Makale Özeti

.NET vizyonunun önemli bir parçası olan web servisleri ve stratejik önemi hakkında...

Makale


.NET, XML Web Servisleri ve Avantajları
 
 
.NET ve getirdiklerinden kısaca geçen yazımda bahsetmiştim. Şimdi de bu yazıda entegrasyon, XML Web Servisleri ile getirdiği avantajlardan bahsedeceğim.
 
XML Web Servisleri nedir, ne işe yarar? Internet ilk hayatımıza girdiğinde sadece bilgi alma amaçlı kullanılıyordu. Artık aşağı yukarı her şirketin kendisini anlatan, tanıtan bir web sitesi var. Son 3-4 senedir de son kullanıcılar sadece bilgiye ulaşmaktan ziyade artık Internet üzerinden alışveriş yapabiliyor ve bazı rezervasyon işlemlerinizi çözebiliyorlardı; kısaca e-ticaret ön plana çıkmış durumda idi. Ancak artık XML Web Servisleri var. XML Web servisleri ile beraber kurumlararası uygulamalar birbirleriyle entegre şekilde çalışarak uygulama geliştiricilerin ve son kullanıcının işlemlerini kolaylaştırırken, zaman da kazandırıyor.
 
Şimdi sizin internet üzerinden ürünlerini satan bir şirketiniz olduğunu düşünelim. Size siparişler geliyor, siz de ilgili tedarikçilerden UDDI aracılığıyla aradığınız ürün ile ilgili olarak sizin için en uygun olan tedarikçiyi fiyat ve teslim tarihine göre seçip siparişinizi geçiyorsunuz.
 
Peki UDDI nedir? UDDI (Universal Discovery, Description and Integration) için Internet’in sarı sayfaları da diyebiliriz. UDDI Microsoft, IBM, Hewlett Packard, Compaq, SAP ve daha bir çok bilişim firması tarafından benimsenmiş ve kullanılan bir standarttır. UDDI hakkında daha detaylı bilgiyi www.uddi.org adresinden edinebilirsiniz.
 
Nasıl ki sarı sayfalara ilan veren şirketleri belli kriterlere göre arayıp bulabiliyorsak, web servisleri olan şirketler de bu servislerini UDDI’a kayıt ettirerek bütün dünyaya duyurabiliyorlar. Üstelik UDDI ile birlikte aradığımız kriterleri detaylıca belirterek ihtiyacımız olan servise veya ürüne en verimli ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz. Mesela şimdiki sarı sayfaları düşünün. Diyelim ki bir halı alacaksınız. Bunun için sarı sayfaları karıştırıyorsunuz ve çeşitli halı mağazaları ile karşılaşıyorsunuz, size en yakın olanlardan bir kaç tane seçtikten sonra, yola koyulup bu dükkanları ziyaret ediyorsunuz. Sizin için en uygun ebatta ve kalitede olan halıyı en uygun fiyata alabilmek için çeşitli dükkanları geziyor ve son kararınızı veriyorsunuz. Peki ya sizin için en uygun olan halı sarı sayfalarda yer almayan ve hemen üç sokak ilerideki halıcıysa ne olacak? Sizin hiç bir zaman bu halıcıdan haberiniz olamayacak, çünkü bu halıcı kendi şirketinin bilgilerini sarı sayfalara vermemiş. Tıpkı UDDI’da da durum aynen böyle. Sundukları web servislerini UDDI’a kayıt ettirmeyen kuruluşlar hiç bir zaman bu servislerini geniş kitlelere duyuramayacaklar ve potansiyel müşterilerden mahrum kalacaklardır. Bunun için şirketlerin web servislerini bir an önce UDDI üzerinden hizmete sunması gerekmektedir.
 
Sizin internet üzerinden ürünlerini satan şirketinize bir müşterinin talebi ulaştı ve hemen bu isteği karşılamak için stoklarınızı kontrol ediyorsunuz. Ancak bu ürün elinizde olmadığı için UDDI üzerinden sizin için fiyat ve teslim zamanı açısından en uygun olan tedarikçiye ulaşarak bu ürünü temin etmek istiyorsunuz. Seçtiğiniz tedarikçi, kendi stoklarını kontrol eder ve kargo şirketiyle ürün teslim tarihi açısından anlaştıktan sonra size fiyat ve teslim bilgilerini geçer. Siz de oradan gelen cevaba göre müşterinize geri dönerek siparişinin onaylandığını ve teslim bilgilerini verebilirsiniz. Peki tüm bu işlemler nasıl olacak? Müşteri ile sizin sisteminizin, sizin sisteminizle tedarikçinin sisteminin, tedarikçi ile kargo şirketinin sisteminin nasıl bu kadar eksiksiz pürüzsüz çalışabildiğinden emin olabiliyorsunuz? Hepsi aynı sistem ve uygulamalar mı olmalı? Kesinlikle hayır, bu sistemlerden her biri değişik platformlar üzerinde çalışıyor olabilirler. Peki bu değişik platformlarda çalışan uygulamalar birbirleriyle nasıl konuşacaklar, mutlaka bir standart mı olması gerekiyor? Burada devreye sihirli baharatımız XML (Extensible Mark-up Language) giriyor.
 
