Makale Özeti

Programcılığa merhaba demek isteyen arkadaşlar Visual Bacis.NET ile küçük bir uygulama yazarak yani programcıların %99’unun mesleğe ilk başlarken yazdığı program olan “Hello World” ile başlıyoruz.

Makale

Merhaba Arkadaşlar yayınlayacağım ilk makaleme Visual Bacis.NET ile küçük bir uygulama yazarak yani programcıların %99’unun mesleğe ilk başlarken yazdığı program olan “Hello World” ile başlıyoruz. Fakat ben biraz sınırların dışına çıkarak programa dünya’ya merhaba dedirtmek yerine sizlere merhaba dedirtmek istiyorum. İlk olarak Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Visual Studio 2005 – Microsoft Visual Studio 2005’e tıklayarak Visual Studio.NET 2005’i çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek.

Bu pencere Recent Projects (Son Projeler) bölümünde Create Project (Proje Yarat) sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza New Project (Yeni Proje) penceresi gelecektir.
Yeni projeler penceresinden sırası ile • Visual Basic sekmesine gelip yandaki + tuşuna tıklıyoruz. • Açılacak olan Listeden Windows Sekmesini seçiyoruz • Yan tarafta görüntülenen Templates menüsünden Windows Application’ı seçiyoruz. • OK butonuna basıp işlemimizi tamamlıyoruz. İlk defa program yazacak arkadaşlara hayırlı olsun diyorum. Artık uygulamamızı geliştirmeye başlayabiliriz. Karşımıza gelmiş olan Form1 ekranına
Yandaki ToolBox menüsünden Form1 adlı formumuz üzerine 1 Adet Button ve 1 adet TextBox ekliyelim.
Form’umuz buna benzer bir şekilde olması gerekiyor. Şimdi gelelim kodlamamıza Button1’in üzerine çift tıklayarak Form1.vb ye geçerek Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click End Sub Satırları arasına Mgsbox ("Merhaba" + " " + TextBox1.Text) yazalım. Bu kod ekrana Merhaba ve yanına TextBox1.Text içindeki girdiğimiz girdiyi yazacaktır. Şimdi geldik programımızın görsel güzelliğine Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load End Sub Satırları arasına aşağıdaki kodları yazarak Form1 ismini ve Button1 ismini değiştirelim. Form1.text = “Bana merhaba de" Button1.Text = "Merhaba De" Ve geldik sonra sıra geldi programımızı çalıştırmaya
Visual Studio Uygulama geliştirme ekranının en üstünde bulunan Start Debugging (Çalıştır) tuşuna tıklayarak programımızı çalıştıralım. Karşımıza uygulama penceremiz çıkacaktır. Şimdi yapmanız gereken şey. Textbox1’e herhangi bir isim yazıp Merhaba De Butonuna basarak programımızı çalıştırarak. Çalışan programımıza bakıp kendimizle gurur duyup kendimize ödüllendirmektir.
Tebrikler arkadaşlar ilk programınızı yazdınız.