Makale Özeti

Kuşkusuz bir Erp paketinde rapor tasarımının kolay geliştirilebilinir ve esnek yapıda olması önemlidir. Axapta bu konuda çok yeteneklidir ve oldukça fonksiyonel rapor tasarım araçlarına sahiptir. Bu araçlar sayesinde axapta içerisinde var olan raporlar üzerinde değişiklik yapabilir ya da yeni raporlar oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda müşteri bilgilerini sergileyen basit bir rapor yapacagız.

Makale

Kuşkusuz bir Erp paketinde rapor tasarımının kolay geliştirilebilinir ve esnek yapıda olması önemlidir. Axapta bu konuda çok yeteneklidir ve oldukça fonksiyonel rapor tasarım araçlarına sahiptir. Bu araçlar sayesinde axapta içerisinde var olan raporlar üzerinde değişiklik yapabilir ya da yeni raporlar oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda müşteri bilgilerini sergileyen basit bir rapor yapacagız. Rapor için ilk olarak aşağıdaki adımları gerçekleştirelim.

 1. Projects>Shared>Yeni Projects ile yeni bir proje oluşturalım.
 2. Oluşturdugumuz projede sağ tuş Yeni>Report ile yeni bir rapor oluşturalım.
 3. Raporda sağ tuş Query>Datassources>Query>Datassources>Yeni Data Source ile yeni bir data source oluşturalım.
 4. Data source Table özeliğine CustTable atayalım.

2 (44K)

< br>Report>Design>Yeni Report Design seçerek rapor dizaynımızı olusturalım. Oluşturduğumuz rapor dizaynında AutoDesignSpecs'e sağ tus ile tıkladığımızda rapor üzerine koyabileceğimiz bölümlerin listesini göreceğiz.

3 (42K)

Bu bolumlerden kısaca bahsetmek gerekirse :

 • Prolog : Raporun Başlangıcını temsil eder.
 • Page Header : Rapordaki her sayfanın ilk bölümünü temsil eder.
 • Body : Page headerdan sonra gelir. Gösterilecek olan dataların bulunduğu kısımdır. Raporumuzda müşterilere ait veriler bu bölümde gösterilecektir.
 • Section Template : AOT>Reports>section template dizininde oluşturulan "section template"'leri kullanmamıza yarar.
 • Page Footer : Rapordaki her sayfanın son bölümünü temsil eder.
 • Epilog : Raporun bitişini temsil eder.
 • Programmable Section : Program içeresinden istege bağlı olarak çalıştırılan kısımdır. Element.execute(int _number) fonksiyonuyla çağrılır. _number değişkenine çalıştırılmak istenen Programmable Section'a ait ControlNumber değeri set edilir. Bu değeri Programmable Section sağ tuşNitelikler>Controlnumber ile görebiliriz.

 • Bu bölumlerden page header ve body'den birer adet ekleyelim. Page header üzerindeyken sag tuşYeni Kontrol>Metin ile raporumuza metin tipinde bir nesne koyalım. Metin nesnesinin text özeliğine "Müşteri Raporları" yazalım. Body üzerindeyken sağ tuş YeniKontrol>Cust Table kaynağından alan seçelim. Karşımıza çıkan listeden istediğimiz alanları body'nin içine sürükleyelim. Projemizde örnek olarak Name, City ve Currency alanları seçilmiştir.

  4 (56K)


  Raporu çalıştırmak için rapora sağ tuş ile tıklayıp "açık" seçelim. Rapor görüntümüz aşağıdakine benzer bir yapıda olacaktır.

  5 (27K)


  Bir sonraki yazımızda daha kompleks bir rapor tasarımı yapacağız.

  Zekeriya YOLCU
  MCSD.Net

  zekeriya.yolcu@gmail.com