Makale Özeti

Bu makalede, Calendar kontrolü kullanarak etkinlik takvimi oluşturacağız. Takvimde etkinlik olan günleri farklılaştırıp, açıklama ekleyeceğiz.

Makale

Etkinlik Takvimi (Calendar Kontrolü)

Bu makalede, Calendar kontrolü kullanarak etkinlik takvimi oluşturacağız. Takvimde etkinlik olan günleri farklılaştırıp, açıklama ekleyeceğiz.

Daha önceki makalelerde kullanılan calendar kontrolünü, bu makalede çok kolay bir şekilde etkinlik takvimine dönüştüreceğiz. Bunun için bilinmesi gereken calendar kontrolüne ait bir event ve argümanı. Bu metod sayesinde ister veritabanından okunan kayıtlar isterse çalışma zamanında atanan değerlerdeki tarihler takvim içerisindeki günlerin özelliklerini değiştirmemizde yardımcı olacak.

DayRender Event

Calendar kontrolüne veri bağlamak mümkün olmasada, tarih hücrelerinin formatını ve içeriğini düzenlemek mümkündür. Calendar kontrolü Web sayfasında görüntülenmeden önce kontrolü oluşturan bileşenleri yaratır. DayRender event, kontrolün her bir tarih hücresi yaratılırken tetiklenir. Kontroldeki tarih hücrelerine bu event içerisinde format verebilir ve içeriğini düzenleyebilirsiniz.

Bu event, veri içeren DayRenderEventArgs nesnesi alır. Bu nesnenin iki özelliği sayesinde, tarih hücresinin formatı ve içeriği programatik olarak değiştirilir. Cell özelliği yaratılan hücreyi, Day özelliği ise yaratılan tarihi temsil eder.

Bu bilgileri kullanarak takvimimizi oluşturabiliriz. Örneğimizde; kişiye ait etkinliklerin kayıt edildiği bilgiler bulunmakta.
Etkinlik adı verilen bir veritabanı içerisinde, tbl_Etkinlik ve tbl_EtkinlikAlt tabloları kullanılmaktatır.


Web uygulaması tarafında ise, sayfaya sadece bir calendar kontrolü eklenmiştir.
Kod sayfası aşağıdaki gibidir.

 

Program çalıştığında görüntü aşağıdaki gibidir;
HoşÇakalın...