Makale Özeti

SQL Server kod adı DENALI Microsoft tarafından 8-11 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleşen PASS Summit 2010 etkinliğinde duyuruldu. Artan veri hacmi ve şirketlerin maliyetlerini düşürme gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilen SQL Server’in bu yeni sürümü; müşteriler ve iş ortaklarının veri ambarı uygulamalarını hızlandırmalarını sağlıyor. Bu makalede; öncelikle SQL Server DENALI’yi nasıl kurabileceğinize dair detaylı bir makale yazmayı amaçlıyorum. Bundan sonraki makalelerde, kuracağınız bu versiyonla gelen yeniliklerden bahs ederek bu konuda çalışmalara devam edeceğiz.

Makale

SQL Server DENALI Kurulumu

SQL Server kod adı DENALI Microsoft tarafından 8-11 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleşen PASS Summit 2010 etkinliğinde duyuruldu. Artan veri hacmi ve şirketlerin maliyetlerini düşürme gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilen SQL Server’in bu yeni sürümü; müşteriler ve iş ortaklarının veri ambarı uygulamalarını hızlandırmalarını sağlıyor.

Bu makalede; öncelikle SQL Server DENALI’yi nasıl kurabileceğinize dair detaylı bir makale yazmayı amaçlıyorum. Bundan sonraki makalelerde, kuracağınız bu versiyonla gelen yeniliklerden bahs ederek bu konuda çalışmalara devam edeceğiz.

Öncelikle kuruluma geçmeden önce, SQL Server’in bu yeni versiyonunun sistem gereksinimlerinden bahs edelim.

Sistem Gereksinimleri

·         Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows 7, Windows Server 2008 R2; Windows Server 2008 Service Pack 2; Windows Vista Server Pack 2

·         32-bit Sistemler

·         Intel veya 1GHz veya daha hızlı işlemcilere sahip (2 GHz veya daha hızlı işlemciler tavsiye edilir) bilgisayarlar

·         64-bit Sistemler

·         1.4 GHz veya daha hızlı İşlemciler

·         Minimum 1 GB RAM (2 GB Ram tavsiye edilir)

Eğer kullanmakta olduğunuz sistem yukarıda listenen maddelerin herhangi bir tanesinin dahilinde ise; aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemimiz uyumlu ve hazır olduğuna göre, kurulum işlemlerine başlayabiliriz. Öncelik SQL Server (Denali)’yi indirmemiz gerekiyor. (SQL Server Denali’yi buradan indirebilirsiniz)

İndirme işlemi yapılırken, windows update uygulamasını çalıştırıp sistemdeki güncellemelerinizi tamamlamanız öneriler. Kurulum aşamasında bu işlem Denali kurulumu yapılırken ekstra bileşenlerin kurulmasına gerek kalmadan ilerlemesine sağlamış olup, size zaman kazandıracaktır.

Kurulum

Kurulumu setup.exe üzerinden başladıktan sonra; karşınıza çıkan ekrandan “Installation” sekmesine geçiyorsunuz. Karşınıza gelen öğelerden “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğini tıkladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Biraz bekledikten sonra, karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Eğer şanslıysanız, herhangi bir hata mesajı almadan “ok” duğmesine basarak bu aşamayı geçiyorsunuz.

Muhtemel hata olarak aşağıdaki uyarı mesajı karşınıza çıkabilir (Şanssız bir gününüz demek ki):

Hatanın bulunduğu satırdaki “view detailed report” bağlantısına tıklarsanız; aldığınız uyarı mesajın detayını aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

This rule determines whether the computer has the required update package that ensures that the computer will not have to be rebooted because of the Microsoft .NET Framework 4 installation.

İlgili hatayı giderebilmek için; hata satırında bulunan “Failed” bağlantısına tıklayın; Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır:

Rule Check Result” uyarı penceresini fare imlecinizle aktif tutarak ctrl+c ile kopyalayıp ve ctrl+v ile notepad’a yapıştırabilir ve hata penceresinde size verilen bağlantıya giderek, ilgili güncellemeyi indirip kurabilir ve karşılaştığınız hatadan kurtulabilirsiniz. (Direk buradanda ulaşabilirsiniz KB #958488)

İlgili güncellemenin kurulumunu yaptıktan sonra ve muhtemel bir restart işleminden sonra kurulum aşamalarını yukarıda anlatıldığı gibi tekrar takip ederek hatayı aldığınız ekrana geri geldiğinizde bu sefer hatanın giderilmiş olduğunu göreceksiniz.

Eğer karşınıza firewall ile ilgili bir uyarı gelirse, bu sorunu kurulum bitimine kadar Firewall i kapatarak çözebilirsiniz.

Karşılaştığımız bir sonraki aşama; kurulacak olan SQL Server versiyonunu seçmek olacaktır.

