Makale Özeti

Event Log, uygulamalar, sistem ve güvenliğin yönetilebildiği, takip edilebildiği bir araçtır. Sisteminizde olan işlemleri, sorunları ve uyarıları işletim sistemide buraya yazar. Event Log’lara ulaşmak için XP’de Control Panel - Administrative Tools – Computer Management tıklamanız gerekmektedir.

Makale

EVENT LOG(OLAY GÜNLÜĞÜ) KULLANIMI VE KODDAN YÖNETEBİLME

Event Log, uygulamalar, sistem ve güvenliğin yönetilebildiği, takip edilebildiği bir araçtır. Sisteminizde olan işlemleri, sorunları ve uyarıları işletim sistemide buraya yazar. Event Log’lara ulaşmak için XP’de Control Panel - Administrative Tools – Computer Management tıklamanız gerekmektedir.

Event Viewer tabından ulaşabilirsiniz.

Burada üç başlık görmektesiniz. Sistemdeki uygulamalar ile ilgili log’ları Application bölümüne, güvenlik ile ilgili log’ları Security bölümüne, sistem ile ilgili log’ları System bölümüne atmaktadır.

Burada isterseniz kendinize özel bir bölüm açabilir, kendinize özel takiplerinizi bu özel bölümünüzden yapabilirsiniz.

Örneğin makinemdeki bir yazıcı hatası olduğu zaman System bölümünde bunun bilgisini verir. Log’u içeriğinde ise;

Böyle bir bilgi verir. İsterseniz ayrıntılı bilgi için verilen link’e tıklayabilirsiniz.

Bizim için önemli olan ve .NET ile gelen yeniliklerden bir taneside event log’ları .NET kodlarınız ile yönetebilirsiniz. Bu kategoriler altına log yazabilir, veya kendinize özel bir kategori açarak oradan takibinizi yapabilirsiniz.

Event Log’ları uygulamalarınızdan kullanmanın en önemli yararlarından bir taneside sisteminizi sadece siz değil birçok kişinin kolay takip edebilmesidir. Event Log’ları sistem yöneticileri sürekli kontrol eder. Sizde uygulamalarınızın takibini böylelikle sürekli takip edilebilir hale getirebilirsiniz.

Log’larınızın tipinide belirleme şansınız var. Bu gönderdiğiniz mesajın Information(Bilgi), Warning(Uyarı),  Error(Hata) olduğunu belirtebilisiniz. Bu belirilen tipe göre log’un yanına bir ikon yerleştirir.

Bir uygulamanın olmazsa olmazlarından bir taneside programın çalışma esnasında yaptıklarının takip edilmesidir. Kritik durumlarda neler yaptığını, programın çalıştığını, eğer çalışma durmuş ise neden durduğunu bilmeniz gerekir. Bunun içinde log’lama sistemini mutlaka ve mutlaka uygulamalarınız içinde kullanmanız gerekir.

Event Log’lara .NET içerinden ulaşabilmek için System.Diagnostics ad uzayını kullanmanız gerekir. Gerekli sınıfları bu ad uzayı içerisinde yer alır.

Bu ad uzayı içerisinde bulunan Event Log sınıfı ile sistemdeki Event Log’lara erişim sağlayabilirsiniz.

EventLogEntry sınıfı, istediğiniz Event Log’u yaratabilmenize imkan tanır. Bu sınıfın EventID metodu ile log’unuzun tanımlı ID’sini, EntryType metodu ile log’unuzun Information, Warning veya Error tipinde olduğunu, Message metodu ile log’unuzda yazmak istediğiniz mesajı, TimeWritten ile bilgi zamanını, UserName metodu ile hangi kullanıcıdan bu bilginin gönderildiğini belirtebiliriz.

Event Log’a mesaj yazma örneği yapalım;

Dim MesajTipi As EventLogEntryType = EventLogEntryType.Information

Dim ev As New EventLog("Application", System.Environment.MachineName, _

                " Event Log kullanımı örneği")

ev.WriteEntry(Mesaj içeriği….”, MesajTipi, 1)

MesajTipi isminde, EventLogEntryType tipinde tanımladığım değişken ile mesajın Error, Warning veya Information tipinde olupolmadığını belirtiyorum.

Oluşturduğum EventLog nesnemde ilgili bilgilerimi atıyorum ve en son log’a yazım işlemini gerçekleştiriyorum.

Yeliz Korkmaz

yeliz.korkmaz@bilisimanadolu.com