Makale Özeti

Interaktif Web sayfalarının dizaynında kullanabileceğiniz yararlı bir araç

Makale

Microsoft Agentlarin Web Tabanlı Kullanımı:

    Web sayfanız ne kadar interaktif hiç düşündünüz mü? Bir çok araştırmada, ilk yüklenmede ilgi çekmeyen web sayfalarının pek uzun ömürlü olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, dizayn ettiğiniz sayfaların ilgi çekici ve kolay kullanılır olması gerekmelidir. İşte, bu noktada Microsoft Agent teknolojisi sayfalarınızda kullanabileceğiniz muhteşem bir araçtır.

    Web sayfanız için aradığınız şey belki de iyi bir grafiksel tasarımdan daha fazlası olabilir. Yaptığınız sayfanın okuma yazma bilmeyenlere yönelik bir içeriği olabilir, ya da görme problemi olanlar için birşeyler yapıyor olabilirsiniz. Web sitenizde konuşmayı etkinleştirmek bu insanlar için aşırı çekici olacaktır. Malesef, henüz "Text To Speach Engine" olarak tanımladığımız araçların Türkçe desktekleri çıkmadı (bir çok amatör uygulama olmasına rağmen, tam anlamıyla bir Türkçe TTS malesef yok)

    Bu yazımızda konuşma teknolojisindense, agentlarla animasyonlardan, genel olarak nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğiz.

    Öncelikle, MS Agent eknolojisi ActiveX üzerine inşa edilmiş bir teknolojidir. ActiveX kontrolü MS Agent karakter, animasyon ve konusma yeteneklerini sağlar. Bu kontroller client taraflı bileşenlerdir ve HTML içine gömülmüş script kodları ile kontrol edilebilirler.

    MS Agent bileşenleri Windows 2000 ve XP de hazır kurulu olarak gelmektedir. Bileşenler sistem üzerinde kurulu değilse, otomatik olarak download edilip sisteme kurulacaktır.

    Bir çok MS Agent karakteri mevcuttur, bunları indirip kullanabilir, hatta araçları kullanarak kendi karakterinizi oluşturabilirsiniz. Bu karakterler ve MS Agent teknolojisi hakkında çok daha ayrıntılı bilgileri www.microsoft.com/msagent/  ve  www.msagentring.org adreslerine de bakabilirsiniz. Bu makalede agentı kullanmanın en basit yönetemini inceliycez.

    Şimdi agentı kullanmak için gerekli javascripti inceleyelim.


classid="CLSID:D45FD31B-5C6E-11D1-9EC1-00C04FD7081F"
codebase="#VERSION=2,0,0,0">classid="CLSID:B8F2846E-CE36-11D0-AC83-00C04FD97575"
codebase="#VERSION=6,0,0,0">

 

    İşte, bu kadar. MS Agent interaktif yapısını kullanmak böylesine kolay. İlk olarak objectin classidsi ile sistemde daha önce yüklü olan agent objesine bir instance oluşturduk ve daha sonra AgentHareketleri fonksiyonu icerisinde, Merline istediğimiz tüm animasyonları yaptırdık.

    TTS objesi için küçük bir ayrıntı: TTS engine default olarak yüklü gelen bir obje değildir. Bu nedenle, kodunuzda "L&HTruVoice" objesini ekleseniz bile, bunun yüklü olmadığı clientlar konuşmaları duyamayacaktır.

    Yukarıdaki script Merlin karakterini kullanmak icin yeterli. Peki ama yukaridaki script, Active Server Pages mantığına ne kadar uygun? Yani hazır scriptleri elbette HTML kodumuzun içine gömebiliriz. Fakat bir hata olustuğunda, o hataya yönelik öneri / yorumlar gösteren, code-behinddan yönetecegimiz bir agent oluşturabilirsek hersey çok daha güzel olmaz mı?

    Makalenin ikinci versiyonu, scriptleri HTMLe aktif olarak (code-behinddan) nasıl ekleyebileceğimizi, dolayısıyla, bu scriptler aracılığı ile agentları nasıl kontrol edebileceğimizi inceleyecek.

Kıvanç ÖZÜÖLMEZ

ozuolmez@msn.com