Makale Özeti

MS SQL Server 2005 ile beraber gelen, bazıları eski versiyonlarda olan ve geliştirilen, bazıları ise tamamen yeni olan teknolojiler hakkında temel bilgi...

Makale

Bu yazımız ile beraber yeni bir yazı dizisine de ilk adımımızı atmış olacağız. Konumuz : MS SQL Server 2005

Hemen hemen katıldığınız her seminerde benzer kelimeler ile kurulmuş; Microsoft'un önümüzdeki 10 yılki vizyonunun .Net platformuna adandığı, Microsoft'un kaynaklarının %80'ini bu platforma aktardığı gibi cümleler duymuşsunuzdur. Bu konuyu biraz daha açalım öyleyse. Bu 10 yıllık vizyon 3 aşamadan oluşur. Birinci aşama .Net 1.0 versiyonu ile beraber söz konusu edilen vizyonun hayata geçmesi aşamasıdır. Ki bu 2002 yılında resmen gerçekleşti ve geldiğimiz şu günlerde artık 1. kademe tamamlandı. Zira bir çok firma .Net 1.0 ve 1.1 versiyonları ile sayısız proje geliştirdi.

İkinci aşama ise Yukon'un yani MS SQL Server 2005'in oluşturulması aşamasıydı. Bu neden ikinci aşama olacak kadar önemliydi? Her ne kadar Visual Studio .Net gibi IDE'ler vasıtasıyla MS SQL Server 2000 ve önceki versiyonlarına ulaşabiliyorsak da MS SQL Server teknolojisinin yani Microsoft'un gözbebeği veritabanı sisteminin tam manasıyla .Net'e entegre olduğundan bahsedemiyorduk. MS SQL Server 2005'in en önemli özelliklerinden biri ise tam burada devreye giriyor. Artık tam bir entegrasyon söz konusu.

3. aşamayı merak edenlerin biraz daha beklemesi gerekecek. Zira hesaplanan 3. aşama Windows Vista adıyla tanıtılan yeni nesil işletim sistemi. Ve elbette biz yazılımcılar için bu teknolojinin programlama teknikleri.

İlk yazımız olma özelliğini taşıyan bu makalede MS SQL Server 2005 ile beraber gelen yenilikleri maddeler halinde sıralayacağız. Daha sonraki makalelerimizde ise teker teker ve demolarla bu yeni özelliklerin detaylarına değinmeye çalışacağız.

Yeni Özellikler

- .Net Common Language Runtime Entegrasyonu : Artık stored procedure, trigger, fonksiyon, user-defined tipleri sadece T-SQL değil bildiğiniz herhangi bir .Net dili ile kodlayabileceksiniz. Bu size .Net ile beraber gelen tek bir dil bilerek her türlü uygulama yazabilme kolaylığında veritabanı programcılığı içinde aynı dili kullanabilme özgürlüğü tanıyacak

- Native HTTP/SOAP Erişimi : Bu sayede herhangi bir ekstra yazılıma ve IIS instance'ına ihtiyaç duymadan SQL Server'ınız ile verinizi web servis şeklinde sunabilir hale geleceksiniz.

- XML Veri Tipi : XML datalarınızı artık kendi formatına uygun tipte bir alanda depolayabileceksiniz.

- XQuery Desteği : Bu sayede XML datalar üzerinde XQuery kullanarak sorgulama gerçekleştirebilir hale geleceksiniz. XQuery hakkında daha önce yayınladığımız makaleleri buradan okuyabilirsiniz.

- Gelişmiş Hata Yönetimi : SQL Server yenilenirken yıllardır kullandığımız T-SQL dili de yenilendi. Artık T-SQL ile işlem yaparken Try...Catch gşbş hata yönetim mekanizmalarını kullanabileceğiz.

- Query Notifications : Bu sayede SQL Server dışından bir uygulama tarafından belleklenmiş sonuç kümesi (result set) üzerinde bir değişiklik meydana gelirse uygulamanın uyarılması gibi fonksiyonları yazılımlarınıza katabilirsiniz.

- Multiple Active Result Set(MARS) : Artık SQL Server aynı anda, aynı bağlantı üzerinden sonuç kümeleri döndürebiliyor.

- Business Intelligence Development Studio : Sayesinde SQL Server üzerinde SSAS(SQL Server Analysis Services), SSIS(SQL Server Integration Services),vs projeleri geliştirmeniz mümkün. Size Visual Studio görünümünde modern bir IDE sunuluyor.

- DTS Artık Yok : DTS artık daha da gelişmiş haliyle SSIS(SQL Server Integration Services) içersinde hizmet veriyor. Örneğin artık "Login Transfer", "Job Transfer" gibi özel bileşenler de var. SSIS uygulamalarınızı yine Business Intelligence Development Studio sayesinde geliştirebilirsiniz.

- SQL Server Reporting Services : SQL Server 2000'e de sonradan eklenmiş olan bu servis tam manasıyla SQL Server 2005 ile beraber karşımızda. Sunucu tabanlı raporlama olanaklarını tüm esnekliği ile karşımıza seren bu servis hakkında ilerleyen zamanlarda bir kaç yazılık bir serimiz daha olacak. SQL Server 2005'in en çok izlenen ve merak edilen noktalarından biri olduğunu söylemek yeterli olacaktır şimdilik.

- Notification Services : Veritabanı uygulamalarınız üzerinden binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya e-mail, sms gibi iletişim yntemleriyle mesajlar göndermenizi sağlayan XML ve T-SQL tabanlı platformu sunar.

- Service Broker : SQL Server 2005 mesajlaşma protokollerini yöneten, güvenli, esnek ve gerçekleşebilir yapıda hizmet sunan platformu sunar.

- SQL Native Client : İstemci erişimi ile ilgili yeni düzenlemeler barındıran, eski MDAC'ın yerini alan teknolojidir.

- SQL Server Management Studio : SQL Server Enterprise Manager yerine gelen Query Analizer, Analyses Services gibi teknolojileri tek bir araçta barındıran yeni yönetim konsolu.

- sqlcmd : Eski oSQL, iSQL teknolojilerini bünyesine alan ve veritabanı erişimi için OLE DB kullanan teknolojidir.

Sanırım MS SQL Server 2005 ile alakalı ilk akla gelen bu yeni özellikler bile dikkat çekmesi için yeterli olacaktır. Bir sonraki yazımızda SQL Server 2005'in yeni kurulum arayüzü ile nasıl kurulacağı ve konfigüre edileceğinden bahsedeceğiz.


Evren AYAN
Microsoft MVP
http://www.evrenayan.net