Makale Özeti

ASP

Makale

İnternet programcılığında bir devrim yaratan ve İnternet üzerinde geliştirilen uygulamaların bu seviyelere gelmesini sağlayan teknolojinin adı hepimizin bildiği gibi ASP.

Kolay programlanabilir dilinin tam tersine çok geniş kapsamlı zor projelerin başarıyla yaratılabildiği bir dil.

   

Bu kolaylığı ve başarısı sayesinde içimizde programcılıkla alakası olmayan sıradan kişilerin bile öğrenerek gerek kişisel amaçlı, gerekse kurumsal alanda projelerin yaratılmasına olanak tanıdı. Özellikle ülkemizde paylaşmayı ve karşılıksız bilgi aktarımını seven insanların ortaya çıkardığı siteler sayesinde ASP bilen kullanıcı sayısı ciddi rakamlara ulaştı.

 

Kolay ancak çok da güçlü olmayan dil yapısı nedeniyle özellikle kurumsal projelerde son zamanlarda Java ve onun Web uzantısı olan JSP dili büyük ölçüde tercih edilir olmuştu.

 

Microsoft, işte bu noktada bana göre çok kritik bir karar olan .NET projesini geliştirdi. Sanırım Microsoft da böyle düşünüyor olacak ki kaynaklarının büyük bir bölümünü bu projeye aktardı.

 

Sözünü ettiğim .NET projesi dahilinde geliştirilen C# ve ASP.NET dilleri.

   C# yine o bildiğimiz güçlü C dilinin geliştirilmiş bir türevi. Microsoft yetkililerinin tanımı şu: Visual Basic dili kadar kolay C++ kadar güçlü.

    Microsoftun .NET Projesi tabii ki bundan ibaret değil bizim bahsettiğimiz sadece İnternet programcılığı ve tıpkı JAVA gibi son yılların  gözdesi nesne yapılı bir programlama dili olan C#.

    C# eminim ki kısa bir süre içinde özellikle Visual Studio.NET in tam sürümüyle beraber kurumsal alanlar da dahil olmak üzere insanların ilk tercihi olacaktır. Her ne kadar ASP kadar kolay olmasa da, kişilerin özellikle yazılımcıların kesinlikle en azından gelecekleri açısından bu dili öğrenmeleri gerekir.

     C# nesne yapısıyla, derlenebilen koduyla, derlenen kodlardan üretilen class larıyla tam bir programlama dili ve daha yapacak çok iş var.

    Bu işleri de yapacak olan kişiler bizleriz. Bu kadar lafın üzerine işte sürpriz gelin C# ile database bağlanalım.

   

DOSYAMIZIN ADI: ilkc.cs olsun

Her yeni satırın başına "*" işaretini koydum. Takip etmek daha kolay olsun.

 

//ilk önce kullanacağımız

//packetları tanımlıyoruz.

 

*using System;

*using System.Data.SqlClient;

 

//clasımız oluşturuluyor.

*public class ilkc

{

 

//ana metodumuz

*public static void main() {

   *ilkc ilkclas = new ilkc();

   *ilkclass.baglan();

 }

 

//baglan metodu

public void baglan() {

   *SqlConnection  baglantim = new SqlConnection("server=(local)\\NetSDK;uid=;pwd=;database= kullanıcılar");

 

*try {

   *baglantim.Open();

   *Console.WriteLine("Bağlantı kuruldu: "+baglantim.ConnectionString );

   *baglantim.Close();

   *Console.WriteLine("Bağlantı Kesildi");

 }

*catch {

   *Console.WriteLine("baglantim.ConnectionString");

 }

 }

}

 

İşte C# kodumuz bu kadar.

İşin zor kısmı tamam.Birde bu class a bağlanıp gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacak olan .aspx kodunun yazılması gerekiyor.

 

Microsoft bu bölümde (.aspx bölümünde) yine biraz Java mantığı ve biraz da benim gördüğüm kadarıyla XML mantığı uygulamış. Gayet de güzel olmuş.

Karşımızda gerçekten güçlü bir dil var ve Java, altyapı olarak genelde Microsoft tabanlı programları kullanan kurumlarda C# karşısında çok da şanslı görünmüyor.

 

Microsofttan geç de olsa güzel bir adım geldi. Beklemeye değdi galiba.

 

Güven Kebeci