Makale Özeti

Bu makalemizde; Visual Studio 2005 ile gelen mobil emülatörlerini kullanarak nasıl İnternet bağlantısı yapabileceğimizi göreceğiz.

Makale

Mobil Emülatörleri İle İnternet Bağlantısı

Aldığım e-postalardan okuduğum kadarı ile mobil emülatörleri ile internet bağlantısında birçok arkadaşımın problem yaşadığını gördüm. İster sadece XML web servisleri ile veri okumak olsun, ister sadece bir web sayfası açmak olsun; birçok soruya cevap vermeye çalıştım. Sonunda çözümü bir makale haline getirip, herkesin ulaşabileceği temel bir kaynak oluşturabilmek için kolları sıvadım. Evet arkadaşlar. Bu makalemizde; Visual Studio 2005 ile gelen mobil emülatörlerini kullanarak nasıl internet bağlantısı yapabileceğimizi göreceğiz. Sözü hiç uzatmadan hemen ayrıntılarımıza geçelim.

Mobil Emülatörleri ve İnternet Bağlantısı

Visual Studio 2005’in yayınlanması ile birlikte; mobil emülatörlerinin internete nasıl bağlanabileceği konusunda bazı karışıklıkların oluştuğunu farkettim. Bu makalede amacım, bu bazı karışıklıklara biraz olsun açıklık getirebilmek. Yine belirtmek isterim ki daha iyi işler çıkarabilmek için sizlerden gelen her türlü geribildirime açığım.

Beta2 Versiyonundan Son Sürüme Bağlantı Değişiklikleri

Aygıt emülatörlerinin bilgisayarlarımıza bağlantı hikayesi, Visual Studio’nun son sürümü ile beta2 sürümü arasında oldukça radikal bir şekilde değişti. Bu makalede, bu gözden kaçan bazı varsıyalan özellikler üzerinde duracağız. Bu makalenin kalan kısmında, özellikle bu son sürümün beta2 den ayrılan önemli noktaları üzerinde duracağız.

Öncelikle, hala Visual Studio 2005’in beta2 versiyonunu kullanıyorsanız; gerekli kaldırma adımlarını kullanarak onu sistemden kaldırın. Kaldırma ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/aa718704.aspx

Makalenin bundan sonraki bölümünde, Visual Studio 2005’in son sürümünü ve Windows Mobile 5.0 SDK yı yüklediğinizi varsayarak ilerleyeceğim.

Mobil Emülatörü Başlatma

Visual Studio 2005 kullanarak mobil emülatörü başlatabilmek için üç yol vardır.

  • Tools > Connect To Device > {Listeden Bir Emülatör Seçme} > Connect
  • From Tools > Device EmulatorManager. Sonra ekrana gelen listeden herhangi bir emülatörün üzerinde gelerek sağ tıklama ve Connect’e basma.
  • Akıllı aygıt (smart device) projesi yaratma ve ister F5 e basma ya da Solution ı Deploy etme. Ekrana bir diyalog geldiğinde bir tane emülatör seçme (managed projelerde) ya da solution explorer da proje ismine sağ tıklayarak, properties seçme ve deployment ı seçme (native projelerde).
  • Aslında komut satırında mobil emülatörü başlatmak için bir dördüncü yol daha var ama bu makalede bunun üzerinde durmayacağız.
Bilgisayarımızdaki çalışan Visual Studio 2005 uygulamamız, mobil emülatör ile DMA kanalı üzerinden etkileşim kurar. Beta2 de, masaüstü – aygıt emülatörü etkileşimi TCP/IP yığını üzerinde gerçekleşiyordu. Siz sadece, iki windows işlemi (Visual Studio ve Mobil Emülatör) arasında direkt bağlantı olarak DMA yı düşünün. Böylelikle ağ yığını üzerinden elde edilene oranla çok daha sağlam ve hızlı bağlantı elde edeceksiniz.

