Makale Özeti

Bu makalemizde mobil cihaz uygulama geliştiricilerinin sıkça ihtiyaç duyacakları bir kavramı ; Mobil Cihaz Emülatörleri üzerinde dosya paylaşımına değineceğiz.

Makale

Genel hatlarıyla bakıldığı zaman Mobil Cihazlar üzerinde uygulama geliştiren uygulama geliştiricilerin, geliştirdikleri bu uygulamaları her zaman fiziksel cihaz üzerinde test edebilme imkanları bulunmayabilir. Bu tip istisnai durumlarda fiziksel cihazların “bire-bir” yerini tutabilecek emülatör adını verdiğimiz “sanal cihazlar üzerinden” yardım almak birçok uygulama geliştirici tarafından iç rahatlatıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şu ana kadar üzerinde bahsettiğimiz neredeyse tüm makalelerimizde geliştirmiş olduğumuz Mobil Cihaz uygulamalarımızı ilgili emülatör üzerinde test etmiş ; sonuçlarını emülatörler üzerinden izlemiş bulunmaktayız.

Peki ya geliştirmiş olduğumuz Mobil Cihaz uygulamamızın çalıştırılması için işletim sistemimiz üzerinde bulunan herhangi x bir dosyaya ihtiyaç duyuluyor ise ? Bu tip bir durumda ihtiyaç duyulan fiziksel dosyayı Mobil Cihaz Emülatörüne nasıl kopyalabiliriz ?

Standart fiziksel mobil cihazlar üzerinde bu tip dosyalama işlemleri ilgili araçlar üzerinde işletim sistemimiz vasıtası ile gerçekleştirilebilirken ; Mobil Cihaz emülatörleri üzerinde farklı bir yaklaşımlada gerçekleştirilebilmektedir : Paylaşımlı Klasör (Shared Folder).

Üzerinde çalışıyor olduğumuz mobil cihaz emülatörümüzün içerisinde bulunan işletim sisteminin dosya sistemine herhangi bir dosyayı transfer etmek istediğimizde karşımıza çıkacak olan bu seçenek yardımıyla uygulama geliştiriciler istedikleri herhangi bir dosyayı herhangi bir zaman sürecinde mobil cihaz emülatörü üzerine kopyalayabilmektedirler.

Bu noktada konunun anlaşılabilmesi açısından görsel bir örnek geliştirmek daha doğru olacaktır. Amacımız Windows Mobile 5.0 işletim sistemi üzerinde çalıştırılan bir Mobil Cihaz emülatörüne Paylaşımlı Klasör tekniği yardımıyla bir dosyayı transfer edebilmektir.

Bu amaç uğruna ilk noktada Mobil Cihaz emülatörümüze ilgili bağlantıyı kuruyoruz. Bunun için en etkili ve basit yöntem Visual Studio 2005 üzerinden Connect To Device seçeneğine tıklamak olacaktır.

Açılan pencereden Emülatörümüzü seçip Connect’ e tıklıyoruz.

Connect button’ una tıkladığımız noktada karşımıza bu pencere açılacak ; akabinde emülatörümüz çalıştırılacaktır. Bağlantı ile ilgili durumu üstteki pencere yardımı ile izleyebilmektesiniz. Bağlantının başarılı olduğu bilgisini gördüğünüzde emülatörümüzün ayarları ile ilgili penceresine girmemiz gerekmektedir. File -> Configure ‘ a tıklıyoruz.

Önümüze çıkan ayarlar penceresinde General sekmesi altında bulunan Shared Folder kısmına tıklıyoruz ve bu noktada duraklıyoruz.

Emülatörümüz, kendi üzerinden erişilebilmek adına işletim sistemimiz üzerinde oluşturulmuş olan bir klasörü bizden istemektedir. Makalemizde örnek olarak C:\ kök dizini altında MobilCihazPaylasim adında bir klasör oluşturuyoruz.

Bir sonraki adımda ayarlar penceresinden bu klasörün emülatör tarafından paylaşımlı kullanılacağı bilgisini sisteme kayıt ediyoruz.

OK’ e tıklıyoruz. İşte bu kadar !

Geldik en önemli sürece, klasör üzerinden işletim sistemimiz ve emülatörümüz arasında dosya transferi gerçekleştirmeye. Klasör içerisine örnek bir metin dosyası oluşturuyoruz.

Peki, Mobil Cihaz emülatörümüz üzerinden bu klasöre nasıl erişeceğiz ?

İlgili paylaşımlı dosyaya mobil cihaz emülatörümüzün içerisindeki işletim sistemi üzerinden “Storage Card” olarak ulaşabilmekteyiz. Başka bir söylem ile Mobil Cihaz emülatörümüz ilgili klasörü “Sanal Bir Hafıza Kartı” olarak algılamakta ve işletim sistemi üzerinden bu şekilde kullanıcıların kullanımına sunmaktadır. Mobil cihazımızın dosya sistemi üzerinde Storage Card içerisine giriyoruz.

Ve sonuç ! Mükemmel ! Dosyaya mobil cihazımız üzerinden erişebilmekteyiz. Aynı senaryonun terside bu noktada geçerlidir, yani mobil cihaz üzerinden kopyalanan dosyaya da İşletim sistemimiz üzerinde bulunan klasör içerisinde erişebilmekteyiz.

Başka bir makalede daha görüşmek dileğiyle.


Ekin ÖZÇİÇEKÇİLER
Microsoft Certified Trainer
ekin.ozcicekciler@bilgeadam.com
MCP, MCAD.NET, MCSD.NET, MCSD.NET, MCTS, MCPD Ent.