Makale Özeti

Microsoft Office Sharepoint Server 2007 kurulumu oldukça basit hazırlanmış, servis konfigürasyonları açısından ise oldukça açıklayıcı kaynaklar sunulmuş bir ürün olarak setup admin leri çokda zorlamayacak bir ürün. Bu konuda Microsoft Office web sitesi ve farklı bloglarda çok fazlaca kaynak olmasına karşın sadece ekran adımlarıyları ve karar vermeniz aşamasında açıklamalarıyla sizlere yardımcı olacak bir makaleye ulaşmanız biraz zor.

Makale

Microsoft Office Sharepoint Server 2007 kurulumu oldukça basit hazırlanmış, servis konfigürasyonları açısından ise oldukça açıklayıcı kaynaklar sunulmuş bir ürün olarak setup admin leri çokda zorlamayacak bir ürün. Bu konuda Microsoft Office web sitesi ve farklı bloglarda çok fazlaca kaynak olmasına karşın sadece ekran adımlarıyları ve karar vermeniz aşamasında açıklamalarıyla sizlere yardımcı olacak bir makaleye ulaşmanız biraz zor.

Yukarıda bahsettiğim zorluk aslında ürünün kurulum ekranlarından ziyade kurulumun planlamasında baz alacağınız kriterler yönünde. Yani Microsoft Office Sharepoint Server 2007'yi kurumunuzda nasıl konumlandıracağınız, kaç kullanıcınızın olacağı, kullanıcı online yoğunluğunun ne olacağı, üzerinde ne gibi hizmetlerin verileceği, döküman ortalama boyutunun ne olacağı, workflow ve Microsoft Infopath Form Services'in kullanılıp kullanılmayacağı gibi oldukça küçük görünen birçok madde bile kurulum esnasında öngöreceğiniz senaryoyu baştan aşağı değiştirebilir.

Öncelikle kurulum planlamasını ele almaya çalışalım ve yapacağımız kurulumun türünü seçelim. Ardından ekran adımlarıyla planladığımız kurulumu nasıl gerçekleştireceğimizi tartışacağız.

Microsoft Office Sharepoint Server 2007 şirketinizde birçok farklı çözüm amacıyla kullanılabilir. Örneğin bazı kurumlar Microsoft Office Sharepoint Server 2007'yi bir döküman ve içerik yönetim sistemi olarak konumlandırmak isterken bazı firmalar Infopath Form Services yardımıyla bu ürünü bir form çözümü olarak düşünebilir. Bir başka firma ürünü tamamen intranet portalı olarak düşünürken bir diğeri sadece ileri seviye arama hizmetlerinden faydalanmak isteyebilir. Tüm bu senaryolarda şüphesiz farklı planlama yapmak gerekir. Örneğin konunuz döküman ve içerik yönetimiyse ortalama içerik tipi sayısı, dökümanların ortalama boyutları, dökümanlar için versiyonlamanın ve workflow un ne derinlikte kullanılacağı oldukça önem arzeder.

Yukarıdaki senaryolar hayatını IT sektöründen kazanan ve portal sistemleri hakkında da fikir sahibi olan birsinin şirketlere göre değişmek kaydıyla nasıl bir senaryoyu takip etmesi gerektiği konusunda ışık tutacaktır.

Gelelim Microsoft Office Sharepoint Server 2007'in kurulum alternatiflerine. Bu aşamada dört farklı topoloji planlanabilir.

  • Single Server
  • Small Farm
  • Medium Farm
  • Large Farm

Single Server : SQL Server ve MOSS 2007'nin aynı fiziksel sunucu üzerinde bulunması durumudur. Dolayısıyla Web Front-end, application ve database aynı sunucu üzerindedir.

MOSS 2007 kullanıcı sayısı ve sistem kullanım yoğunluğunun üst seviyelerde olmadığı şartlarda kullanımı tercih edilir. Ayrıca MOSS 2007 konusunda karar aşamasında olan kurumlar ile test modülü yaratmak isteyen firmalarda Single Server topoloji tercih edilir.

