Makale Özeti

Dlllerinizi merkezde tutarak güncelleme işlemi için vakit harcamınıza gerek kalmayacak.

Makale

DLL’lerinizi Daha Kolay Güncelleyin ?

Dll’lerinizi merkezde bir yerde tutup uygulamınızda daha kolay güncellemeler yapabilirsiniz. Bunun için yakında smart client alanında one daha da güzel gelişmeler bizi bekliyor ama onu beklemeden de etkili yöntemler geliştirebiliriz.

DLL’leri merkezde tutmak derken intranet veya internette bir noktada tutmaktan bahsediyoruz. Böylelikle güncellerimizi daha hızlı ve binlerce istemciye aynı anda yapabilirsiniz.

Bir başka noktada farklı uygulamalarınızda kullandığınız aynı dll için tek bir adresi kullanabilme kolaylığıdır. Peki böyle bir uygulama nasıl yapılır ?

Bunun için bir formum üzerinde dll çağıran bir düğme yerleştiriyorum. Bu düğmenin çağıracağı dll’in oluşturulması ve intranet’te bir noktaya konması aşağıdaki şekilde olacaktır.

Dll projemizde bulunanlara bakarsak aşağıdaki gibi bir görüntü elde ederiz. Burada form’a dikkatinizi çekmek isterim. Bu form için load kısmında deneme tablosundan bilgi çekme kodları var.

Şimdi de bu form için yazılan kodları ve form görüntüsünü aşağıdaki resimde görelim.

Dll hazırlama aşaması gerçekleştikten sonra , yapmamız gereken tek nokta bu dll’i web sitesine koymaktır. Bunun için bir virtual directory içine dll dosyamı koyup ordan yayın yapmasını sağlıyorum. Dll için kullanacağım adres ;

http://localhost/dllmerkezi/dgdll.dll

olacak.

Şimdi ise bu adres üzerinden çalışacak uygulamamızı yazmamız gerekiyor. Bu işlem .net’te oldukça basit. Bunun için aşağıdaki kodları yazmamız yeterli olacaktır.

Kod kısmında dikkat etmemiz gereken iki nokta var. Bunlar da System.reflection ,assembly.loadfrom ve formasm.gettype ile komponenti çağırdığımız bölümdür.

Son olarak çalıştırdığımız örneğe bakalım.

Düğmeye bastığımda yukarıdaki şekilde ikinci bir form(dll) çıkıp verileri göstermektedir. Tabi bu uygulamada intranetten bir dll den yararlandığımız ve bu dll için güvenlidir demediğimiz için sorun çıkacaktır. Bunu engellemek için .net configuration dan aşağıdaki ayarı yapmalıyız.

Yukarıda yaptığımız ayarda belirtilen siteden gelen dll’ler zararsızdır ve uygulanmasında sorun yoktur demiş oluyoruz.

Bundan sonra yapacağınız değişikliklerde tüm istemcileri tekrar yüklemenize gerek kalmayacaktır. Sadece intranetteki dll’i değiştirmeniz yeterli olacaktır.

atakan.kesler@bilgeadam.com