Makale Özeti

Bugünkü makalemizde Microsoft Dymamics Crm 2011 ile birlikte gelen option sets kavramını inceleyeceğiz.

Makale

Merhaba arkadaşlar ,

Bugünkü makalemizde Microsoft Dymamics Crm 2011 ile birlikte gelen option sets  kavramını inceleyeceğiz. Dilerseniz ilk önce option sets nedir diyelim . Aslında option sets kavramı  Microsoft Dynamics Crm 4.0 sisteminde kullandığımız picklist alanlarımızdan bir farkı yoktur.

Aralarındaki tek fark picklistlerin oluşturulan entity 'e özel olmalarıdır. Contact entitysi içerisinde kişinin iletişim seçeneklerini picklist olarak tanımladığımızı düşünelim. İlgili picklist sadece contact entitysine bağlıdır. Projemiz içerisinde ilgili picklist i bir kaç farklı entity içerisindede oluşturup kullanabiliriz. Her oluşturduğumuz picklist deminde ifade ettiğim gibi sadece oluştuğu entity nesnesine bağlıdır.

İşte tam bu noktada aklımıza şu şekilde bir soru gelebilir.

Benim bir picklist değer listesine ihtiyacım var ama bu picklist değer listesinin yönetilebilirliginin bir merkezden yapmak istiyorum ve istediğim kadar entity içerisinde yeniden , yeniden tanımlama yapmadan kullanmak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim ?

Microsoft Dynamics Crm 2011 ile birlikte gelen bu yeni özelliğin adı Option Sets dir.

Bir option sets tanımı yaparak projeniz içerisinde istediğiniz alanda çağırıp kullanabilirsiniz. İsterseniz şimdi bir Option Sets tanımı yapalım ve bunu bir kaç farklı entity üzerinde kullanalım.

  • Ayarlar üzerinden Özelleştirmeler kısmına sistemi özelleştir alanına gelelim karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. ( Dilerseniz kendi çözümünüzü oluşturup aşağıdaki adımları çözümleriniz içerisindede kullanabilirsiniz. )

  • Yeni sekmesinden seçenek kümesi seçenegini seçelim.

Karşımıza optionn sets imizi tanımlayacağımız ekran geldi. Şimdi bu ekran üzerinden ilgili option sets ayarlarımızı yazalım. ben örnek olarak iletişim bilgileri adını verdiğim bir option sets tanımı yaptım.  İlgili ayarlarımızı yaptıktan sonra kaydet  dügmesine tıklayalım. Form kayıt olduktan sonra kaydet dügmesinin orda yayımla butonunun çıktığını göreceksiniz . Kaydettikden sonra yayımla butonunada basalım ve oluşturduğumuz option sets 'i Crm 2011 sistemimizde yayınlayalım.

  • Yukarıdaki adımda bir seçenek kümesi ( option sets ) tanımı yaptık ve oluşturduğumuz option sets bilgilerini Crm 2011 sisteminde yayımladık. Şimdi contact entity si içerisine gidelim ve oluşturduğumuz option sets tanımımızı bu alanda çağıralım.
  • contact entity si içerisinden yeni diyelim ve karşımıza gelen ekranda aşağıdaki gibi düzenleyelim.

Option sets tanımı aslında tür alanında belirledik.
Tür kısmında seçenek kümesi dedik ve daha sonra oluşturduğumuz option sets bilgilerine ulaşmak için Varolan Seçenek Kümesini Kullan kısmından evet  button una tıkladık . Evet alanını seçtigimiz zaman Crm 2011 kendisine tanımlı olan tüm option sets lerin bir listesini bize sundu ve biz bu alanda demin oluşturmuş olduğumuz İletişim bilgileri seçenek kümemizi seçtik.

İlgili ayarları yaptıkdan sonra kaydet kapat butonuna basalım ve contact entity mizi yayımlayalım. Aynı adımları kullanarak Crm 2011 sisteminde istediğimiz entity içerisinde tanımladığımız option sets 'i kullanabiliriz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.