Single Server senaryolarda SQL Server ve Microsoft Office Sharepoint Server 2007'in iki arayüzü yani "Web Frontend" ve "Application" bölümleri aynı sunucu üzerine kurulur. Web Frontend'den kastımız Microsoft Office Sharepoint Server 2007'in web arayüzü yani ASP.Net 2.0 olarak programlanmış ve insanların doğrudan eriştiği kısımdır. Applications olarak adlandırdığımız kısım ise "Excel Services", "Search", "Business Data Catalog" gibi Microsoft Office Sharepoint Server 2007'in arka planda çalıştırdığı ve web front-end e destek sağlayan bölümleridir.

Small Farm : Aslında ismi small olarak geçsede bir çok orta ölçekli kurumda tercvih edilen kurulum şeklidir. Bu kurulumda SQL Server Microsoft Office Sharepoint Server 2007'nin olduğu serverdan ayrılabilir. Web Frontend ve Applications kısımları ise farklı bir sunucu üzerinde hizmet vermeye başlar. Dolayısıyla uygulamanın veritabanını ayırdığınız bir kurulum şeklidir. Bu çoğu şirket için tercih sebebidir. Ayrıca SQL Server 2005 Express Edition ile çalışmıyor olmakta ciddi bir avantajdır.

Medium Farm : Medium Farm, Small Farm'a göre daha yoğun kullanılabilecek sistemler için planlanmıştır. Bu aşamada SQL Server yine ayrı bir sunucudadır ancak artık clustered moddadır. Yani bağlı olduğu SQL Server'ın ulaşılamaz duruma gelmesinde dahi sisteminiz susmadan çalışmaya devam edebilecektir. Web Frontend ve Applications kısımları ise artık birbirinden ayrılabilir. Yani ben istersem web frontend i ayrı bir sunucuya alırım, Applications kısmından excel servislerini farklı, search ü farklı bir sunucu da çalıştırabilirim. Şüphesiz bu performans artırıcı bir yöntem olacaktır.

Large Farm : Medium Farm'ın sınırları olmayan versiyonudur. Yani artık SQL Server'ınız yine farklı bir sunucuda ve clustered modda, web frontend ve applications bölümleri ise "n" tane farklı sunucu üzerinde olabilir. Bu ütopik bir yaklaşım gibi görünebilir. ancak bu topolojiye ihtiyaç duyacak kurumlarda olacaktır. Örneğin birgün Microsoft yönettiği ve desteklediği tüm topluluk sitelerini Microsoft Office Sharepoint Server 2007'nin üzerine taşımak isterse bunu en iyi karşılayacak sistem şüphesiz bir large farm olacaktır.

Tanımları yaptığımıza göre sıra geldi kurulum için seçeceğimiz yönteme. Ben makalede örnek olarak bir "small farm" kurulunun ekranlarından faydalanacağım. Bunun için de iki farklı sunucun hardware konfigürasyonunu yapalım.

MOSS 2007 Sunucusu : Minimum 2 GB ram ve 2,5 GHz işlemci gücüne sahip bir server a ihtiyacım var. Yani MOSS beni bu konuda da zorlamıyor, başlangıç seviyesi bir server işimizi görebiliyor.

SQL Server Suncusu : Minimum 2 GB ram ve 2 GHz işlemci gücüne sahip bir server a ihtiyacım var. SQL Server'da MOSS kadar mütevazi konfigürasyon konusunda.

Şimdi sıra geldi kurulum için ihtiyaç duyduğum yazılımlara. MOSS 2007 bir ASP.Net 2.0 uygulaması dolayısıyla IIS'e ihtiyaç duyuyor. Yine aynı sebepten dolayı .Net Framework 2.0'ıda yüklüyorum. MOSS 2007 içerisinde yer alan workflow mimarisi .Net Framework 3.0 ile beraber gelen WF yani Windows Workflow Foundation'ı desteklediğinden .Net Framework 3.0'ıda kurdum. Yani ihtiyaçlarım kısaca şöyle :

  •  Microsoft Windows Server 2003
  • .Net Framework 2.0
  • .Net Framework 3.0
  • IIS

MOSS 2007 için SQL Server'ı farklı bir makineye kurduğumuz için ikinci serverdan yani MOSS'un kurulacağı serverdan bu SQL Server'a bağlanmamız gerekecek. Bu nedenle iki ayar yapmamız lazım. Birincisi SQL Server 2005'in Surface Area Configuration aracına gidip "Remote Connections" tabını değiştiriyoruz. Yeni değer "Local and Remote Connections" ve alt değeri "Both TCP/IP and named pipes

Yapmanız gereken ikinci ayar ise SQL Server makinesindeki kullanıcınızın "securityadmin" ve "dbcreator" rollerine sahip olması.

