Makale Özeti

Kolay raporlarınızı rapor yapımı makalesinde anlatıldığı şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi, Axapta içerisinde yer alan Rapor Sihirbazı sayesinde de kompleks olmayan raporlarını geliştirebilirsiniz. Aslında bu sihirbaz kullanıcıların kendine özel raporlarını kolay yapabilmesi için geliştirilmiştir. Ancak bazı adımları hızlı olarak atmak istediğiniz kompleks olmayan raporlarınızda sizde kullanabilirsiniz.

Makale

AXAPTA – 12

AXAPTA RAPOR SİHİRBAZI

Kolay raporlarınızı rapor yapımı makalesinde anlatıldığı şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi, Axapta içerisinde yer alan Rapor Sihirbazı sayesinde de kompleks olmayan raporlarını geliştirebilirsiniz. Aslında bu sihirbaz kullanıcıların kendine özel raporlarını kolay yapabilmesi için geliştirilmiştir. Ancak bazı adımları hızlı olarak atmak istediğiniz kompleks olmayan raporlarınızda sizde kullanabilirsiniz.

Rapor sihirbazına Axapta içerisinde;

         Araçlar à Geliştirme araçları à Sihirbazlar à Rapor Sihirbazı     

Menüsünden erişebilirsiniz.

Bu seçenek ile rapor sihirbazını çalıştırdığınız anda karşınıza bir sihirbaz ekranı açılacaktır.

İlk adımda size, rapor esnasında alacağı tablo, saha ve yöntemlerin isimlerini Türkçe göstereceği için bu isimleri orjinal ismi ile görmek isteyip – istemediğinizi soracaktır. Bu seçenek teknik personel tarafından kullanıldığında işaretlenirse daha anlaşılır olur. Hedefim teknik kişiler olduğu için örnekde bu işaret seçilmiş olacaktır.

İkinci adımda aldığı parametreler;

         Adı: Raporun sistem üzerinde duracak obje adını girmemiz gerekir. İstersek bu raporu kaydedebileceğimiz ve AOT’ye yerleştireceği için, böyle bir isim istemektedir. Türkçe karakter kullanılamaz.

         Başlık adı: Raporun görsel ortamlarda ve başlığında nasıl tanımlanacağı bilgisi verilir. Türkçe karakter kullanılabilir.

         Etiket: Verdiğiniz başlığın etiket dosyasını oluşturmak isterseniz buradaki seçeceği işaretlemeniz gerekir. Teşhis kodu ile de bu labe dosyasının hangi katmanda olacağını görebilirsiniz.

Üçüncü adımda, raporda hangi tablo / tabloları ve bu tablo / tablolar ile ilişkili hangi tablo / tabloları kullanacağınızı seçebilirsiniz. Ekrandaki butonlar ve sağda – solda yer alan bölümler aracılığı ile bunları belirleyebilirsiniz.

Dördüncü adımda, önceki adımda eklediğiniz tablo / tabloların hangi saha / sahalarını kullanmak istediğinizin tanımlamasını yapacaksınız. Seçtiğiniz tablo / tabloların AutoReport özelliğinde tanımladığınız sahalar AutoReport grubu diye varsa olarak gelmektedir. İsterseniz bu grupları rapordan kadırabilirsiniz. İstediğiniz saha / sahalarıda ekleyebilirsiniz. Raporda görünüş sırasınıda Yukarı – Aşağı butonları ile tanımlayabilirsiniz.

Beşinci adımda, eğer seçtiğiniz sahalar arasında sayısal saha / sahalar var ise, onların listesini getirir. Bu saha / sahalar üzerinde toplama işlemi yaptırmak isterseniz onları belirleyebilirsiniz. Toplama işlemini ilgili sahanın tüm bilgilerini topla, sadece pozitif değerlerini topla veya sadece negatif değerlerini topla diye belirleyebilirsiniz.

Atıncı adımda, seçmiş olduğunuz tablo / tabloların listesi gelir. Bu tablo / tablolar üzerindeki istediğiniz saha / sahalar üzerinde sıralama yaptırabilirsiniz. Bu sıralamayı azalan veya artan sırada belirleyebilirsiniz.

Yedinci adımda, seçmiş olduğunuz tablo / tabloların üzerindeki sıralama olarak belirttiğiniz saha / sahaların birinin değeri değiştiğinde alt başlık atmasını istediğinizde belirleyebilirsiniz.

Sekizinci adımda, seçmiş olduğunuz tablo / tabloların üzerindeki sıralama olarak belirttiğiniz saha / sahaların birinin değeri değiştiğinde grup toplamı atmasını istediğinizde belirleyebilirsiniz.

Dokuzuncu adımda, rapor alınırken seçmiş olduğunuz tablo / tablolar üzerindeki sahalara kriter vermek istediğinizde burada ilgili sahaları tanımlayabilirsiniz.

Onuncu adımda, rapor ile ilgili taslak bilgilerini verebilirsiniz. Şablonunun nasıl olacağı, şeklini ve kağıt biçimini belirleyebilirsiniz.

Onbirinci adımda, raporun nasıl göründüğüne dair bir ön izleme yapabilir, raporun tasarımına ulaşıp manuel değişiklik yapabilirsiniz. İsterseniz bu yapmış olduğunuz raporu menüye ekleyip daha sonrada kullanabilir, isterseniz menüye eklemeden bir kereliğine kullanabilirsiniz.

Eğer raporu menüye eklemek isterseniz, hangi menü kaleminin neresine yerleştirmek istediğinize dair bilgi ekranı ile karşılaşacaksınız. Seçmiş olduğunuz bir menü yerine raporunuzu yerleştirebilirsiniz.

Sonraki adımda da raporunuzun tamamlandığına dair mesaj gecektir. Bitir butonuna bastığınızda, tüm seçenekleriniz ile raporunuz tamamlanmış olacaktır.

Eğer raporunuzu menüye yerleştirmek istemezseniz, raporunuzun tamamlandığını söyleyen ekran görünecektir. Bitir butonuna bastığınızda, tüm seçenekleriniz ile raporunuz tamamlanmış olacaktır.

Yeliz Korkmaz , MVP

yelizkorkmaz@tnn.net