Makale Özeti

Şimdiye kadar 3 yazı ile ele aldığımız Reporting Services konusunun bir diğer önemli konusu olan parametre kullanımından bahsedeceğiz bu yazımızda. Raporlarda parametreler önemlidir, zira birçok raporda aylar, yıllar boyunca elde edilmiş datanın analizi yapılama çalışılır. Burada değişken olan bazı faktörler olmalıdır. Mesele yukarıdaki örneğimizde bulunan raporda tarih bilgisi parametrik olmalıdır...

Makale

Şimdiye kadar 3 yazı ile ele aldığımız Reporting Services konusunun bir diğer önemli konusu olan parametre kullanımından bahsedeceğiz bu yazımızda. Raporlarda parametreler önemlidir, zira birçok raporda aylar, yıllar boyunca elde edilmiş datanın analizi yapılama çalışılır. Burada değişken olan bazı faktörler olmalıdır. Mesele yukarıdaki örneğimizde bulunan raporda tarih bilgisi parametrik olmalıdır.

Firmalarda bir takım özel raporlar haricinde tüm raporlar bir kere oluşturulur. Mesela Satış raporu tektir yazılım içerisinde. Ancak bu bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin muhasebe departmanı aynı rapor içerisinde sadece son ayın kayıtlarını görmek istiyor olabilir, veya yönetim kurulu son 6 ayın, son 3 ayın ayrı ayrı raporlarını alarak stratejik kararlar alma yolunda olabilir. Bu durumda raporunuz tek olduğuna göre parametrik çalışabilmeli ve başlangıta alacağı başlangıç-bitiş tarihi parametrelerine göre kendini update edebilmelidir.

Bu işlemi bir nevi gelişmiş arama olarak düşünebilirsiniz. Bu durumda birden fazla parametrede olabilir elbette. Örneğin yaratacağınız bir raporda müşteri listesini verdiğinizi varsayalım. Ve hazırladığınız rapor bazı kampanyaların oluşturulması için kullanılacak. Bu durumda karşımıza ne gibi senaryolar gelebilirdi acaba :

Senaryo 1 : İstanbul'da ve İzmir'de oturan, 25 yaşın altında bekar ve üniversite mezunu bayanlar raporu
Senaryo 2 : Ankara'da oturan, evli, mesleği Bilgisayar Mühendisliği olan ve çocuk sahibi erkekler raporu
Senaryo 3 : Manisa'da oturan lise mezunu, evli, bayanlar raporu

Bu liste uzar gider... Tahmin edebileceğiniz gibi senaryo sayısı her geçen gün artabilir ve bu da sizin her talebe yeni bir rapor oluşturmanızı olanaksız hale getirir. Oysa burada çözüm basittir. Raporunuz İkamet Şehri, Yaş, Cinsiyet, Eğitim Durumu ve Medeni Hal alanlarına göre parametrik çalışırsa herkes için tek bir raporun yaratılması yeterlidir. Siz sadece başlangıç parametrelerini belirtirsiniz, herkes kendine uygun parametreler ile farklı sonuçlar elde edeceği raporlarını hazırlar.

İlk makalemizde belirttiğimiz gibi Crystal Reports pazar payı en yüksek yani en çok kullanılan raporlama arcıydı. Şüphesiz Crystal Reports'da da parametre özelliği vardı ancak Crystal Reportsda parametrenin yaratılması ve yönetimi SQL Server Reporting Services'deki kadar kolay değildi malesef.

Şimdi daha önce oluşturmuş olduğumuz raporu "Territory Name" alanına göre parametrik hale getirmeye çalışalım. Bunun için yapmamız gereken şey öncelikle raporunuzda Layout kısmından Data sekmesine gelmek. Burada raporunuzda kullandığınız veritabanı nesneniz olan datasetinizle ve onun sql sorgusu ile karşılaşacaksınız. Burada yapacağınız şey sql sorgusuna bir parametre vermektir. Peki ama nasıl?Bu durumda raporunuzu çalıştıracak olursanız Reporting Services sizden textbox içerisinde bir parametre isteyecektir.
Parametrenin girilmesinin ardından...
Peki ama bu parametreyi ben her zaman manuel olarak girememki. İçerideki parametrik datadan haberdar olmayabilirim. Bu durumda dilerseniz Reporting Services Solution unuza yeni bir dataset ekleyebilir ve parametrenin kaynağını değiştirebilirsiniz. Yeni bir dataset eklemek için DataSet listesinin yer aldığı dropdownlist te "New DataSet" sekmesini seçmeniz yeterlidir.


Ve şimdi sıra bu dataseti az önce yarattığımız parametre ile ilişkilendirmeye geldi. Uygulamanızdaki parametrelerin tamamını Report>Report Parameters menüsünden görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Söz konusu ekran içerisinden az önce yarattığımız "Parametre1" için "From Query" seçeneğini işaretliyor ve hangi query den bu bilgiyi alacağını belirtiyoruz.

Şimdi raporumuzu çalıştıracak olursak;


Bu şekilde artık parametrelerimizin bir liste halinde gelmesini de sağlayabilmiş oluyoruz.

Bir sonraki makalemizde raporlarınızda chart kullanımından bahsediyor olacağız.


Evren AYAN
Microsoft MVP - Connected System Developer
http://www.evrenayan.net