Varsayılan olarak “Enterprise Evaluation” seçeli olacak. Bu versiyonda; SQL Server’in SQL Server Çevrimiçi kitabındada bahsedilen bütün özellikleri mevcüt olmakla beraber en büyük özellik kümesine sahip versiyon olarakda belgelenmiş durumdadır. Deneme sürümü olması itibariyle 180 günlük bir zaman diliminden sonra kullanım tarihi sonlanmış olacaktır.

Diğer iki seçenek olarak “Express” ve “Express with Advances services” ücretsiz sürümler olup, 180 günlük bir süre size kafi gelmiyorsa bu iki seçenekten herhangi birini seçebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda karşınıza çıkan şartnameyi okuyup kabul ettikten sonra kurulum destekli dosyaları kurmaya başlayabiliriz:

 

Bu aşamada karşınıza aşağıdaki uyarı penceresi çıkacaktır:


Bilgisayarınız yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Firewalli kapattıktan sonra kurulumu yukardan anlatıldığı gibi devam ederek tekrar bu aşamadan devam edebilirsiniz: Karşımıza çıkan 3 seçenekten bir tanesi seçip kurulum işlemini devam edebiliriz. Bu aşamada “SQL Server feature Installation” seçeneğini tıklayarak devam edelim.

Bir sonraki ekranda yüklenilecek olan bileşenlerin listesini görüntüleyeceksiniz. Bu ekrandan kurmak istediğiniz eklentileri seçip bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Benim tercihim aşağıdaki gibidir:

Gerekli eklenti ve araç seçiminden sonra, sıra artık “instance ID” seçimine gelmiştir. Named Instance kısmına isteğinize uygun bir isim verebilirsiniz.

Nextduğmesine tıkladıktan sonra; kurulum yeri ve kurulumun kaplayacağı alan gözükecektir. Bu aşamayıda geçtikten sonra karşımıza çıkan ekrandan Hesap adı ve başlangıç tiplerini ayarladıktan sonra geçebiliriz. Bu kurulumda “Use the same acount for all SQL Server Servicesduğmesine tıkladıktan sonra NT AUTHORITY\SYSTEM i seçtikten sonra bir sonraki aşamayı geçebiliriz.

Sonraki aşamada karşımıza çıkan ekranda aşağıda gösterilen seçenekler ve ayarları yapıyoruz. Yetkilendirme modu olarak “Mixed” seçmemiz daha uygun olacaktır. Bu şekilde tanımladığınız windows ve belirlediğimiz “sa” kullanıcı bilgileri ile SQL Server’i yönetebilirsiniz.

Specify SQL Server Administrators” kısmında SQL Server’i yönetecek hesap adları seçebiliyorsunuz. Bu aşamada “Add Current User” diyerek şu an açık olan oturum hesabını yönetici olarak atayabilirsiniz.

Yukarıda “Data Directories” ve “FILESTREAM” sekmeleri bulunmaktadır. Data Directories adındanda anlaşılacağı üzere SQL Server, Kullanıcı veritabanı, kullanıcı veritabanı logları ve çeşitli verilerin saklandığı klasörlerin yolları ve adları bilgisi bulunmaktadır.

FILESTREAM; Yapısal olmayan verilerin saklanması ve işlenmesi için SQL Server 2008 ve DENALI’nin barındırdığı yapıdır. Yapısal olmayan veriler (Ses dosyaları, görüntü dosyaları, resimler) SQL Server’da değil, NTFS disk sisteminde duruyor. Ama bu verilere erişimi SQL Server üzerinden yapmanız mümkün. Bu sekmeden FILESTREAM’le ilgili tanımlaya yapabilirsiniz.

Bundan sonraki aşama; SQL Server Analiz servislerini erişim yapabilecek ve yönetcek kullanıcıları tanımlamak. Burada benim yaptığım mevcüt oturum kullanıcısına bir önceki işlemde olduğu gibi buraya yönetici olarak atamak ve bunun için “Add current user” i tıklamanız yeterli olacaktır.

“Data Directories” sekmesinden SQL Server Analiz verilerinin saklanacağı klasör yolları ve bilgilerini ayarlayabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Sonraki kurulum penceresinde “Install the native mode default configuration” seçeneğini seçtikten sonra; ve karşımıza çıkan 2 diğer pencereyi “Next” deyip geçtikten sonra artık son aşamaya gelmiş oluruz.

Son olarak “Installduğmesine tıkladıktan sonra; kurulumu başlatmış oluyoruz. Kurulum işlemi yaklaşık 30 dk sürecektir.

Kurulumdan sonra SQL Server Management Studio’ya giriş yaparak kurulumun başarılı bir şekilde olup olmadığına baktıktan sonra kurulum işlemini tamamlamış oluyorsunuz:

Ve bağlandıktan sonra karşımıza gelen görüntü:

Görüldüğü üzere başarılı bir şekilde giriş yapabildik.

Bol SQL Server DENALI’li günler dilerim.

İyi Çalışmalar.

A.Jamshid HASHIMI

Blog: http://www.jamshidhashimi.com

Mail: jamshidhashimi@hotmail.com