Makale Özeti

Bu yazımda, Cloud Computing düşüncesine bir başka yorum katarak Windows Azure yazı dizisini başlangıç yazısı olması niteliği taşımaktadır.

Makale

Cloud Computing Düşüncesi

Kim diyebilir ki “ben teknolojiye yetişebiliyorum…” . İçerisinde bulunduğumuz tarihlerden bir ya da iki yıl öncesinde msn en popüler sosyal paylaşım aracı iken şimdi yerini Facebook, Twitter ya da FriendFeed bırakmakta. Söz konusu paylaşım ağları ile binlere ulaşan fikirleri ve düşünceleri tartışabiliyoruz. (Burada önemli olan hangi sosyal ağını kullanmak değil ne kadar hızlı bilgiye ulaşmak olmalı…)

Türkiye ‘ye ilk internet ağı ODTÜ ve TÜBİTAK ortak girişimi sayesinde kurulmuştu. Bu kurumlar sayesinde gelen internet önce evlerimize sonra çantalarımıza girdi. Şimdi ise 3G ve 4G sayesinde ceplerimize girdi. Tabi bu kadar hızlı ilerleyen bir teknoloji araç olmaktan çıkıp yeni bir dünya haline geldi.

Kullanıcı tarafında yaşana hızlı tüketime karşılık olarak Web standartları da şekil almaktaydı. Web bir ve iki arasında SOA, P2P gibi teknolojiler kullanıcılara sunuldu. Tarihler günümüze doğru gelindiğinde ise web iki ile üç arasında artık zengin internete uygulamalar yavaş yavaş gündeme gelerek iş uygulamaları hazırlanmaya başlandı.

 

Yenidünya diyebileceğimiz bu dünya, kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız uygulamalarını zaman, mekân ve platformlardan bağımız olarak kullanmak isteyen kullanıcı taleplerini oluşmaya başlandı.

İstekler cevap üretmek ve geleceğe taban oluşturmak için Cloud Computing (ya da bulut hesaplama)  sistemlerini oluşturmaya başlandı. Cloud Computing özellikle birsel kullanıcılarından daha çok işletme ve kurumlara büyük avantavlar sağlamaktadır. Bunlar;

·         Maliyet

·         Kullanım kolaylığı

·         Güvenlik

·         Ölçüllebirlik

·         Sürdürebilirlik

·         Bakım

Cloud Computing şirketler içerisinde bulunan ve büyük maliyeler gerektiren iş yükünü azaltarak sistemleri, dışarıya çıkarılarak daha az maliye, kolya yönetilebilir, sürdürülebilir ve en önemli olarak ise yüksek güvenlik sağlanabilinen servislere taşımamızı sağlamaktadır.

Her uygulanamın kullanıc çercevesi olduğu gibi Cloud Computing uygulamalarında da  sınırlar tanımlayabilmekteyiz. Bu sınılar ise

·         Private Cloud

·         Interval Cloud

·         Public Cloud

Olarak ayırabiliriz. Örneğin herhangi bir şirkette kullanılan ServisDesk uygulaması tek bir şubede kullanılması durumunda Private Cloud bir uygulama şeklindedir. Söz konusu uygulamayı şirketin tüm şubelerinde kullanılması Interval Cloud bir uygulama haline geliş olmaktadır. Ama uygulamayı Windows Azure ile zenginleştirilerek portal yapsına taşıdığınızda ve diğer firmalara da açarak kullandığımıda Public Cloud uygulaması haline gelmektedir.

Cloud Computing, bu kadar güzel yanları bir yana  geliştirici gözü ile baklıdığında; Cloud Computing bazlı uygulama geliştirme yapmak için bize birden fazla seçnek ve alternatif ile birlikte gelmektedir.Bunlar

·         Windows Azure

·         Google App Engine

·         Amazon AWS

·         IBM Cloud

·         Sun Clound

Gibi teknoloji platfomları ve yapılar mevcuttur.  Söz konusu yazı dizimde sizler ile birlikte Windows Azure platfomu ve uygulamalarında bahsetmeye çalşacağım. Bu yazımda Cloud Computing  ve yazılımcı olarak kullanabilceğemiz platformlardan bahsetmeye çalıştım.

Herkese kolay gelsin.

IBRAHIM ATAY