Ve şimdi artık elimizdeki Microsoft Office Sharepoint Server 2007 kurulum dökümanlarını başlatabiliriz.

 

Geçerli ürün seri numarasını girmeniz ve lisans sözleşmesini onaylamanızın ardından karşınıza MOSS 2007 kurulum ekranının ilk karar penceresi gelecek. Bu pencere yukarıda bahsettiğimiz topoloji için önem taşıyor.Sözkonusu ekranda "Basic" seçeneği ile devam ederseniz ileride size neredeyse başka hiçbir soru sormadan "Single Server" kuruluma devam edecektir. Dolayısıyla SQL Server Express Edition yüklenecek ve tüm varsayılan ayarlar uygulanarak "Single Server" sisteminiz kurulacaktır.

"Advanced" seçeneğini işaretlemeniz ise artık gerçek bir farm yaratabileceğiniz ve farm ı genişletebileceğiniz anlamını taşır. Ben "Advanced" ile devam ediyorum.Bu ekranda üç farklı kurulum seçeneği daha geliyor. "Complete" seçeneği MOSS 2007'nin tüm bileşenleri ile beraber yüklenmesini sağlayacak. Bu seçenekte ileride farm ı genişletmek isterseniz yeni serverların farm a eklenmesine de müsade edecektir. "Web Front End" seçeneği sadece gerekli olan bileşenlerin yüklemesini yapacak ve yine farm a ileride yeni serverlar eklemenize müsade edecektir. "Stand-alone" kurulum seçeneği ise "Complete" de olduğu gibi tüm bileşenlerin yüklenmesini sağlayacak ancak farm a yeni bir server eklenmesine müsade etmeyecektir. Dolayısıyla Stand-alone seçeneğinde farm ı genişletme imkanı kaldırılmıştır.

Bir sonraki ekranınız ise artık Microsoft Office Sharepoint Server Technologies sihirbazını başlatacak. Bu aşamada yeni bir farm yaratabilir veya mevcut bir farmda yer alan MOSS 2007 kurulumuna yeni bir server olarak şuanki kurulumunuzu ekleyebilirsiniz.

 

Ben yeni bir kurulum yaptığımız için yeni bir farm yaratacağımı belirtiyorum. Gerekli adımları yani register işlemlerini tamamladıktan sonra benden kullanacağım SQL Server'ın bilgilerini isteyen bir ekran geliyor karşıma.Burada az önce kurduğunuz SQL Server'ın IP veya makine adını ve kullanacağınız kullanıcı bilgilerini DOMAIN\Kullanıcı Adı veya MAKINEADI\Kullanıcı Adı şeklinde giriyorsunuz. Gerekli yapılandırmaları gerçekleştiren kurulum sihirbazınız son olarak MOSS 2007'nin konfigürasyon ve työnetim işlemlerini yapabilmeniz için "Central Administration" adındaki yine bir Sharepoint web application ı olan uygulama için sizden bilgi bekliyor.

 

Ve bu son ekranda da "Central Administration" uygulamasının IIS üzerinde çalışacağı port numarasını ve yetkilendirme için kullanılacak mekanizmayı seçerek kurulu tamamlıyorsunuz. (NTLM Active Directory yetkilendirmesi için seçmeniz gereken yapı)

Yukarıdaki adımların tamamında aslında önemli olan iki pencere var. Biri "Basic" ve "Advanced" seçimi, diğeri ise "Advanced" ı seçmeniz durumunda karşınıza gelen yükleme türü seçimi. Diğer kısımlarda kurulum sihirbazı son derece açıklayıcı bir şekilde sizi zaten yönlendiriyor.

Kurulum işlemini tamamladığınızda artık sıra gerekli konfigürasyon ayarlarını yapmaya geldi. Yani email ayarlarının yapılması, yeni web application ların yarılması, workflow, search, excel servisleri, connection lar, yetkilendirmeler, form servis ayarları gibi daha detaylı olarak sonraki yazılarda inceleyeceğimiz konulara...

Evren AYAN
Microsoft MVP - Connected Systems Developer
http://www.evrenayan.net
http://onlysharepoint.spaces.live.com