Makale Özeti

SQL Server 2000 Veritabanı yönetim sisteminde Data Transformations Services (DTS) örmek uygulamalarla inceleme.....

Makale

Merhabalar,

Bu makalemde sizlere MSSQL Server 2000 veritabanı yönetimi sistemi içerisinde biraz daha işleri kolaylaştıran bir servisten bahsetmeye devam edeceğim Data Transformation Services(DTS) veya diğer bir ifadeyle Import and Export Data.

Bir önce ki makalemde sizlere DTS faydalarından ve özelliklerinden bahsetmiştik ancak şimdi ise o makalede devam eden örneklerden ikincisine geldi sıra....

Bu gerçekleştireceğimiz uygulamamızın senaryosunu söylemek gerekirse aynı sql server'da farklı iki database olan benim örneğimde Northwind ve Deneme arasında bir işlem yapacağız.

Northwind DB' sin de bulunan Employees tablosuna ait dataları Deneme ismiyle oluşturduğumuz yeni DB'mize Demo isminde bir tablo adıyla ve bu sefer senaryo da kompleks bir yapıya giderek Demo tablosunda ki LastName kolonuna >>> Employees tablosundaki FirstName kolonunu FirstName kolonuna ise tam tersi olan LastName kolonunun datalarını transfer edeceğiz...

O zaman vakit kaybetmeden DTS Designer ekranında Connection tarafında kaynak ve hedef baglantıları belirlemek ile işe başlayabiliriz.Şekilde de görüldüğü gibi aslında baglantıları belirtmekten baska şeyler de yaptık yine Send Mail Task belirledikten 2 tane her iki durum için Başarılı veya Başarısız olduğu durum için.

Sonuç işlemi ile bu bağlantıların ne iş yapacaklarını WorkFlow tarafında belirttik şimdi ise yine en önemli kısım olan Data Transform Task Properties görüntüleyerek nasıl bir işlem yapacağımıza karar veriyoruz...Data Task üzerinde sağ tıklayıp Properties diyerek karşımıza açılan bu ekrandan Source tabında ilgili Table/View seçilerek seçmek istediğiniz tablo veya view 'ı işaret edebilir veya SQL Query diyerek T-SQL statement yazabilirsiniz. Ben SQL Query seçerek altında aktif olan pencereye basitçe Select Lastname,Firstname from dbo.Employees yazarak almak istediğim datanın bilgisini yazdım Preview diyerek karşınıza gelecek olan ekran ile hangi datanın geleceğini de gözlemleyebilirsiniz.

Destination tabında ise göndermek istediğiniz hedef alan üzerinde gönderdiğiniz dataya uygun bir table yaratmak isteyecek eğer bununla ilgili bir düzenleme yapmak isterseniz açılan ekranı kullanabilirsiniz ve senaryomuzda da söyledğimiz gibi Demo isminde tablomuzu Adi ve Soyadi isimlerinden oluşan kolonlarımızı yarattık.Bizim için aslında en önemli kısım olan Transformations tabına geldik ve burada şekilde de görüldüğü üzere Source ve Destination altında bulunan kolonlar arasındaki ilişkiyi işaret eden oka Edit diyerek Transformations Options penceresini açtık ve burada Source Columns diyerek bize kaynak olan tablomuz olan Employees tablosundaki LastName kolonun seçimin yaptık ve Destination Columns diyerekte aktaracağımız tabloda ki kolonu seçmemiz beklenir ve biz de senaryo da anlatılan üzerine Adi kolonunu seçerek ilişkiyi ters yönlü yapacağımızı belirtmiş olduk.....Hadi gelin o zaman bu işi de yapalım....Options Tabında da Data transferinizle alaklı olarak bu durumla ilgili bir exception file yaratmak isterseniz şeklinde bazı düzenlemeler yapılabilir ancak ben kullanmayacağım...

Artık mutlu sona yaklaşıyoruz Package menüsünden Execute adımını seçerek Data Transfer işlemini başlatabiliriz.

         


Transfer işleminin sonunda operator ile tanımladığımız mail adresimize gelen cevap aşağıdaki gibidir.Bu makalemde sizlerle MSSQL içerisinde kullanılan Data Transformation Services'ten bahsetmeye çalıştım. Bu çalışma makaleye örnek teşkil ettiği ve öğrenme amaçlı olduğundan hata testleri ve hata yakalama fonksiyonları yazılmamıştır.

Soner Yaşar (soner.yasar@netron.com.tr)