Makale Özeti

Axapta’yı 2 katmanlı ya da 3 katmanlı kurabilirsiniz fakat her durumda Axapta istemcisi kurmanız gereklidir. Axapta uygulamasını Windows altından kullanmak ve kurulum sonrası gereken ayarlamaları yapabilmek için Axapta İstemci kurulumu adımlarına geçiyoruz.

Makale

            Axapta’yı 2 katmanlı ya da 3 katmanlı kurabilirsiniz fakat her durumda Axapta istemcisi kurmanız gereklidir. Axapta uygulamasını Windows altından kullanmak ve kurulum sonrası gereken ayarlamaları yapabilmek için Axapta İstemci kurulumu adımlarına geçiyoruz.

1 – Bir öneceki makalemizde Axapta uygulama kurulumu yapmıştık. Öncelikle Axapta Kurulum CD’sini CD/DVD sürücüye yerleştirdik, Setup.exe dosyasını çalıştırdık ve üst menüden ‘Navision Axapta 3.0’ seçeneğini seçtik. Karşımıza gelen ekranda, sol taraftaki menüden ‘Individual Install’ seçeneğini işaretleyelim (Bu aşamaya kadar olan adımlar Axapta Uygulama kurulumu ile aynı) :

Karşımıza gelen ekranda ‘Client’ seçeneğini işaretliyoruz.

2 – Windows’un dosya indirme uyarı ekranı karşımıza çıkacak. Aç (Open) seçeneğini seçiyoruz.

3 – Axapta Client Hoşgeldiniz ekranı karşımıza çıkacak. Kurulum adımlarına başlıyoruz.

4 – Bir sonraki adımda sözleşmeyi kabul etmekten başka seçeneğimiz her zamanki gibi yok.

5 – Bu adımda bu uygulamayı kuran kişinin ve organizasyonun bilgileri isteniyor. Adınızı ve Şirketinizi girip, ‘Anyone who uses this computer(All Users)’ seçeneğini seçin.

6 – Kurulum seçenekleri ekranında ‘Custom’ seçeneğini işaretleyin ve devam edin.

7 – Custom Setup (Özelleştirilmiş Kurulum) ekranında sadece ‘United States Of America’ ülkesini aktif olarak bırakın, diğer ülkeleri seçimden kaldırın. Bunun için ilgili ülkenin yanındaki ok işareti üzerine tıklayın ve ‘This feature will not be available’ seçeneğini seçin.

Ayrıca Install to (Buraya kur) seçeneğini ‘Change’ butonu aracılığı ile değiştirmeniz iyi olur. Örneğin Axapta klasörü altına ‘Client’ adlı bir alt klasör açın ve burayı gösterin.

8 – Client Type (İstemci Tipi) ekranında 2-tier (2 katmanlı) seçeneğini işaretliyoruz. Axapta ilk kurulumda mutlaka 2 katmanlı kurulmalı ve ilk kurulum ayarlamaları iki katmanlı mimari üzerinden yapılmalıdır.

9 - 2 katmanlı mimariyi seçtikten sonra karşımıza Database Setup (Veritabanı Kuruluşu) ekranı gelecek.

Axapta’nın Oracle ve SQL Server veritabanı sistemleri ile çalıştığını belirtmiştik. Biz Axapta’nın SQL Server’ı kullanmasını istediğimiz için sol taraftaki ‘Database Type’ (Veritabanı Tipi) seçeneğinden ‘Microsoft SQL Server or Microsoft Data Engine’ seçeneğini işaretliyoruz.

Bu aşamada iki seçeneğimiz var,

a. Eğer Axapta’yı yeni kuruyorsak ve ilk kez çalıştıracaksak , yani henüz veritabanı oluşturmadıysak ‘Database Wizard’ seçeneği ile yeni veritabanı oluşturmak.

b. Axapta kurulumu önceden yapılmış ve veritabanı oluşturulmuşsa (bu durum halihazırda çalışan Axapta’ya yeni client eklenmesi durumudur), veritabanı bilgilerini ilgili alanlara yaznak.

Biz Axapta’nın ilk kurulumunu yapıyoruz ve şu anda Axapta’nın kullanacağı veritabanı yaratılmamış durumda. ‘Database Wizard’ butonuna tıklıyoruz.

9 – Bu adımda SQL Server mı yoksa Oracle mı kullanacağımızı belirtiyoruz

10 – Bir sonraki adımda karşımıza çıkacak adımları listeleyen yönerge çıkacak. Bu adımı geçiyoruz.

11 – Bu adımda SQL Sunucunun ismini ve bağlantı seçeneğimizi seçeceğiz.

Bu aşamada sağ taraftaki ‘SQL Server Login for Wizard’ seçeneğinde ‘Use Administrator Login’ seçeneğini işaretleyin ve SQL Server’a bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifrenizi girin (Bu bilgileri Axapta Kurulumu II makalemizde vermiştik). ‘Don’t use Administrator Login’ seçeneğini seçmeniz durumunda Axapta veritabanı bağlantı problemi yaratacaktır.

12 – Bir sonraki ekran ise ‘Select Collation’. Bu ekranda dil ve aksan seçimi yapıyoruz, bu ekranda hata yapmanın dönüşü zor olacaktır. ‘Turkish_CI_AS’ seçeneğini seçmelisiniz (Türkçe Case Insensitive, Accent Sensitive, büyük küçük harf duyarsız, aksan duyarlı).

13 – Bu aşamada veritabanı ismimizi ve kurulum yollarını belirleyeceğiz.

Axapta standart olarak ‘AXDB’ isimli veritabanına kurulur, bu ismi değiştirebilirsiniz. Ayrıca veritabanı dosyası ve log dosyası kurulum yolları seçeneklerini de değiştirin. Mümkün ise :

a. Veritabanı dosyasını işletim sistemi haricindeki bir sürücüye kurun (örneğin D).

b. Log dosyasını da işletim sistemi ve veritabanı dosyası haricindeki bir sürücüye kurun (örneğin E)

Test amaçlı sistemde tüm dosyalar aynı sürücü üzerinde olabilir ama canlı sistemlerde mutlaka farklı sürücüler, hatta farklı diskler üzerine kurulmalıdır.

14 – Bir sonraki aşamada AXDB (veya sisizn verdiğiniz ismli) veritabanına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgisi sorulacaktır.

Hiç bir değişiklik yapmamanız durumunda

Kullanıcı Adı    : bmssa

Şifre                 : bmssa_pwd

olacaktır.

15 – Bir sonraki aşamada veritabanı ile ilgili bilgileri kontrol etmeniz istenecek. Eğer bilgilerin doğruluğundan eminseniz devam edebilirsiniz.

16 – Axapta veritabanı yaratıldı mesajını bekleyin.

17 – Veritabanımız yaratıldı ve tekrar Veritabanı kuruluşu ekranına dönüyoruz. ‘Next’ seçeneğini seçip ilerliyoruz.

18 – Artık istemci dosyaları kopyalanmaya hazır. ‘Next’ seçeneği ile dosya kopyalanması işlemini başlatıyoruz.

19 – Evet mutlu son.. Axapta istemci kurulumumuz tamamlandı.

Gördüğümüz gibi önemli noktaları yakaladıktan sonra Axapta kurulumu normal windows uygulaması kurmaktan daha zor değil. Bu aşamada Axapta'yı çalıştırabiliriz fakat tüm kurumsal uygulamalarda olduğu gibi öncelikle son servis paketini yüklememiz, iileride üzülmememiz açısından sağlıklı olacaktır ;)