Makale Özeti

MS CRM 3.0 ile birlikte gelen güzelliklerden bir taneside sistemle birlikte entegre olan Workflow Manager Tool’udur. Bu yazımda Workflow Manager’ı kullanarak MS CRM 3.0 üzerinde ufak bir Workflow oluşturacağız.

Makale

 MS CRM 3.0 ile birlikte gelen güzelliklerden bir taneside sistemle birlikte entegre gelen Workflow Manager Tool’udur. Bu yazımda Workflow Manager’ı kullanarak MS CRM 3.0 üzerinde ufak bir Workflow oluşturacağız.

Öncelikle Start--> All Programs-->Microsoft CRM --> Workflow Manager’ı açıyoruz.

Karşımıza Server’ımıza bağlanacağımız ekran geldi. Bu ekrana MS CRM 3.0 ‘ın kurulu olduğu Server ismini yazıyoruz.

Artık karşımızda Workflow Manager bulunmakta. Yukarıdaki ekranda da gördüğünüz gibi bütün CRM varlıkları bir dropdownlistte listelenmektedir.

Biz şimdiki senaryomuzda yaratılan bir Müşteri Adayından sonra belirlediğimiz kişiye , oluşturulan Müşteri Adayı’nı bildireceğiz.

Gerekli textboxları doldurdukdan sonra yapacağımız işlemin varlığının hangi olayında olduğunu belirliyoruz. Ben oluşturma anını seçtim. Ancak manual,atama ve durumu değiştiğinde gibi farklı durumlarda söz konusu.

Artık Müşteri Adayı ile ilgili yapacağımız işlemleri belirleyeceğimiz ekran karşımıza geldi. Burada Inser Condition ve Insert Action durumları bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi her 2 durum içinde çok farklı durumlar söz konusudur. Bu durumların ayrıntılarına bundan sonraki makalelerimizde değineceğiz.

Şimdi senaryomuz gereği Insert Action durumundan Send Email’i seçiyoruz.

Karşımıza bir mail tasarımı ekranı geliyor. Burada To yazan yere kendimi ataycağım. Yani bir Müşteri Adayı oluşturulduğunda bundan direkt benimde haberim olacak.

Bu adımdan sonra Mailin içeriği nasıl gözüksün bunu ayarlayalım.

Bunun için Description kısmına gelip yandaki icon’a tıklıyoruz. Açılana ekranda Müşteri Adayının özelliklerinden Ad’ını seçip,kapatıyoruz.

En sonunda Mail templatemiz yukarıdaki haline geldi. Bu ekranıda kapattıktan sonra işlemimiz bitiyor.

Tekrar Workflow Manager ekranına dönüyoruz.

Şimdi bu hazırladığımız Workflow’un aktif olabilmesi için yukarıda gözüken Activate kısmına yıklıyoruz ve Workflowumuzu aktif hale getiriyoruz.

Bundan sonraki makalelerimizde Workflow’ın inceliklerini incelemeye başlayacağız.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Volkan KORKMAZ
Microsoft Certified Business Management Solutions Specialist
volkankorkmaz@gmail.com
http://www.volkankorkmaz.net