Makale Özeti

Merhaba Arkadaşlar Bugunku makalemizde customization konusunda artık javascript ler ile çalışma yollarını inceleyecegiz.

Makale

Örnek seneryomuzda Contact kartı üzerinde tarih saat adında bir field tanımı yapdık . Field ımızın tipi date time ve Format ı ise Date and Time ( tarih ve saat bilgisini içerir ) . Tanımladığımız bu alanı kullanıcı contact nesnesini atıgı an o alana tarih ve saat bilgisini yazmak istiyoruz . Yanlız bu alandaki degerleri ilgili kullanıcı değiştiremesin .

Not : Contact nesnesi üzerinde belirttigimiz field ı açtığımızı kabul ediyoruz. Örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır .

 

Yukarıdaki şekilde tarih saat alanımızı ekledikden sonra simdi sıra geldi javascript kodumuzu yazma kısmına . 

  • Customization kısmına gelelim ve contact kartımızı seçelim.
  •  
  • Form kısmına girelim ve form özellikleri kısmını tıklayalım .

Karşımıza yukarıdaki gibi bir pencere açılıcaktır. Bu alanda biz onload kısmını seçtik ve yanındaki butona tııkladık ikinci ekranda karşımıza gelen kısma javascript kodlarımızı yazıcağız.

Amacımız On load olayında yani form yüklendigi zaman bazı işlemler yapmak şimdi javascript kodlarımızı yazalım ve contact kartımız açıldığında o anın tarih ve saatini ekrana basalım .

 

Evet arkadaslar yukarıdaki örnek ekran görüntüsündede olduğu gibi contact form umuz açıldığı zaman Tarih Saat bilgilerimizi olusturdugumuz Tarih Saat field ı içerisine yazdık. Simdi bunu yapan javascript kodumuzu inceleyelim.

var tarih = new Date();
crmForm.all.new_tarihsaat.DataValue = tarih;

Yukarıdaki javascript kodumuzda

  • tarih adını verdigimiz bir degisken üzerine new date() fonksionu ile anın tarihini alıyoruz.
  • crm.Form.all.new_tarihsaat.DateValue kısmında ise form nesnemiz üzerindeki tarih saat alanını form içerisinden yakalıyoruz ve javascript tarafında olusturdugumuz tarih degiskenimizi veryoruz.

Bu olaylar bizim form onload kısmında oldugu icin form ekranımız acıldıgı zaman ekran görüntüsündede olduğu gibi tarih ve saat bilgileri karşımıza gelir.