Makale Özeti

Axapta üzerindeki objeler ile ilgili geliştirme yapmak istediğinizde, AOT aracılığı ile ilgili objeye ulaşıp yenilikleri yapabiliriz. Ancak bir geliştirme birden fazla objeyi ilgilendirebilir. Geliştirme safhasında birden fazla obje ile çalışırken, Axapta’nın da birçok objesi olduğunu düşündüğümüzde bu gerçektende yönetilmesi zor bir haline gelebilir.

Makale

AXAPTA – 6

AXAPTA’DA YENİ BİR PROJE AÇMAK

Axapta üzerindeki objeler ile ilgili geliştirme yapmak istediğinizde, AOT aracılığı ile ilgili objeye ulaşıp yenilikleri yapabiliriz. Ancak bir geliştirme birden fazla objeyi ilgilendirebilir. Geliştirme safhasında birden fazla obje ile çalışırken, Axapta’nın da birçok objesi olduğunu düşündüğümüzde bu gerçektende yönetilmesi zor bir haline gelebilir. Ayrıca birden fazla uygulama sunucusuna sahipseniz, yaptığınız değişiklikleri (eğer File Server kullanmıyorsanız) tüm sunuculara aktarmanız gerekmektedir. Bu sebeple tüm objeleri fiziksel bir yere import edip, diğer sunuculardan export etmeniz gerekecektir. Bu da zahmetli bir haline gelecektir. Bu sebeple, Axapta içerisinde Project bulunmaktadır. Yeni bir proje açıp, bu proje içine isteniz obje / objeleri yerleştirdiğiniz zaman geliştirmeleriniz yönetimi daha kolay hale gelecektir. Yeni bir proje açmak için gerekli adımlar;

  1. Toolbar’da project butonuna tıklayın.
  1. Aşağıdaki pencerede project altında “private” ve “shared” adlı iki klasör görülmektedir. Yeni açağınız proje sadece sizin tarafınızdan görülecekse “private”, tüm yönetim hakkına sahip kullanıcılar tarafından görebilecekse “shared” klasörünün içinde olmalıdır.


  1. Yeni bir proje açmak için  “private” ya da “shared” klasörünün üstüne gelip sağ tuşa tıklayın. Aşağıdaki gibi “new  à  project” seçin. Örneğimiz “shared” klasörüne proje açmak şeklinde olacaktır.


  1. Bu işlemi yaptığınızda, “shared” klasöründe varsayılan olarak “project1” adıyla yeni bir proje açılır. Projenin adını değiştirmek için; projenin üstüne gelin. Mouse sağ butonuna tıklayın. “Properties”i seçin.

“Properties” penceresinde “name” alanını seçin. Projenizin adını buraya yazın. Projeye yeni isim verdikten sonra projeyi hangi katmanda oluşturmuşsanız “project” penceresinde ismin yanında parantez içinde katmanın ismi yazacaktır. Proje adını değiştirmek için, proje üzerindeyken F2’ye basarakda gerçekleştirebilirsiniz.

Projeniz üzerindeyken sağ tuş ile “açık” dediğiniz zaman sadece projenizin penceresi aktif hale gelecektir. Uygulama nesne ağacı(AOT) üzerinden istediğiniz objeyi sürükle – bırak yöntemi ile projenize ekleyebilirsiniz.

Projeniz içerisinde bu şekilde bağımsız olarak objeleri ekleyebileceğiniz gibi, proje içerisinde obje grup tanımları yaparak, obje tipine göre bu grupların içerisine yerleştirebilirsiniz.

Örneğin projeniz içerisinde Table, Extend Data Type, Form, Report ve Class kullanacağınızı düşünelim. Bunun için proje adı üzerinedeyken sağ tuşa baştığınızda Yeni isimli bir menü kalemi göreceksiniz. En üstte bulunan Group seçeneği ile yeni bir grup yaratabilirsiniz. Dikkat ederseniz altında da birçok yeni obje yaratabilmeniz için seçenekler bulunmaktadır. Proje içindeyken bu seçenek ile Axapta üzerinde yeni tablo, form, ... oluşturabilirsiniz.

Yeni grup oluşturduğunuz zaman varsayılan olarak Group1 isimli tipi tanımsız bir grup açılır. Grubun özelliklerini verebilmek için Group1 üzerindeyken nitelik’lerini açın. Bu niteliklerin açıklamaları;

     Name: Grubun adını tanımlayabilirsiniz.

     ProjectGroupType: Grubun hangi obje tipinde olduğunu, yani bir Table, Form, Class, ... grup olduğunu burada yer alan seçeneklerden tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak Tables tipinde bir grup yarattım ve adınıda Tables olarak verdim. Dikkat ederseniz, verdiğiniz gruba tipine göre grubunuzun ikonu değişecektir.

Yeni oluşturduğumuz Tables grubu üzeirndeyken sağ tuşa bastığınızda, yeni bir tablo veya alt grup oluşturabileceğinizi göreceksiniz.

Örneğimiz üzerinden gidersek, tüm obje gruplarını oluşturduğumuzda aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

Bu grupların altına AOT üzerinden sürükle – bırak yöntemi ile istediğiniz objeleri yerleştirerek geliştirmelerinizi yapabilirsiniz. AOT’den buraya eklediğiniz objeler AOT’den silinmez. Sadece referans alınır. Proje üzerine eklediğiniz bir objeyi çıkardığınız zaman AOT’den silinmez. Ancak buradan da bir objeyi silebilirsiniz.

Yeliz Korkmaz, MVP

yelizkorkmaz@tnn.net