Makale Özeti

bu ilk yazımda sizlere namespace leri kullanarak solution yada projeniz içerisindeki karmaşıklı nasıl düzene sokacağınıza dair ipucu niteliğinde bir makale hazırladım.

Makale

Namespace’ler le Oyun oynamak

Merhaba arkadaşlar, bu ilk yazımda sizlere namespace leri kullanarak solution yada projeniz içerisindeki karmaşıklı nasıl düzene sokacağınıza dair ipucu niteliğinde bir makale hazırladım.

Düşünün ki solutionumuzun içerisinde sayısı fazla olan projeler, formlar, classlar vs, vs, size ait bir sürü nesne var. Kod editöründe ise nesnelerin çokluğu kadar karmaşa çoğalır. İşte burada namespacelerle biraz oynayarak bu durumu leyhimize çevirebiliriz.

Ben deneme amacı ile içerisinde dört adet Class Library ve bir adette Windows Application olan bir solution açtım.

Şekil1

Ve her projemin işleyişlerine göre classlarımı hazırladım.

Şekil2

Görüldüğü üzere, projemde formlar ve classlardan oluşan yığınla nesne var.

Bunlara kod editörde ulaşmak ise ayrı bir sıkıntı oluşturur. Hele ki ciddi projelerle çalışıyorsak o zaman iş bazen içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Bu işlemi bir nebze olsun asgari duruma çekmek, yada en azından düzenlemek için her projenin “Property (özellik)” penceresini teker ulaşıp “Root Namespace” leri üzerinde biraz oynayalım.

Ben her projenin propertysinde olan root namespace bölümüne root olarak, “my” my root namespacesinden sonra ikinci bir namespace “cls” daha tanımlayıp. Kapattım.

my.cls şeklinde

Şekil3

Son olarak Windows application’umu diğerlerinden ayrı tutmak için onun ikinci namespacesini diğerlerinden ayrı tuttum.

Şekil4

my.exe olarak

İşim şu anda bitmişti. Denemek için Windows projeme diğer projeleri referans olarak ekleyip. Kod satırında “my” yazıp nokta “.” İşaretine bastığımda sadece diğer projelerime eklediğim ikinci namespace olan “cls” ve Windows projem olan projem ise “exe” erişebileceğim namespaceler çıktı.

Şekil5

Henüz düzenlememiz bitmedi. Eğer cls den sonra devam ederseniz. Dört ayrı projenin classları olan diğer dosyalarla karşılacacaksınız.

Aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi her class’ı kullanmak istediğiniz başka namespace’ler altına alırsanız


Şekil6

 

Şekil7

Kod editöründe işiniz çok daha rahat olacaktır.

Şekil8

Şekil9

Şekil10

Şekil11

Geriye kalan tek şey, solutionumuzun Windows uygulaması olan projenin namespacesini açtığımızda karşımıza ne çıkacağıdır. Şekil4 de hatırlayacağınız gibi ben bu projeme my.exe namespacelerini atamıştım.

Şimdi kod satırında my.exe namespacesini yazarsak. Bizim bu projemizde kullandğımız tüm formlar, class dosyaları ve sizin diğer eklediğiniz objeleri görüp bunlara erişip ve işlem yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile size bol başarılı günler diliyorum.

Bu makalenin pdf dosyası ve örnek projeye

http://www.ferhatulu.gen.tr/dosyalar/namespaces.rar