Makale Özeti

Microsoft un Proje yapma yöntemi olan MSF in 3.0 versiyonunu hızlı bir şekilde inceleyip 4.0 a bir hazırlık yapıyoruz.

Makale

MSF e Hızlı bir bakış

Diyelimki çok önemli bir işe başlayacaksınız, ancak bu işi nasıl yapabileceğiniz konusunda sadece bir öngörünüz var, bu işi daha önceden yapmadınız ve biliyorsunuz ki bir çok şeyi deneme yanılma yolu ile öğreneceksiniz, ve bu size vakit ve para kaybına mal olacak, düşünüyorsunuz, bu işi acaba daha önce yapan insanlar nasıl yapmış ? önünüzde en azından bir model olursa o modeli takip edip, size uygun olmayan bölümlerini törpüleyip, size uygun olan faydalı ve güzel bölümlerini kullanıp, bu işi daha az kaza ile atlatabilirsiniz ve bu size çok fazla zaman kazandırabilir.

İşte MSF bu mantık ile doğdu. MSF bir iş yapma şeklidir, ancak biz programcıların anladığı kod satırlarından oluşmaz, bu işin mantık çerçevesinde nasıl yapılacağı üzerinde durur. Yani MSF derki, “projenizi yazarken en uygun yazılım alt yapısını saptayın” sizde bunun .Net olduğuna karar verirsiniz :)

MSF aslında bir projenin baştan aşağıya süreçlerini anlatan, karşılaşabileceğiniz olası riskleri saptamanızı sağlayan, takımınızdaki insanların hangi rollerde olacağını anlatan ve projelerinizi tekrar edecek şekilde geliştirmenizi sağlayan bir alt yapı mantığıdır.

MSF, “Microsoft Solution Framework” ün kısaltılmışıdır. Ancak buradaki Framework bizim bildiğimiz Class mantıklarını içeren Framework değil, iş yapma mantıklarını içeren Framework tür (alt yapıdır).

MSF’in  en güzel yanlarından bir tanesi, Dünyanın en büyük yazılım firması olan Microsoft ta denenmiş, kullanılmış, geliştirilmiş olmasıdır. Yani biz maça 1 – 0 değil belki direk 5 – 0 önde başlıyoruz, çünkü bizim yanlışlarımızın bir çoğunu MS yapıp bize daha düzgün bir alt yapı çıkartmış bulunuyor.

Dediğimiz gibi MSF süreçleride yönetir. Çok fazla kullanılan iki tane süreç modelini MSF birleştirip, ikisininde iyi yönlerini kullanmıştır. Bu süreç modellerinin ilki Waterfall modelidir. Bu modelde süreçlerden ilki bitmeden diğerine geçilmemesi gerektiği temel mantıktır (bu süreçlerin bittiği yere milestone yani kilometre taşı denir bir milestone’a gelmeden diğer süreç e geçilmez). Ancak bu yöntem ile projeler çok yavaş sonuçlanır. İkinci model ise Spiral modeldir. Bu model de ise süreçler kendi içinde ayrılmaz. Müşteri istekte bulunur ve bu isteğin projeye eklenmesi bir döngüyü bitirir. Böylece çok daha hızlı projeler oluşturulur ve müşterinin isteklerine uygun olur. MSF in süreç modelinde ise aslında yapılan Waterfall modelindeki süreçlerin adımlarının küçültülmesidir. Böylece bir Spiral daha çabuk biter ve müşteriden gelen geribildirimler ile yeni bir spiral daha başlar ve yeni milestone larınız olur.

 

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com