Makale Özeti

Visual Studio 2005 'de Data Source kullanarak, kolay ve hızlı bir şekilde veritabanı bağlantısı ve form yerleşimini gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalede DataSource nesnesinin nasıl kullanıldığını, yapılan örneklerde bulabilirsiniz.

Makale

Data Source penceresi, projeniz içerisindeki veri bağlantılarını gösterir. Yeni veritabanı bağlantıları için de yeni data source yaratılır. Böylelikle veri bağlantı kontrolleri içeren kullanıcı arayüzü yaratmak için, Data sources penceresini kullanabilirsiniz.

Visual Studio 2005 kullanarak, yeni bir windows projesi yaratınız. Veritabanı bağlantısı için Data menüsünden Add New Data Source komutunu kullanınız.Bağlantıyı yaratmak için karşınıza bir sihirbaz çıkacaktır. Bu sihirbazda hangi veritabanı ile çalışmak istediğinizi ve içerisindeki hangi öğeyi kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.
Biz AdventureWork veritabanını kullanarak örneğimizi oluşturacağız. New Connection düğmesine tıklayarak veritabanı bağlantı şeklini ayarlayabilirsiniz. Server, veritabanı adı, veritabanı şifresi gibi.İkinci adımda veritabanının içerisindeki nesneler görüntülenir. Buradan bir ya da daha fazla farklı türden seçim yapabilirsiniz.Örneğimizde Table nesnelerinden Production.Product seçilmiştir.İşlem sonlandırıldığın da DataSource penceresi ve içerisindeki bağlantılar görüntülenir.DataSource penceresinde ki her nesneyi, sağlanan seçenekleri kullanarak sürükle bırak yöntemi ile forma taşıyabilirsiniz. Örneğin ProductModelId alanını Textbox, ModifiedDate alanını DateTimePicker olarak forma taşıyabilirsiniz. Eğer kayıtları bir liste şeklinde görmek isterseniz, yapılması gereken işlem sürekleme işlemini DataSource adından yapmak olacaktır. Product tablo adından sürüklemek gibi.

Örneğimize, product tablosundaki bazı alanları sürükle bırak yöntemi ile forma ekleyelim.


Sürükle bırak işleminden sonra, forma bağlantı işlemlerini sağlayan kontroller eklenmiştir. Bu kontroller önceki versiyonda manuel olarak oluşturulmaktaydı.
Kayıtlar arasında gezinti, kaydet, sil ve izin verilen diğer komut düğmeleri de otomatik olarak eklenir ve ekstra kod yazımına gerek kalmaz.
Formun kod kısmına baktığınızda, sayfanın yüklenme durumunu da ilgili kodların eklenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Kayıtları forma getirmemizi sağlayan Table Adapter nesnesine, sql komutları yazarak, filtreleme işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz.
Bu işlem için formun alt tarafına eklenmiş olan ProductTableAdapter kontrolüne sağ tıklayarak, çıkan kısayol menüsünden Add Query komutu uygulayınız.
Bu işlemden sonra sql yazımını sağlayan bir pencere çıkacaktır. Bu pencereyi kullanarak istediğiniz sql ifadesini yazabilirsiniz.

Örneğimizde; kayıtları istenilen ProductId ye göre gelmesini sağlıyoruz.Sql ifadesinde verdiğiniz her parametrik değişken, forma bir kontrol olarak eklenir ve sorgunun çalışmasını sağlayan bir de düğme yerleşir.
Böylelikle kontrole yazdığınız herhangi bir Id değerini FillByProductID düğmesine tıklayarak forma getirebilirsiniz.
DataSource kullanarak hızlı bir şekilde veritabanı bağlantısı ve kayıt işlemi yapan bir form tasarladık. Tabiki yapabileceklerimiz bununla sınırlı değil ama bu makale için şimdilik bu kadar.

HoşÇakalın...