XML ile birlikte bu değişik sistemleri ve uygulamaları artık birbiriyle sorunsuz bir şekilde konuşturmak mümkün. Artık hem şirketiniz içindeki uygulamaları, hem müşterileriniz ve iş ortaklarınızın sistemleri ile problemsiz bir şekilde veri alışverişinde bulunmak mümkün, üstelik iş ortaklarınızın uygulamalarının hangi dilde yazıldığından bağımsız olarak sisteminizi onların sistemleriyle entegre bir şekilde çalıştırmanız mümkün. Microsoft XML ile beş seneden uzun bir süredir haşır neşir olmuş durumda ve W3C standartlarıyla yakından çalışarak açık ve platformlar ve uygulamalar arası bilgi paylaşımının standartlaşması konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Son olarak şirketiniz ile çalıştığınız iş ortaklarınızın ve müşterilerinizin konuşmasını sağladıktan sonra komutları ileteceğiniz bir yol olmalı; bu yol SOAP’dır (Simple Object Access Protocol). SOAP web üzerinden sistemlerin birbirleriyle konuşmasını sağlayarak; şu randevuyu ayarla, şu parçanın siparişini ver, şu ürünü şu adrese yolla, şu kredi kartından tahsilat yapılacak gibi komutların sistemler arasında iletişimini sağlar.
UDDI, XML ve SOAP ile birlikte tüm sistemlerin birbirleriyle kolayca konuşmasını ve iletişim kurarak işlem yapmasını sağlayabildiği gibi şirketler ve iş ortakları arasındaki entegrasyonun da en az maliyetli ve en verimli şekilde oluşmasına yardımcı olur.
 
XML Web servislerinin beraberinde bir çok avantaj getirir. Unutulmaması gerekir ki, başarılı şirketler çalışılması en kolay olan şirketler olacaktır. Çalışılması kolay olduğundan diğer iş ortaklarınız da sizinle çalışarak hem kendi verimlilik ve karlarını artıracak, hem de sizin ulaştığınız kitle ve iş hacminiz inanılmaz oranda yükselecektir. Ürün ve hizmetlerinizi XML Web Servisleri ile dünyaya açtığınızda zaten otomatik olarak tercih edileceksiniz. Siz de XML Web servislerini kullandığınızdan şirketiniz; müşteriler, diğer şirketler ve iş ortaklarıyla en verimli ve entegre bir şekilde kolayca çalışabilecektir. İş ortaklarınızla ve müşterilerinizle kolayca çalışabilmek için uygulamaları Visual Studio .NET ve .NET Framework ile birlikte en kısa zamanda ve en az entegrasyon maliyetli şekilde oluşturabilirsiniz. Dahası oluşturduğunuz bu uygulamaları diğer iş ortaklarıyla da beraber, tekrar yazılım geliştirme maliyetleri olmaksızın ki bunların en önemlisi zamandır; entegre bir şekilde kullanabilirsiniz ve şirketiniz için yeni kazanç kapıları açabilirsiniz.
 
Oluşturduğunuz web servisi son kullanıcı için kullanımı kolay ve zevkli, ve arananın kolay bulunduğu bir servis olacağından, rakiplerinize göre daha avantajlı bir konumda olacaksınız. Çünkü kullanım ön planda ve teknoloji arka planda olacağından, son kullanıcı kolay bir şekilde işlemini çözebilirken, teknik detaylarda kaybolmadan en kısa zamanda amacına ulaşacaktır.
 
XML Web Servisleri’nin bir diğer avantajı ise yazılım geliştiricilere yönelik: artık yazılım geliştiriciler kolaylıkla birbirleriyle entegre olarak çalışabilen uygulamalar geliştirebilecek ve bu uygulamaları diğer web servisleri ile kolayca entegre edebileceklerdir, en önemlisi şu anda var olan web servislerini de kullanabilecekler ve bunlarla entegre çalışabilecek yeni web servisleri geliştirebileceklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, tüm bunların platform ve cihazdan bağımsız bir şekilde yapılabilmesidir ki, bu da yazılım geliştiriciler için çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.
 
Gelecek yazılarda görüşmek üzere...
 
Hakan Camcı
 
v-hakanc@microsoft.com