Makale Özeti

ERP paketleri kapsamları ve çok fazla kullanıcıya hizmet vermeleri dolayısıyla güçlü sunucularda çalışırlar, evinizdeki PC’ye kurmanız ve çalışması için gerekli ayarları yapmanız neredeyse imkansızdır. Axapta ise kurulumu 1 CD’den oluşan, evlerimizdeki PC’lere de kurup çalıştırabileceğimiz bir ERP paketi olarak bu konuda da diğer paketler arasından sıyrılmaktadır.

Makale

    ERP paketleri kapsamları ve çok fazla kullanıcıya hizmet vermeleri dolayısıyla güçlü sunucularda çalışırlar, evinizdeki PC’ye kurmanız ve çalışması için gerekli ayarları yapmanız neredeyse imkansızdır. Axapta ise kurulumu 1 CD’den oluşan, evlerimizdeki PC’lere de kurup çalıştırabileceğimiz bir ERP paketi olarak bu konuda da diğer paketler arasından sıyrılmaktadır.

    Axapta sisteminin altyapısına baktığımızda dört adet bileşenden oluştuğunu görmekteyiz :

  • 2 Katmanlı ya da 3 Katmanlı istemciler (Client)

  • Uygulama Sunucusu (Application Server)

  • Uygulama Nesne Sunucusu (Axapta Object Server)

  • Veritabanı Sunucusu (SQL Server, Oracle)

    Axapta yazılımı hem iki katmanlı hem de üç katmanlı olarak çalışabilecek yapıda tasarlanmıştır. İki katmanlı yapıyı incelediğimizde :

Şekil 1 – Axapta 2 katmanlı altyapısı

 

    Bu mimaride Axapta uygulama sunucusu programın kaynak kodu ve form tanımlamaları bilgilerini saklar. İstemciler ise uygulama sunucusu ile haberleşip, gerekli kod ve tanımalamarı bu sunucudan alırlar ve çalıştırırlar. Veritabanı ile haberleşme işlemini de istemciler yürütür. Bu yapıda tüm işlemleri istemciler yaptığı için konfigurasyonları güçlü makinalar olmalıdır. Bu yapının avantajı programla ilgili tüm tanımalamların ve kodun bir sunucuda olması ve merkezi yönetimin sağlanmasıdır. 5 kullanıcıya kadar olan sistemlerde bu şekilde kurulum yapılabilir fakat performans açısından tavsiye edilen bir yapı değildir.

    Eğer canlı bir sistem kuracaksanız 3 katmanlı kurulum yapmalısınız. 2 katmanlı mimariye ek olarak Axapta Nesne Sunucusu kurulmalıdır. Bu yapıyı incelediğimizde iş akışının farklılaştığını görebiliriz :

Şekil 2 – Axapta 3 katmanlı altyapısı

    Şekil 2’deki mimari Axapta’nın 3 katmanlı mimarisine örnektir. Burada veritabanı ile haberleşme ve nesneleri yaratma işlemleri Axapta Nesne Sunucusu aracılığıyla gerçekleşir. Nesne sunucusu uygulamasında önbellekleme (caching) mekanizması da çalıştığı  için çok kullanıcılı uygulamalarda büyük bir hız artışı oluşur. İstemciler sadece nesne sunucusundan gelen sonuçları görüntüleyeceği için yüksek maliyetli PC’ler kullanmanız gerekmez. Ayrıca her istemci veritabanı sunucuna erişmeyeceği için network üzerindeki trafik de oldukça düşük olacaktır. Tek bir uygulama nesne sunucusunun yeterli olmadığı durumlarda istediğiniz miktarda nesne sunucusu kurabilir ve bu sunucular arasında yük dağılımı (load balancing) da yapabilirsiniz.

    Axapta kurulumunda takip etmeniz gereken sıra aşağıdaki gibidir :

  1. SQL Server Kurulumu

  2. Axapta Uygulama Sunucusu Kurulumu

  3. Axapta İstemci Kurulumu

  4. Axapta Nesne Sunucusu Kurulumu

    Biz test sistemi için SQL Server, Axapta Uygulama Sunucusu ve İstemci kurulumunu aynı bilgisayar üzerinde yapacağız, nesne sunucusu ise sistemimizde bulunmayacak. Bu iki katmanlı mimari kuracağız anlamına geliyor.

    Axapta’nın çalışacak olduğu bilgisayarın gereksinimleri ise aşağıdaki gibidir :

 

Bileşen

Minimum Gereksinim

Not

İşlemci

Pentium III Xeon 1.1 Gz ve yükseği

SQL Server da çalıştıracağımız için daha güçlü işlemci ile çalışmanız tavsiye edilir.

Disk

İşletim sistemi, SQL veri ve logları için 6 * 9.1 GB RAID5 disk.

Tek PC ve tek kullanıcı için test sistemi kurulumu yapacağımızdan yaklaşık 3 GB disk alanı yeterli olacaktır.

RAM

512 Mb ve üstü

SQL Server için ne kadar fazla RAM olursa o kadar iyi olur. 1 GB ve fazlası.

CD ROM

Evet

CD üzerinden kurulum için gerekli ama diğer kurulum çeşitleri için zorunlu değil.

Ağ Kartı

Evet

Tek bilgisayar için zorunlu değil ama gerçek kurulumlarda mutlaka zorunlu.

    Yukarıdaki gereksinimler birçok kullanıcının kişisel bilgisayarında mevcut olduğuna göre Axapta ile tanışmanız çok da zor değil. SQL Server ve Axapta CD’leri elinizdeyse Axapta’yı kurmak için herşeye sahipsiniz.

    SQL Server kurulumunda dikkat edilmesi gereken konuları ve kurulum adımlarını bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Anıl Özay
Yazılım Mühendisi, Axapta Uzmanı
MCP, MBSCP