Masaüstünüz ve mobil emülatörünüz arasında bağlantı olarak sadece DMA Transport a sahip olduğunuzu onaylamak için bir kontrol edin. Visual Studio 2005’in son sürümünde DMA Transport yeni varsayılan özellik olarak geliyor. Beta2 de ise varsayılan olarak TCP/IP transport geliyordu. Tools > Options > Device Tools > Devices bölümünden herhangi bir emülatör için “properties” i seçersiniz, ulaşım (transport) alanında DMA Transport un seçili olduğunu göreceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki bu seçenek TCP Connect Transport olarak değişebilir (eğer sisteminiz de yüklü Virtual Network Switch Driver var ise) ve bu şu an için kesinlikle öneriliyor.

Mobil Emülatörden İnternet Bağlantısını Sağlama

Mobil emülatörü çalıştığında, usb üzerinden yuvasına oturtulmamış (cradle) fiziksel bir aygıt gibi davranır. Bu yüzden de herhangi bir internet bağlantısına sahip değildir (mobil emülatörü havadan taşıyıcı olarak herhangi bir bağlantı yakalamadan bir veri almaya planlanmamıştır). Mobil emülatörünü yuvasına oturtmak (cradle) için, Device Emulator Manager ı çalıştırmamız gerekir (Tools > Device Emulator Manager). Device Emulator Manager, o anda çalışan emülatör çeşidini; üzerinde yeşil bir ok ile gösterir.

Cradle etmek istediğimiz o anda çalışan emülatör örneğimiz üzerinde sağ tıklayın (bu örnekte bir tane çalıştığını varsayalım) ve “Cradle” seçeneğini seçin.

Eğer ActiveSync 4.0 veya üzeri bir sürümü sisteminizde yüklüyse (sürümlerini http://www.microsoft.com/downloads/ adresinden indirebilirsiniz), ActiveSync otomatik olarak bağlanmış olan yeni aygıtı tanıyacaktır. Device Emulator Manager ve Device Emulator ActiveSync 3.8 ile çalışır ama Visual Studio 2005 yalnıza ActiveSync 4.0 ı destekler. Bu aşamada mobil emülatörünüz için ister “Guest” hesabı isterseniz de standart bir hesap oluşturabilirsiniz. Ben genellikle emülatör uygulamalarımda otomatik olarak ziyaretçi hesabı ayarlanması için direkt iptal tuşuna basarım.

ActiveSync bağlandı moduna geçer geçmez, mobile emülatörünüzden internet bağlantısına sahip olmanız gerekir. Eğer şirket ağı üzerindeyseniz ve proxy server kullanarak harici web sitelerine erişiyorsanız, bunun ayarını yapmanız gerekecektir. Buradaki kullanılan seçenekler ise kendi masaüstü bilgisayarınızda kullandıklarınız ile benzerdir. (Tools > Internet Options > Connections > LAN settings)

PocketPC İçin
Settings > Connections > Advanced > Proxy bölümünden gerekli bilgileri girin.

SmartPhone İçin
Start > Settings > Connections > Proxy bölümünde menüden Add sekmesine tıklayarak yine burada gerekli bilgileri girin.

Bu noktada, hangi emülatör aygıtınız olursa olsun internet explorer ı kullanarak internete erişebilirsiniz (örneğin, www.yazgelistir.com ya da www.tayfunakcay.com :) ).

Mobil emülatörünüzü kullanarak, yerel intranet web sitelerinize de ulaşabilirsiniz.

Özet

Bu makalede, Visual Studio 2005 ile gelen mobil emülatörlerini kullanarak nasıl İnternet bağlantısı yapabileceğimizi gördük. Ayarlar tüm aygıtlar için benzer olsada herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ya da yeni birşey bulduğunuzda beni de bilgilendirseniz çok sevinirim.

Bir sonraki makalelerde görüşmek üzere. İyi çalışmalar...


Tayfun AKCAY

tayfun@tayfunakcay.com