektir.Ekranın saol alt köşesinde scrooling işlemlerine alternatif ekran oryantasyon butonlarının bulunduğu bir yer daha vardır.Burdan da şekillerin içerdiği layout bilgisine göre ekran bilgisi istenilen yöne yansıtılabilir..

 

                                                                                             

 

 

9.      Eğer kullanıcı adı ve şifresi doğru ve ayrıca ilgili kullanıcıya ait gerekli permission’lar da doğru girildiyse karşımıza windows 2003 sunucusuna ait desktop ekran görüntüsü gelecektir.Bu durumda istenildiği gibi server (sahip olduğu haklar doğrultusunda.)sanki başındaymışız gibi yönetilebilir…

 

 

Çıkmak içinde start menusunden Log Off dememiz yeterlidir.

 

Sonuç olarak Windows Server  2003 üzerinde yer alan ve çalışmakta olan uygulamamıza sanki Radmin , PcAnywhere gibi bir yazılımla bağlanırmışcasına sorunsuzca bağlanarak ilgili uygulamaların mobile client üzerinden çalıştırılması oldukça basit ve pekala mümkündür…

 

Bir sonraki makalemiz olan Terminal Services -2 de mobile cihaz üzerinden bağlanacak olan kullanıcı hakları ve bu hakların windows sunucu üzerinde nasil yapilandiriliğini irdeleyeceğiz..

 

Şimdilik bu kadar..Takıldığınız bir nokta olursa eralp.erat@savyazilim.com adresinden bana ulaşabilirsiniz..

 

Unutmayalım bilgi paylaşıldıkca değerlidir..

 

Eralp Erat

Mcp, Mcad.NET , Mcsd.NET

HIMS

www.eralperat.com