Makale Özeti

Bugünkü makalemizde Microsoft Dynamics Crm 2011 ile birlikte gelen yeni bir özellik olan subgrid ( alt ızgara ) özelliğinden bahsedeceğiz.

Makale

Merhaba Arkadaşlar

Bugünkü makalemizde Microsoft Dynamics Crm 2011 ile birlikte gelen yeni bir özellik olan subgrid ( alt ızgara ) özelliğinden bahsedeceğiz. Microsoft Dynamics Crm 4.0 sistemlerinde aslında yogun olarak kullandığımız bu sistemi yeni teknolojide ( Crm 2011 ) daha basit hale getirerek bizi biraz olsun fazla javascript yazmaktan kurtarmışlar diyebiliriz.

Alt ızgara mantığında birbirleri ile ilişkileri olan iki entity nin ( örnek ilgili kişiler ile teklif entity si birbiri ile ilişkili bir entity dir ) birisinin içerisinde diğerinin kayıtlarını görebiliriz.

Örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Microsoft Dynamics Crm 2011 içerisinde subgrid ( alt ızgara ) oluşturmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmemiz gereklidir.

  • Ayarlar - Özelleştirmeler - Sistemi Özelleştir.
  • İlgili kişiler entity sini seçelim ve form sekmesinin içine girelim.
  • Karşımıza gelen ilgili kişi form düzenleme ekranında ekle tab'ı içerisinde alt ızgara buton una tıklayalım.

  • Butona tıkladığımız zaman karşımıza yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ekran açılır . ilgili ekran üzerinden işlemlerimizi tamamlayalım ve subgrid ( alt ızgara ) ilgili form'a ekleyelim.

Ad                    : Alt ızgaramız için form bazında geçerli olucak unique bir isim girmemiz gereklidir.
Etiket                : Etiket alanına yazmış olduğumuz veri form üzerinde görünecek olan bilgidir.
Veri Kaynağı     : kısmındaki varlık sekmesinde ilgili kişi entity sinin hangi varlıklar ile ilişkili olduğunu görebilirsiniz . bu alandan istenilen ilişki seçilip tamam butonuna basılır ise ilgili kişi entity si içerisine belirttigimiz alt ızgara eklenmiş olacaktır.

Hepsi bu kadar ilgili entity içerisinde kaydet ve yayımla butonlarına bastıktan sonra ilgili kişi entity si içerisinde alt ızgaramızın oluştuğunu görebilirsiniz.

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.