Makale Özeti

AXAPTA İÇERİSİNDE IMPORT / EXPORT İŞLEMLERİ

Makale

AXAPTA – 7

AXAPTA İÇERİSİNDE IMPORT / EXPORT İŞLEMLERİ

Axapta içerisindeki obje / objeleri fiziksel olarak bir yere aktarabilir veya alabilirsiniz. Birden fazla uygulama sunucunuz varsa, bir sunucudan diğerine geliştirdiğiniz bir objeyi atmak, geliştirmelerinizi dosya olarak elinizde tutmak (yedekleme amaçlı olabilir) için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

EXPORT

Axapta içindeki bir projeyi veya objeyi Export yöntemi ile bir dosya olarak dışarı alabilirsiniz. Bu işlem için ilgili obje üzerimdeyken sağ tuş + Dışarı aktar seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tara butonu aracılığı ile bu dosyanın fiziksel yolunu belirtebilirsiniz. Örnekde, SalesTable isimli satış siparişi giriş ekranı dosyası export ediliyor. Bir objeyi export ettiğimiz zaman, dosya adı obje ismi, uzantısı ise .xpo olur. Export işlemindeki seçenekler:

Dışarı aktarılan uygulama nesnelerini kilitleyin: Export işlemi sırasında, başka bir kullanıcının bu obje / objeler üzerinde işlem yapamamasını sağlar.

Başlıkları dışarı aktar: Axapta içerisinde her tanım bir başlık dosyası olarak tanımlanıp, kullanılacağı zamanda bu başlık dosyası çağrılarak gerçekleştirilebilir. Bu başlıklarıda destekleyen tüm dillerde gerçekleştirebiliriz. Export sırasında başlık dosyalarını alabiliriz. Başlık dosyaları ayrı bir makalede ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Export ettiğiniz bu .xpo dosyasını notepad gibi bir araç vasıtası ile açtığımız zaman içeriğini görebiliriz. Örneğimiz bir formdu. Bu .xpo dosyasını açtığımız zaman, form üzerindeki tüm alanların, başlık dosyalarının, metotların, yazıların özel kodların, grupların tanımlarını, tüm ayrıntılı bilgilerini görebilirsiniz.

 

IMPORT

Export işlemi sonucunda dışarı aktarılmış bir .xpo dosyasını, Axapta uygulaması içinde içeri alabilirsiniz. Bunun için, projenizin açık olduğu penceredeki Import ikonuna tıklayın.

Tara butonu yardımı ile .xpo dosyasının fiziksel yerini belirtebiliriz.

Import etmek istediğiniz .xpo dosyası bir veya daha fazla obje içerebilir. Siz tüm özellikleri ile bu obje / objeleri içeri almak istemeyebilirsiniz. Bu sebeple parametreler ile tanımları yapabilirsiniz.

Sadece uygulama nesneleri: .xpo içindeki başlık dosyalarını almadan, sadece uygulama nesnelerini almak istediğinizde bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Uygulama nesneleri ve başıklar: .xpo içindeki hem başlıkları hemde uygulama nesnelerini almak istediğinizde bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Sadece başlıklar: .xpo içindeki sadece başlıkları aktarmak istediğimizde bu seçeneği kullanabiliriz.

Detayları göster: .xpo dosyasının içerdiği tüm objelerin listesini görüntülenmesini sağlar. Buradaki obje / objeler içindeki bazılarının işaretini kaldırarak aktarmasını pasif hale getirebiliriz.

Aktarma işlemi sırasında eğer içerde var olan bir obje yeniden aktarılmak veya yeni hali ile aktarılmak isteniyorsa içerde bu objenin var olduğunu, üzerine yazıp – yazmak istemediğimize dair bilgi veren bir pencere gelecektir.

Yeliz Korkmaz, MVP

yelizkorkmaz@tnn.net