Makale Özeti

Bu yazımızda Silverlight 2.0 Runtime ve SDK paketi ile beraber gelen DLL kütüphanalerini, içeriklerini ve kullanım yerlerini inceliyoruz.

Makale

Silverlight 2.0 ile beraber artık tüm yazdığımız kodların DLL olarak XAP dosyaları içerisinde istemciye gönderildiği bir ortamda harici DLL kütüphaneleri de kullanabiliyor olmak büyük avantajlar getiriyor. Tabi ki bu avantajlardan ürünün kendisi de faydalanıyor ve Silverlight 2.0 Beta 2 Runtime ve SDK ile beraber gelen çoğu harici kontrol normal şartlarda Expression Blend 2.5 içerisinde gözükmese de aslında DLL'ler şeklinde bilgisayarlarımızda bulunuyor. Bu yazımızda Silverlight 2.0 Runtime'ın ve SDK'nın derinliklerine inip bahsettiğimiz DLL'leri inceleyerek neler yapabileceğimize göz atacağız.

Silverlight Runtime yüklemesinde bilgisayarınızda C:\Program Files\Microsoft Silverlight\2.0.30523.6 konumuna yerleştirilecek olan DLL'leri söz konusu klasörü açarak bir inceleyelim.

Silverlight 2 Beta 2 Runtime DLL'leri.
Silverlight 2 Beta 2 Runtime DLL'leri.

Yukarıdaki DLL'lere baktığımızda özellikle eski VB sınıflarını desteklemek adına Microsoft.VisualBasic.dll'in Silverlight RunTime ile beraber de dağıtıldığını görüyoruz. Buradaki DLL'lerden bazılarına özellikle eğilmek gerekirse dikkati çekenler arasında System.XML.dll yer alıyor. Windows'takine kıyasla bu DLL içerisinde artık XSL veya XPath sınıfları bulunmuyor, tabi ki bunun çok mantıklı bir nedeni var; özellikle XPATH yerine artık elimizde XLINQ olduğu için bu sınıfları muhafaza etmek saçma olurdu. System.Core.dll ve System.Xml.Linq.dll işte tam bu noktada yardımımıza koşuyor ve LINQ'in neredeyse tüm özelliklerini Silverlight tarafına taşıyor. Son olarak System.Windows.Browser.dll ise bir Silverlight uygulamasının içerisinde bulunduğu tarayıcı ile ilgili işlemler yapabilmesi için gerekli sınıfları içeriyor.

Şimdi de gelin SDK ile beraber gelen DLL'lere göz atalım; bunun için bilgisayarınızda C:\Program Files\Microsoft SDKs\Silverlight\v2.0\Libraries\Client klasörüne ufak bir yolculuk yapmanız yeterli olacaktır.

Silverlight 2 SDK paketindeki DLL Kütüphanaleri
Silverlight 2 SDK paketindeki DLL Kütüphanaleri

SDK içerisinde DLL'leri RunTime içerisindekilerden daha heyecan verici. İlk olarak IronPython ve IronRuby programlama altyapısını sunan DLL'lerini burada bulabiliyoruz. Tüm bu DLL'ler arasında bize DataGrid gibi farklı kontroller sunan DLL'ler ise System.Windows.Controls sınıfındaki dosyalar. System.Windows.Controls.dll içerisinde standart Silverlight kontrolleri, System.Windows.Controls.Extended.dll içerisinde Calendar, DatePicker, Slider, WatermarkedTextBox gibi kontroller, System.Windows.Controls.Data.dll içerisinde ise daha WPF'de bile olmayan DataGrid bulunuyor.

Tüm bu DLL kütüphaneleri Silverlight uygulamalarınız çalışması için hayati önem taşırken özellikle ek kontrolleri kullanabilmek adına gerekli DLL'leri projenize referans olarak da eklemeniz gerekecektir.

Hepinize kolay gelsin.