Makale Özeti

Bu Makalede Sizlerle MSDN in bize sunmuş olduğu FotoVision Smart Client uygulama örneği’nin web ve masaüstü modüllerini göz atacağız.

Makale

Smart Client Örneklerinden FotoVision Uygulaması

Bu Makalede Sizlerle MSDN in bize sunmuş olduğu FotoVision Smart Client uygulama örneği’nin web ve masaüstü modüllerini göz atacağız.

Öncelikle FotoVision dan biraz bahsedelim. FotoVision uygulaması, internette tutulan resim arşivine masaüstü programı, internet sayfası ve mobil cihazlar ile ulaşma imkanı sağlayan bir uygulama. Temel prensip olarak basite indirgenmiş ve sadece smart client teknolojisinin değişik ortamlarda da kullanılabilmesini anlatmak amacı ile yapılmış bir örnektir.

Windows Uygulaması

Web Uygulaması

Tablet PC Uygulaması

 

FotoVision’un çalışma yapısını incelersek aşağıdaki gibi bir diagram ile karşılaşıyoruz.

Yukarıdaki yapıda yönetici masaüstü uygulaması ile servise bağlanarak resimleri ve resim bilgilerini sunucuya gönderiyor.Diğer pocket pc ve internet kullanıcıları yine kendi servislerine bağlanarak resimlere ve bilgilerine ulaşma imkanı bulabiliyorlar.

FotoVision masaüstü uygulamasını yayınladığımızda ve herhangi bir bilgisayarda bu uygulamayı yüklediğimizde her şekilde çalışma imkanı bulabiliyoruz. Çünkü smart client uygulamaları kurulu olduğu bilgisayarda kendisinden başka bir yapıya gerek duymadan çalışabilme özelliğine sahipler. Bu projede de tüm servisler sunucuda bulanan hizmetler sayesinde programa bir katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda resimlerimize her yerden fazla miktarda bir sistem gereksinimi duymadan verilere ulaşabilmeyi ve onlar üzerinde değişiklik yapabilmemizi sağlıyor.

Bunun yanısıra uygulamamızı internette olmadığımız zamanlardada kullanabiliyoruz fakat güncelleme işlemi yapmayı denediğimizde ise bize sunucuya bağlanamadığını belirtiyor. Ama uygulamada eklediğimiz resimler veya kataloglar programımızı kapatsak bile halen geçerliliğini koruyor. Tekrar açtığımızda değişlikler hafızada kaldığından tekrar bir resim ekleme işlemi ile uğraşmak yerine hemen “upload” butonuna tıklayarak güncellememizi yapabilyoruz.

Son olarak projemizi yayınladıktan sonra internetten projemizi yüklemeyi göreceğiz. FotoVision Desktop uygulamasını açtıktan sonra “solution explorer” üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden “publish” seçeneği seçilerek sihirbaz başlatılır.

Bu bölümde uygulamanın çevrimdışı da çalışabilir özelliğini veya sadece çevrimiçi çalışmasını bizim isteğimize sunuyor. “Online or Offline” seçeneğini seçersek eğer uygulamamız internet olmadığı halde veya sunucuya bağlanamadığı halde bile çalışabilme özelliğini projeye ekler.
Son olarak projemiz yayına girdiğinde karşımıza yükleme sayfası çıkar. Install dediğimizde eğer sistemimizde Framework yüklü ise projeyi hemen yüklemeye bağşlayacaktır ve sonrasında kuruluma geçecektir.

 

Şu ana kadar FotoVision örneği hakkında ön tanıma bilgisine sahip olduk. Yakın zamanda yine FotoVision ile devam ederek içindeki servisleri irdelemeyi umuyorum.

Umarım Smart Client’a giriş yapanların kafasındaki birkaç soru işaretini kaldırabilmişimdir. FotoVision İnidirmek İçin: http://msdn.microsoft.com/smartclient/codesamples/fotovision/

Görüşmek Üzere...