Makale Özeti

Visual Ribbon Editor programını kullanarak Crm e buton ekleme

Makale

 

 

Bu makalemizde,Visual Ribbon Editoru kullanarak crm entityleri üzerine nasıl buton eklenecegini anlatacagım.

Visual Ribbon Editoru Crm in kendine has ozellıklerını degıstırmekte kullanılmaz.Custom degısıklıkler uzerınde etkilidir.Crm in ozellıklerını degıstırmek ıstıyorsak entity nin customization.xml dosyasında degısıklık yapmamız gerekır.Aslında bu editor bıze customızatıon.xml dosyasındakı degısıklıklerı form uzerınden secmemızı saglar.

Öncelikle bilgisayarımızda visual ribbon editor programını indirelim.Aşağıdaki verdiğim url den kolayca ulaşabilirsiniz.

 

 

Dosyayı bilgisayarımıza indirdikten sonra zip içerisinden çıkarınız.


Cıkarılan klasorun içerisine girerek visualribboneditor.exe dosyasını calıstırın.Dosya calıstırıldıgında karsınıza asagıdakı ekran goruntusu gelecektir.


 


 

Ok  butonuna tıklayalım ve crm imimizle baglantı kurmak için gerekli bilgileri girelim.Alanları doldurduktan sonra OK butonuna tıklayalım ve crm e baglanmasını bekleyelim.Bu işlem biraz uzun sürebilir.


 

Baglandıktan sonra ilk bas “Open” butonuna tıklayalım ve cıkan ekrandan hangi entity üzerinde calısacagımızı “Select ribbon to customize” bolumunden secelim.Biz burada Firma(Account) entity si üzerinde calısacagımızı secelim.Bu işlemınde tamamlanması biraz zaman alabilir.

İşlem tamamlandıktan sonra asagıdakı ekran goruntusu gelir.“Form” secim listesinden entity üzerinde hangi alanda calısacagımızı belirtelim.

Form,Homepage ve Sub-Grid diye 3 alandan birini secelım.

Form => Entity içerisindekı kayıt acıldıgındakı ekran

HomepageGrid=Entity acıldıgındakı ekran

Biz bu secımden “Form” alanını secelım.

Form secildiginde “Form” uzerındekı gorunum belirir.Hangi Tab üzerinde calısacagımızı secelim.Ben “MainTab “ kısmını secerek bu alanda işlemlerimi gerceklestırecegim.Herhangi bir section ı sectıkten sonra “New Button” alanına tıklayalım ve cıkan ekranda Butonumuzun id sini verelim.Bu deger unique olmalıdır.

Ben ekrandakı gıbı Gokhan.Form.account.MainTab.Collaborate.YeniButon id sini verdim.

“OK” butonunu tıkladıktan sonra butonumuzun sectıgımız sectionda olusacagını goreceksınız.Olusan butonumuzu secerek “Detail” bolumunden butonumuzun iconunu,textini ,butonun boyutlarını vs secebiliriz.

Template alias:butonumuza large,medium ve isv medium boyutlrından birini verebiliriz.

“Show section” kısmından butonumuzun bulundugu section ı degistirebiliriz.

Image bolumunde verilen png leri Visual Ribbon Editor klasorundeki Images klasorunden kolaylıkla secebilirsiniz.Action” kısmından tıklanınca olusacakları belirleriz.Bu alandan ya url veririz yada javascript dosyamızla ilgili bilgileri gireriz.

Not:Burada belirtigimiz javascript dosyasının crm içerisinde kayıtlı olması gerekır.

Asagıda ornekler bulunmaktadır.Url verme

 

 


“Display Rules” section ından butonumuzun hangı hallerde ekranda gorulecegını seceriz.Bu alana herhangı bir sart gırılmezse buton herzaman gorulecektir.Örnek Display kuralları:


 


 

“Enable Rules” bolumunden butonun ne  zaman enable olacagını belirtiyoruz.Daha sonra üst kısımdan “Save” butonuna tıklayarak yaptıklarımızın Crm içerisine kaydedilmesini bekleyelim.İşlem bittikten sonra Crm üzerinde entitymızde form ekranını acalım ve butonumuzun olustugunu goreceksiniz.