Makale Özeti

MS SQL Server 2005 ile beraber hayatımıza giren yeni yönetim araçları hakkında bilgi...

Makale

MS SQL Server 2005 gibi bir veritabanı sistemi ki bize hem veritabanı hem Business Intelligence çözümleri üretiyor. Bize hem monitoring hem güçlü güvenlik sunuyor. İçerisinde bir çok servis barındırıyor. Böylesine b ir teknolojiyi elbette yönetebilecek bir takım araçlar olmalı elimizde. İşte bu araçları bu yazı içerisinde inceliyor olacağız.

- MS SQL Management Studio
- SQL Computer Manager // SQL Configuration Manager


Aslında bu liste içerisine yönetim aracı olarak SQLCMD'yi ve SQL Management Object'i de ekleyebiliriz lakin, ayrı bir yazı içerisinde bol örnek ile göstermekte fayda görüyorum.

- MS SQL Management Studio

MS SQL Server 2000'den gelen alışkanlığımız ve MS SQL Server 2000'de en büyük yardımcımız Enterprise Manager'dı şüphesiz. Ancak MS SQL Server 2005 seminerlerine katılanlar, betalarından itibaren inceleyenler veya bir eğitimde görenler artık bu aracın MS SQL Server 2005 içersinde yer almadığını gördüler. Bu ilk etapta üzücü bir haber de olsa gelen yeni araç olan MS SQL Management Studio, SQL Server üzerinde sağladığı tam kontrolle bizleri mutlu etti.MS SQL Management Studio sayesinde Visual Studio benzeri bir arayüzde hem development(geliştirme) hemde management(yönetim) çalışmalarını bir arada gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu öylesine kullanışlı bir arayüz ki MS SQL Server 2000'de Enterprise Manager, Query Analizer, Analysis Services gibi ayrı ayrı toollar şeklindeki aracı tek bir yapıda bir araya getirmiş durumda. Elbette yenilikleri ile beraber.

Aynı araç üzerinde;

- Database Engine
- Analysis Services
- Reporting Services
- Mobile Databases
- SQL Server Integration Services


instancelarına bağlanabiliyorsunuz.

MS SQL Server Management Studio aracılığı ile T-SQL, XMLA(XML for Analysis), MDX ve XQuery scriptleri yazabilmeniz için araçlar barındırıyor.

Barındırdığı bileşenlere gelince;

Object ExplorerObject Explorer sayesinde MS SQL Server 2005 üzerinde bulunan tüm nesnelere ve servislere erişmeniz mümkün. Nesnelere ulaşmanız ve yönetebilmeniz mümkün. Gruplanmış dosya sistemi yapısıyla çok daha kolay bir yönetim aracı sunmasının yanısıra, üzerinde yer alan button lar ile farklı MS SQL Server 2005 servislerine bağlanmanız, refresh işlemi,vs işlemleri gerçekleştirmeniz de mümkün.

Registered ServersMS SQL Server 2005 üzerinde yeni bir server register etmek için Registered Servers tabını kullanıyoruz. Şayet bu pencere ekranınızda görünmüyor ise View menüsünden ulaşabilirsiniz.

Yeni bir server register etmek için "Microsoft SQL Servers" kısmında sağ tuşa tıklayıp New seçeneğinden yeni server registration sihirbazına ulaşabilirsiniz. Burada server ismi, domain ismi, IP gibi unique belirteçler ile server adını girmeli, ardından authentication mode unu seçmeli ve bağlantıyı gerçekleştirmelisiniz. Yukarıdaki resimde "localhost" yazan kısımda yeni server ınızın da yer aldığını göreceksiniz.

- MS SQL Computer Manager // MS SQL Configuration ManagerMS SQL Server 2005 servislerini ve bağlantılarını yönetebileceğiniz araçtır. Bu sayede çalışan ve çalışmayan servisleri görüntüleyebilir, durumlarını değiştirebilirsiniz.

Network ve Client konfigürasyonları sayesinde iletişim için kullanılacak protokolleri tanımlayabilir, disable,enable edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda bu konuya devam ediyor olacağız. Önce SQL Server Management Objects ardından da SQLCMD fonksiyonundan bol örnek ile bahsediyor olacağız.


Evren AYAN
Microsoft MVP
http://www.evrenayan.net