Makale Özeti

Pocket PC Microsoft® Windows® CE işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Genel anlamda Windows CE Microsoft Windows NT® ‘ye oldukça benzer, ancak fonksiyonların sadece belli bir alt kümesini kullanır. Her iki işletim sisteminin de 32-bit işlemci kullanmasına karşın, Windows NT sadece x86 işlemci ailesi için (Intel, AMD, veya Cyrix) kullanılabilir. Windows CE ise, MIPS, ARM, SH3/4 ve PowerPC gibi çok çeşitli 32-bit işlemcilerle çalışabilir.

Makale

Pocket PC için yazılım geliştirme (Giriş)

Pocket PC için yazılım geliştirme (Giriş)

Windows CE Nedir?


Pocket PC Microsoft® Windows® CE işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Genel anlamda Windows CE Microsoft Windows NT® ‘ye oldukça benzer, ancak fonksiyonların sadece belli bir alt kümesini kullanır. Her iki işletim sisteminin de 32-bit işlemci kullanmasına karşın, Windows NT sadece x86 işlemci ailesi için (Intel, AMD, veya Cyrix) kullanılabilir. Windows CE ise, MIPS, ARM, SH3/4 ve PowerPC gibi çok çeşitli 32-bit işlemcilerle çalışabilir.

Handheld PC Professional ile Microsoft artık Pocket PC lerde de kullanılabilen (Common Executable Format- CEF) adında yeni bir ikili biçem sunmaktadır. Bu biçem geliştiricilerin belli bir işlemci belirlemeden uygulama yazabilmelerini sağlamaktadır. Söz konusu uygulama herhangi bir Pocket PC’de çalışabilmektedir.

Birçok kişi Windows CE’nin, Windows NT’nin küçük bir versiyonu veya sınırlı bir hali olduğunu düşünür.Bu doğru değildir. Windows CE, Win32® API ları için önerilen Windows NT geliştirim adımlarını takip etmesine karşın tamamıyla en baştan yaratılmıştır. Aslında, Windows NT için geliştirim yapmayı biliyorsanız Windows CE için geliştirim de çok farklı değildir.

Neler Gerekli?

 

Pocket PC için uygulama geliştirme masaüstü Windows için uygulama geliştirmeye çok benzer. Sadece temel bazı araçlara gereksinim vardır:

·          Bir derleyici.

·          Bir hata ayıklayıcı.

·          Bir Yazılım Geliştirme Aracı (Software Development Kit- SDK).

·          Araçların üzerinde çalışacağı bir iş istasyonu.

İhtiyaç duyulan tek fazladan araç hedeflenen cihaz: bir Pocket PC’dir.

Yeni eMbedded Visual Tools 3.0 geliştirim aracı; ilk uygulamanızı yazabilmeniz için derleyiciler, uzak hata ayıklama araçları ve Pocket PC SDK ile birlikte gelmektedir. Aynı zamanda, Windows NT veya Windows 2000 üzerinde bir Pocket PC’yi simüle etmeyi sağlayan emulatör de içermektedir. Emülatör, Win9x’li  PC lerde çalışmayacaktır.

 

Pocket PC için gerekli yüklemeler

 

Neler gerekli

·          eMbedded Visual Tools 3.0

·          İş istasyonu için Windows NT® veya Windows® 2000

·          Office 2000 (İsteğe bağlı)

·          Visual Studio® 6.0 (İsteğe bağlı)

Desteklenen Diller

eMbedded Visual Tools 3.0’ın kullanıcı arayüzü İngilizcedir.

Geliştirim Araçlarının Yüklenmesi

eMbedded Visual Tools’u temiz bir Windows 2000 veya Windows NT 4.0 bilgisayara kurma zorunluluğu yoktur. Eğer aşağıdaki metinde adı geçen uygulama veya araçlardan bazılarına sahipseniz, bu sorun yaratmayacaktır. Yeni eMbedded Visual Tools hiç birini kaldırmanızı gerektirmez, 6. Adımdan başlayabilirsiniz.

Eğer henüz araçlardan herhangi birini kurmadıysanız, aşağıdaki prosedür temiz bir PC’yi Microsoft® Windows® CE-tabanlı geliştirimi hedefleyen mükemmel bir iş istasyonu haline getirmeyi anlatmaktadır:

1.      Windows 2000’I kurun. Windows 2000’in hiçbir ek özelliğine gerek yoktur. Bu nedenle, Windows 2000 ayar seçeneklerinden herhangi biri kullanılabilir..

2.      Office 2000’I kurun (tipik kurulum). Not: Eğer Pocket PC’nizi tasks, e-mail veya başka  Microsoft Outlook® özellikleriyle senkronize etmek isterseniz Microsoft ActiveSync®’I kurmadan önce bilgisayarınıza Office yüklenmiş olmalıdır.

3.      Visual Studio 98’i kurun (sürüm 6.0). Yalnızca Windows CE geliştirimi için, Visual Studio artık gerekli değildir, çünkü Microsoft Visual Studio’ya olan bağımlılığını kaldırmıştır. Eğer hem Pocket PC hem de  masaüstü için benzer uygulamalar geliştiriyorsanız Visual Studio bulunması tavsiye edilir.(Hala VS.NET kullanmıyorsanız!!!).

4.      Eğer kurulumda "Custom" kurulumu seçerseniz, Visual Studio “server extensions” için tercih isteyecektir. Herhangi bir sunucu eklentisi kurmaya ihtiyaç yoktur.

5.      Microsoft MSDN™’I kurun,(Microsoft Developer Network). Visual Studio 98 MSDN için otomatik olarak soracaktır. Bu kısmı atlamayın. MSDN sadece masaüstü Windows uygulamaları geliştirimi için temel ve en geniş bilgi kaynağı değil aynı zamanda Windows CE geliştirimi için de temel kaynaktır.

6.      En son Visual Studio 98 Service Pack’I kurun.Her zaman en son Service Pac ile çalışmak tavsiye edilir.

7.      eMbedded Visual Tools 3.0’I yükleyin. eMbedded Visual Tools’un tüm özelliklerini yükleyin. Kurulum programının önerdiği tüm SDK’ları yüklemesine izin verin. Eğer tüm SDKları istemiyorsanız, Pocket PC’ye yönelik geliştirim yapabilmek için en azından Pocket PC SDK’yı seçmelisiniz.

8.      ActiveSync 3.1’I yükleyin. ActiveSync 3.1’in en son yüklenmesini öneririm. Böylece öncelikli ihtiyaçların (Office ve platform manager gibi)yüklenmiş olduğu garanti altına alınır. Artık hazırsınız…

Sonuç

Pocket PC için geliştirim masaüstü için geliştirim yapmaktan çok farklı değildir. Tüm ihtiyacınız, doğru araçlar ve Windows geliştirimi üzerine biraz bilgidir. Artık başlayabilirsiniz…