Makale Özeti

Son makalemizde Reporting Services projemizde parametre alanlarını kullanmaktan bahsetmiştik u makalemizde ise raporlarımızda chart kullanmaktan bahsediyor olacağız...

Makale

Son makalemizde Reporting Services projemizde parametre alanlarını kullanmaktan bahsetmiştik u makalemizde ise raporlarımızda chart kullanmaktan bahsediyor olacağız.

Raporlamada verilerin doğruluğu ne kadar önemliyse görselliği de en az o kadar önemlidir. Bazı raporlar sayfalarca uzanmasına ve belki de firmanın stratejilerinde önemli rol oynayacak bilgiler vermesine rapmen çok anlaşılır olmayabilir. İşte bu aşamada raporunuzun grafiksel bir dil kullanarakda kullanıcının bakar bakmaz anlayacağı bazı sonuçları verebilmesi gerekir.

Eminim hepimizin izlediği genel seçim sonrası haberler olmuştur. Hangi siyasi parti hangi ilde yüzde kaç oy aldı, kaç oy o partiye gitti, en yakın rakibine ne kadar fark attı. Bunları rakamsal olarak ifade etmeye çalıştığınızda birçok insan için pekde birşey ifade etmezken günümüzde artık son derece gelişmiş olarak sunulabilen grafiksel anlatımla partilerin illerdeki yüzde oranlarını daha net görebiliyor ve analizini hemen oracıkta yapabiliyorduk. Burada da benzeri bir örnek ile geçtiğimiz makalelerde yaptığımıız Territory Name bazında parametrik ve gruplu raporumuz için grafiksel anlatımla ülkeler bazında satış bilgilerini göstermeye çalışacağız.

SQL Server Reporting Services'de chart kullanımı kesinlikle diğer raporlama araçları ile kıyaslanmayacak kadar kolay gerçekleştirilebiliyor.

Chart kullanacağınız rapor tasarım ortamına sağ tarafta bulunan toolbox'dan "Chart" nesnesini sürükleyip bırakmanız %50'lik bölümünü oluşturuyor işinizin. Hemen ardından zaten sürükleyip bıraktığınız nesne sizi yönlendirmeye başlıyor hangi field'ı nereye sürüklemeniz gerektiği konusunda.Bu ekranda isterseniz char tipini değiştirebilirsiniz. Bunun için sürükleyip bıraktığınız chart üzerinde sağ tıklamalı ve Chart Type'ı değiştirmelisiniz.Dilerseniz chart üzerinde yine sağ tıklayıp properties ekranına gelerek chart ın bazı ince noktalarının özelliklerini de değiştirebilirsiniz.Şimdi ise chart ve datasetimiz arasında bağlantımızı kuralım. Almak istediğimiz grafik Territory Name bazında olsun istiyoruz. Bu yüzden Series Field ve Data Field alanlarına aynı alanı sürüklüyorum sol tarafta bulunan data sekmesinden.

Bazen farklı alanları kullanmam gerekebilirdi. Mesela Eğitim durumlarına göre cinsiyetlerin dağılımını görmek istediğim raporlarda. Bu durumda Series ve Data field alanlarına ilgilileri sürüklemem gerekirdi.Ve raporumuzu çalıştıralım...

Evren AYAN
Microsoft MVP - Connected System Developer
http://www.evrenayan.net