Makale Özeti

Bir önceki yazımızda genel olarak Axapta’nın temel bileşenlerini ve evdeki bilgisayarımıza Axapta kurabilmeniz için gerekli olan donanım bilgisini incelemiştik. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Axapta’nın en önemli özelliği esnek ve genişletebilir bir yazılım olmasıdır. Bu özellik kendisini veritabanı sistemi seçiminde de kendini gösterir, SQL Server ya da Oracle veritabanı sistemlerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Bu yazımızda SQL Server kurulumunda dikkat etmeniz gereken adımlar üzerinde duracağız.

Makale

Axapta’nın en son üçüncü versiyonu çıkmış ve bu versiyonun dördüncü servis paketi (v3 SP4) yayınlanmış olduğu için tavsiye edilen kurulum seçeneklerini de bu servis paketine göre inceleyeceğiz.

1 – SQL Server 2000 CD’sini taktığınızda karşımıza çıkan ekranda, öncelikle ‘SQL Server 2000 Components’ seçeneğini, ardından da ‘Install Database Server’ seçeneğini seçiyoruz. Lokal kurulum yapacağımız için ‘SQL Server Developer Edition’ sürümü yeterlidir.

2 – Bir sonraki adımı ‘Next’ tuşuna basarak geçiyoruz :

3 – ‘Computer Name’ ekranında ‘Local Install’ seçenğini işaretliyoruz :

4 – ‘Installation Selection’ ekranında ‘Create a new instance of SQL Server, or client tools’ seçeneğini işaretliyoruz.

5 – ‘User Information’ ekranında kullanıcı adı ve organizasyon bilgilerinizi girin.

6 – ‘Software Licence Agreement’ ekranında ‘Next’ demekten başka seçeneğinizin olmadığını biliyorsunuz :)

7 – ‘Installation Definition’ ekranında ‘Server and Client Tools’ seçeneğini işaretliyoruz.

8 – ‘Instance Name’ ekranında, eğer önceden bilgisayarınızda SQL Server kurulu değil ise ‘Default’ seçeneğini seçili olarak bırakın.

9 – ‘Setup Type’ ekranında ‘Custom’ seçeneğini işaretleyin.

10 – ‘Select Components’ ekranında seçili olanlar dışında değişiklik yapabilirsiniz fakat biz doğrudan geçiyoruz.

11 – ‘Services Accounts’ seçeneği lokal kurulum yapmanızla, canlı sistem kurmanız arasında ciddi farklılık gösterir.

Eğer kendi makinenizde sadece test amaçlı kurulum yapıyorsanız ‘Use the Local System Account’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Canlı sistem kurulumunda ise ‘Domain User Account’ seçeneğini işaretlemek en mantıklı seçimdir. Eğer SQL Sunucunuz farklı sunuculara erişecekse (dosya sistemleri ya da olay logları), e-mail gönderme gibi seçenekleri kullanacaksanız, kopyalama ‘replication’ yapacaksanız bu seçenek işaretli olmalıdır.

12 – ‘Authentication Mode’ seçeneği de her türlü kurulumda ‘Mixed Mode’ seçilmelidir. Axapta güvenlik sebeplerinden dolayı sadece bu seçenek ile çalışabilir. Bu adımda güvenli bir ‘sa’ şifresi giriniz.

13 – ‘Collation Settings’ seçeneğinde ise ‘Turkish’ ve ‘Accent Sensitive’ seçenekleri aktif olmalı.

14 – ‘Network Libraries’ ekranında değişiklik yapmadan geçebiliriz.

15 – SQL Server dosyalarının kopyalanma aşamasına gelmiş bulunuyoruz. ‘Start Copying Files’ ekranında ‘Next’ butonuna basın ve kuruluma başlayın.

Kurulum tamamlandıktan sonra SQL Server Service Pack 3a sürümünü mutlaka kurmalısınız. Bu paket Axapta Service Paketi 4’ün tavsiye ettiği Servis Paketi’dir.

Sisteminiz artık Axapta kurmak için hazır, bundan sonraki aşamada Axapta program kurulumuna geçebiliriz.