Makale Özeti

Symbian ve Palm OSlar için nasıl uygulama geliştireceğimizi gösteren "Hello World" uygulamamız.

Makale

    Crossfireın ne olduğunu önceki makalede acıkladık, peki ama uygulama bazında Crossfireı nasıl kullanabiliriz? Bir kaç temel özellikle birlikte Crossfireı kullanarak neler yapabiliceğimize bakalım:

  • .NET ile güçlü bir entegrasyon saglayarak bir çok mobil platform üzerinde uygulama geliştirebilir,
  • VB.NET ve ya C# dillerini kullanabilir,
  • .NET Debugger kullanarak yaptığımız uygulamaları debug edebilir,
  • Uygulama testlerini emulatore ya da gercek bir cihaza ihtiyac duymadan IDE icerisinde yapabilir,
  • Installition Paketi hazırlayabiliriz.

    Crossfireı yüklediğinizde .NET mimarisinin altına kendisini ekleyerek yeni bir proje şablonu olarak karşımıza çıkar.

    Bir sonraki aşama "target platform" olarak adlandırdığımız hangi cihaz için uygulama yazdığımızı belirttiğimiz kısımdır. Burası, ekran çözünürlüğüne göre formun boyutununda belirlendigi alan olduğu için, cihaz seçimi önemli bir rol oynar. Eğer bir Pocket PC uygulaması seçer,  sonra bu uygulamayi bir Nokia telefona yüklerseniz, üst üste geçmiş controller, tam anlamıyla calışmayan sevimsiz bir uygulamanız olacaktır.

- platform seçimi ve platformların ekran çözünürlükleri.

    Crossfire uygulamalarında, windows, windows CE ya da ASP.NET controllerini elbette kullanamayız. Sadece main menu controlü bunun dısındadır. MainMenu controlünü tüm CrossFire uygulamarında, Windows controlleri altından kullanabiliriz. Toolbox ta gördüğümüz diğer kontroller, windows üzerinde çalışan standart birer kontroldür, fakat en önemli özellikleri, Crosfire calışan bir platform için compile edilebilir oluşlarıdır. Yani bu kontroller windows altında standart birer textbox, button vs.. iken, Crossfire ile, Symbian OS  ya da Palm OS icin birer kontrol halini alırlar. Ek olarak, toolboxta yalnızca visual programming controlleri degil, bir çok konfigure edilebilen logic controllerde vardır, örnegin, camera, network kontrolleri vb...

    Geriye kalan şey, arka plandaki kodu yazmak ve programi compile etmek. VS.NET ile gelen debugger kullanarak, uygulamamızı aynen bir windows uygulamasi gibi çalıştırabilir ve tüm testlerimizi yapabiliriz. Emulatör ve gercek cihaza hic gerek kalmadan..! Fakat dikkat etmemiz gereken nokta, emulatör olmadığı icin, windows uygulaması olarak debug ettigimiz programımız, yalnızca form boyutu ve de controllerin yerleri olarak bize bir sonuç üretecektir, eger kamera, network baglantılari, telefon listesine ulaşım gibi, platform baglantılı işlemleri elbette burdan test edemeyiz. Aşağıdaki resimde, Bir Symbian telefondaki "input mode", farkli bir pencerede emule edilmis olarak görünmektedir. Resimde dikkatimizi cekmesi gereken başka bir nokta da, menünün yeridir. Menü Sybian OS te sol altta olduğu halde burada, normal bir windows uygulamasındaki gibi, sol üstte görünüyor. Fakat, programımızı gercek platformda çalıştırdığımızda, menunun olması gereken yerde olduğunu görürüz.

    Programımızın tamamiyle çalıştığına emin olduktan sonra, önceden sectigimiz platforma yönelik instal paketini hazırlayabiliriz. Bu makalede, Nokia 60 serisi telefonlara yönelik bir uygulama yaptığımız için, uygulamamızın install paketi de yine Series 60 için seçilmelidir.

    Mobil cihaz uygulamaları, güvenlik ve tanımlama için genellikle bir id ye ihtiyac duyarlar. Symbian ya da Palm uygulama idnizi build sırasında girebilirsiniz.

    Artık sis, prc ya da exe uzantılı calıştırılabilir bir uygulamanız var. Yapmanız gereken son birsey kaldı. AppForge Boosterı yani, CrossFire Frameworkü mobil cihazınıza kurmak. Nasıl ki, .NET Compact Framework uygulamalarını calışması için Compact Frameworkün yüklenmesi gerekli, CrossFire uygulamalarının çalışması için de Boosterın mobil cihaza yüklü olması gerekir. Booster, uygulamanın instal paketinin icine gömülebilir, fakat birkaç Crossfire uygulaması calıştırılacak bir cihaz göz önüne alındığında, boosterın ayrı ve tek bir defa kurulumu daha başarılı olacak ve daha az memory alanı işgal edecektir.

    İşte herşey bu kadar, artık yapmanız gereken şey, uygulamanızı cihaza kopyalamak ve de çalıştırmak.

    AppForge CrossFire oldukça kullanışlı, özellikle bizler gibi, Visual Studio.NET ile içiçe olanlara yeni platformlar için olanaklar sağlamasıyla oldukça başarılı bir araç. Önceden yalnızca VB.NET desteği olmasına rağmen son versiyonuyla birlikte C# kullanımı sayesinde dahada güçlendi. AppForgeun açıklamalarına göre, yakında çok daha güçlü bir CrossFire bizleri bekliyor.

Kivanc Ozuolmez

ozuolmez@msn.com