Makale Özeti

Asp.Net'de var olan QueryString'leri değiştirmeden yeni ekleme veya var olanlarından bazılarını silme işlemlerinin nasıl yapıldığına göz atacağız.

Makale

Merhabalar bu makalemizde Asp.Net'de QueryString işlemlerini nasıl yapabileceğimizi incelemeye çalışacağız. Aslına bakarsanır bildiğimiz gibi QueryString işlemi çok basittir. Örneğin Response.Redirect("~/adres.aspx?ID="+degisken) gibi bir komutla yapılabilir. Fakat eğer isteğimiz adres satırında var olan bir QueryString'e karışmadan yanına yeni bir QueryString ekleme veya silme işlemi ise ne yapacağız?

Öncelikle Asp.Net'de Page.Request.QueryString.Add isminde bir method bulunmakda fakat bu method salt okunur olduğunundan bu şekilde bir ekleme yapmamız yada Request.QueryString.Remove diyerek onu silmemiz mümkün olmamaktadır.

Bundan dolayı bugün biz bu işlemi nasıl yapabiliriz bunu inceliyor olacağız. Öncelikle yeni bir Asp.Net Web Application oluşturuyoruz.

Artık QueryString ekleme methodumuzu yazabiliriz.

QueryStringEkleme Methodu

Burada sizinde anlayacağınız üzere aslında yaptığımız işlem gayet basit. Var olan tüm QueryStringlerimizi bir değişkene aktarıyoruz ve daha sonrada bu değişkene bizim yeni eklemek istediğimiz QueryStringide ekleyerek geriye bu yeni değişkeni döndürüyoruz.

Şimdi ise QueryStringi silme methodumuzu yazalım.

QueryStringSilme Methodu


Burada yaptığımız işleme gelince. Silmek istediğimiz dışındaki tüm QueryStringleri alıyoruz ve yeni bir değişkene aktarıyoruz böylece elde ettiğimiz yeni değişkenin içinde silmek istediğimiz olmuyor ve bu yeni değerimizide geriye döndürüyoruz.

Methodlarımızı denemek için sayfamıza iki tane Button koyuyoruz ve hemen Click olaylarını yazıyoruz. QueryString Ekle butonumuz

QueryString Ekle Butonu

ve QueryString Sil butonumuz.

QueryString Sil Butonu

Evet artık methodlarımız hazır ve kullanılabilir.  Aklınıza belki şöyle bir soru gelmiş olabilir acaba ben bunu nerde kullanırım? Bir örnek vermek gerekirse sayfanızda arama yaptırdığınızı ve gelen sonuçlarıda belli kriterlere göre süzdüğünüzü düşünelim. Süzme işlemi için kullanıcı her bir kriter seçtiğinde sizinde bir QueryStringi yollamanız gerekir işte böyle bir durumda kullanılabilir. Umarım faydalı olmuştur.

İbrahim BAYIR
iletisim@ibrahimbayir.com.tr