Makale Özeti

Bu makale dizimizde sizlerle Windows Embedded CE 6.0 ve Platform Builder kurulumu ve kullanımı ile ilgili çalışmalarımı paylaşacağım. Toplam 6 adet makaleyi içerecek bu dizide; Windows Embedded CE 6.0 Kernel oluşturuluması için hazırlıklar. Ebox2300 BSP(Board Support Package) kullanarak yeni OS Image Kernel İnşaa Etmek. Yeni OS Kernel ‘inin Ebox 2300 e Download Ettirilmesi. eBox2300 ‘de çalıştırılmak üzere C/C++ Sub Project oluşturulması, Debug edilmesi, Uygulamının Çalıştırılması. Uygulama Geliştirebilmek için Kendi SDK ‘mızı Hazırlayalım. C# Projesi Oluşturmak ve Build Etmek. Konularına değinilenecektir.

Makale

Windows Embedded CE 6.0 Kernel

Bütün embedded cihazlar işletim sistemine ihtiyaç duyarlar. Çünkü cihazın sabit değerlerini bir şekilde kontrol edilebilmesi gerekmektedir. Eğer kontrol edilemeyen bir birim varsa ne işimize yarar?

Sadece cihaza sürücüler ve ihtiyaç duyulan servisler yerleştirilirse kernel’in büyüklüğü küçük olur. Bu da bize düşük büyüklükteki hafızalarda (memory) çalışma imkanı sağlar. Eğer kernel yeterince küçük olmuyorsa ki bunun sebebi uygulama ve uygulamanın ihtiyaç duyduğu hafıza alanınn büyük olmasıdır. O zaman biraz daha büyük hafızalı cihazlar kullanılır.Böylece daha fazla boşta hafıza olcak, uygulama programları ve ihtiyaç duyulan depolama alanımız fazla olacaktır.

Bazı durumlarda daha az hafıza kullanarak işletim sistemini çalıştırmak cihazın stabil olmasını sağlayabilir. En düşük Windows Embedded CE kernel 400K bytes’ da çalışır. En yüksek ise içinde C#.NET Compact Framework, tüm aralıkda I/O cihazları ve full debugging desteği ile kernel 40M üstüne çıkabilir.

Yeni bir işletim sisitemi kerneli yapılandırma işlemlerinin tümüne bazen sysgen denir. Sysgen Sistem Generation’ un kısaltılmışıdır. Lütfen aklımızdan şunu çıkartmayalım bu işlemler sadece basit bir programı derlemek (compile) ve link yapılmasından daha fazla işlemleri kapsamaktadır. İşlemlerin kopyalamaya, kontrol etmeye, derlemeye ve yüzlerce derlenmiş bilgilerin birbirleri ile link edilmesine ihtiyaç duyar.Bu sebeple işlemlerin bitmesi için biraz sabırlı olmamız gerekmektedir.

Windows Embedded Ce’ de özel tasarlanmış OS geliştirme aracı olan Platform Builder vardır. Bu araç Visiual Studio ile yeni bir OS Kernel’i düzenlememize olanak sağlar.

CE ile ilgili İnternet linkleri

Birçok giriş niteliğinde ve tanıtıcı görüntülü özel derslere, http://msdn.microsoft.com/embedded adresinden ulaşılabilir.
Platform Builder kullanılarak sanal cihaz emülatörü ile ilgili Laboratuvar çalışmaları, giriş niteliğinde olan tanıtıcı videolara,
http://msdn.microsoft.com/en-us/virtuallabs/aa740455.aspx adresinden
ulaşabilirsiniz.

Windows Embedded CE 6.0 Building/Debugging İşletim Sistemi IMAGE Tanıtımı

Bu çalışmada adım adım Windows CE Run-time image oluşturma, isteğimize göre değişiklik yapma, build ve debugging nasıl yapılır anlatılacaktır. Bu anlatım sırasında Platform Builder‘ın yeri geldikçe özelliklerine değinilecektir. Yeni üretilen runtime image, CE destekli ARM işlemcili cihazda çalıştırılacaktır.

Şimdi yeni bir OS inşaa edeceğiz ve bu inşaa ettiğimiz image gerçek donanım olan eBox2300’ de çalıştırmayı deneyeceğiz.

Yazılımların Kurulumu ile ilgili

Bu çalışmaya katılmadan önce bazı hazırlıklar yapmış olmamız gerekmektedir.

Özellikle birkaç yazılımı kurmuş olmalıyız. Yazılım geliştirme için kullanacağımız PC Windows XP 512K - 1GB Ram ve en az 18 GB lik hardisk de boş alan ihtiyaç vardır. Bu bize birkaç tane OS inşaa etmemiz için yeterli bir alan olacaktır.İhtiyaç duyulan yazılımlar aşağıda sıralanmıştır ve bu yazılımlar bu sıra ile kurulmalıdır.

• Visual Studio 2005
• Visual Studio 2005 Service Pack 1 (SP1). http://www.microsoft.com/downloads.
• Windows Embedded CE 6.0 (add-on for VS 2005)

Windows Embedded CE 6.0 (add-on for VS 2005) kurulumu yaparken ARM ve X86 işlemciler seçili olmalıdır. Böylece hem sanal da çalışılabilinir hemde ARM işlemcili cihazlarda çalışılır. Eğer fazla disk de boş alan yok ise sadece X86 yi seçip varsayılan yere kurulumu yapabilirsiniz.
• ICOP Vortex86 Rev 60B Board Support Package (BSP) (for CE 6.0)
Kurulumu zip den çıkart ve install et.
http://www.embeddedpc.net/academic sayfasından download linke gidilerek program indirilebilinir.

• ICOP eBox SDK Rev 60B (for CE 6.0)

Kurulumu zip den çıkart ve install et.

http://www.embeddedpc.net/academic sayfasından download linke gidilerek program indirilebilinir .Dikkat indirilecek olan programın B versiyonu olduğundan emin olunuz A versiyonunu indirmeyiniz.

Herbir fazladan yeni OS inşaa etmek için yaklaşık harddisk de 2GB lik yer tutmaktadır. Bu sebeple diskinizdeki eski OS’ları silmenizde fayda görebilirsiniiz.

Yukardaki kurulumlar bittikten sonra kurulumların düzgün çalıştığından eminseniz çalışmaya başlayabiliriz.
Devam edecektir.

ÖNEMLİ :Çalışmaya başlamadan önce virus trojan security ile ilgili bir antivirus internet security programınız varsa bu programa gerekli durumlarda ya exclude etmemiz gerekecek yada kapatmamız gerekecektir.Ben kapatmayı tercih ediyorum.

Geliştirme yapacağımız PC ile xBox2300 ün aynı subnetworkde olması gerekmeketedir Ve statik IP adresi olmalıdır. Bu 2 cihaz arasında bağlantı sorunu olmamalıdır özellikle firewall engellemeleri allow edilmelidir

Georgia Institute of Technology tarafından hazırlanan A Tutorial Approach with Laboratory Exercises for Windows Embedded CE 6.0 and the eBox 2300 SoC Embedded Computer makalelerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Hasan AYTIŞ
Trakya Universitesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
hasanaytis@trakya.edu.tr