Makale Özeti

Axapta kurulumu adımlarına devam ediyoruz. Sıradaki aşama ise Axapta uygulamasını kurmak olacak. Sanal ortam da dahil kurulum konusunda özet anlatım içeren kaynak bulmak çok zor olduğu için bu makale Axapta ile ilgilenen arkadaşlara fayda sağlayacaktır.

Makale

Axapta kurulumu adımlarına devam ediyoruz. Sıradaki aşama ise Axapta uygulamasını kurmak olacak. Sanal ortam da dahil kurulum konusunda özet anlatım içeren kaynak bulmak çok zor olduğu için bu makale Axapta ile ilgilenen arkadaşlara fayda sağlayacaktır. Kurulum adımlarını sırasıyla inceleyelim :

1 – Axapta CD’sini CD/DVD sürücüsüne yerleştirin ve ‘Setup.exe’ dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır :

Bu ekranda Navision Axapta 3.0 seçeneğini seçin.

2 – Readme (Beni oku) ekranı karşınıza gelecektir. Bu dökümanı okumanızda fayda var, versiyon yükseltme, kurulum sonrası karşılaşabileceğiniz hatalar ve çözüm yolları ile ilgili bilgiler içeriyor.

3- Sol taraftaki menüler içerisinden ‘Individual Install’ seçeneğini seçin. Bu ekranda Axapta’yı adım adım kurmamız için karşımıza üç adet seçenek çıkacak :

Ekranda göreceğimiz gibi ilk olarak mutlaka Application (Uygulama) kurmak zorundayız. Burada ‘Application’ seçeneğini işaretliyoruz.

4 – Karşımıza çıkacak diyalog ekranında Open (Aç) seçeneğini seçiyoruz.

5 – Artık uygulama kurulumuna geçebiliriz. Karşımıza her zamanki gibi hoşgeldiniz penceresi geliyor.

6 – Bu adımda ‘Licence Agreement’ (Lisans Sözleşmesi) karşınız gelecek. Tabii ki kabul edip geçiyorsunuz.

7 – Bir sonraki ekranda standart kurulum özelliklerinden olan adınız ve organizasyonunuz bilgisini gireceksiniz.

8 – Kurulum seçenekleri ekranında Custom (Özel) kurulum seçeneğini işaretleyin.

Eğer Complete (Tüm) seçeneğini işaretlerseniz tüm Axapta bileşenlerini kurmak zorunda kalırsınız. Bu kurulum ise yaklaşık 700 megabayt yer kaplar.

9 – Özelleştirme ekranında karşımıza ülkeler çıkacak. Seçtiğimiz ülkelere bağlı olarak o ülkelerin dil dosyaları sistemimize yüklenecektir.

10 – Axapta 3.0 versiyonunda Türkiye desteklenen ana ülkeler arasında yer almamaktadır. Ana ülkelerin özelleştirmeleri Microsoft merkezi tarafından, Türkiye’de ise Microsoft Türkiye tarafından yapılmaktadır. Biz ilk kurulum olarak ‘United States Of America’ seçeneğini seçip, diğer ülkeleri kaldırıyoruz. Kaldırma işlemi için ilgili ülkenin üzerine gelin, ok işaretne tıklayın ve ‘This feature is not available’ seçeneğini seçin.

            Ayrıca bu ekrandaki ‘Install To’ (Nereye kurayım) seçeneğine baktığımızda uzun bir dosya ismi görmekteyiz. Bu özellikle bu klasöre ulaşmaya kalktığımızda zamanımızı alacaktır ve en önemli noktalardan birisi ‘C:\Documents and Settings\All Users’ klasörü altında ‘Application Data’ klasörü gizli dosyadır. Eğer kurulumu bu klasör altına yaptıysanız daha sonra erişmek için işletim sisteminde ‘Gizli Dosyaları Görüntüle’ seçeneğini aktifleştirmelisiniz.

Kurulum lokasyonunu değiştirmeniz tavsiye olunur. Örneğin ‘Axapta’ isimli bir klasör açın, bu klasörün altına ‘Application’ isimli bir klasör açın, kurulum için bu klasörü gösterin.

10 – Karşımıza uygulamayı kuacağımız klasörün bilgisi gelecek ve onylamamamız istencecek. Kontrol edip, onaylayıp bir sonraki adıma geçin.

11 – Bu aşamada ilgili dosyalar sisteminize kopyalanacak ve son ekran karşımıza gelecek.

Axapta uygulama kurulumumuzu tamamlamış bulunuyoruz. ‘Axapta Kurulumu 1’ makalemizde belirttiğimiz gibi Axapta 2 katmanlı ve 3 katmanlı mimariler üzerinden çalışır. Bu da en azından bir uygulama ve bir istemci yazılımı anlamına geliyor. Bir sonraki adımda ise Axapta İstemcisi (Axapta Client) kurumu yapılmalıdır.

Anıl Özay
Yazılım Mühendisi
MBSCP,MCP