Makale Özeti

Daha önce COM+ Uygulamasının Proxy Kullanarak Diğer Makinadan Kullanılması üzerine yazarak com+’a hem giriş yapmıştık hemde proxy kullanımı hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise güvenlik konusunda inceleme yapacağız.

Makale

DLL’lerinizi Kimler Çalıştırsın?

 

Daha önce COM+ Uygulamasının Proxy Kullanarak Diğer Makinadan Kullanılması (http://www.yazgelistir.com/makalegoster.aspx?id=282) üzerine yazarak com+’a hem giriş yapmıştık hemde proxy kullanımı hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise güvenlik konusunda inceleme yapacağız.

 

Aşağıda kodlarını verdiğim class dosyasını oluşturup, bunu com+ uygulaması haline getirdiğimizi varsayarak ( bunun nasıl yapıldığını linkini verdiğim makalede anlatılmıştı) com+ üzerindeki güvenliğin nasıl yapılacağına bakalım. Öncelikle  com+ penceresindeki durumumuza bakalım.

 

 

Güvenlik ayarlarını yapmak için yönetimsel araçlar(administrative tools) içindeki com+ penceresine gidilir ve aşağıdaki şekilde onay kutusu işaretlenir.

 

 

 

Bu ayarı yapmamız com+ ‘ı çalıştırabileceğimiz anlamına gelmez , bunu uygulamada denersek aşağıdaki gibi bir hata penceresi ile karşılaşırız.

 

 

Bu penceredeki hatayı kaldırmak için harekete geçmeden önce kodlarımıza bakalım ve hangi metodun nasıl çalıştırıldığını görelim.

 

 

Yukarıdaki şekilden bagla metodunun çalıştırıldığını görebiliyoruz. Şimdi bu metod için güvenlik ayarlarını yapmamız gerekir. Bunun için class yazarken interace kullanmamız şarttır. Eğer interface kullanmazsak kurallar interface’i altındaki fonksiyonları göremeyecektik. Bu aşamada dll dosyamızın içeriğini göstermekte fayda var.

 

 

Bundan sonra sıra gerekli olan son güvenlik ayarına geldi. Bunun için active directory’deki gibi gruplar oluşturup gerekli kişileri atamamız gerekiyor.

 

Bunun için roles kısmında sağ tıklamayla grup oluşturma ve kullanıcı atama işlemleri yapılabilir.

 

 

 

Bundan sonrası içinse hangi metodu hangi grupların çalıştıracağı aşamasına sıra geldi ve bunuda metodun üzerinde sağ tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz.

 

 

Tabi ben uygulamamda bagla’yı kullandığım için onunda çalıştırılabilmesi için yazgelistir grubuna izin verdim.

 

Bundan sonra uygulamamızı çalıştırdığımızda bir sorun olmadığını göreceğiz.

 

Atakan Kesler

atakan.kesler@bilgeadam.com