Makale Özeti

Bu makalede ASP.NET projesinde bulunan Stored Procedure'nin Nasıl Debug edileceği anlatılacaktır.

Makale

ASP.NET Projesinde bulunan Stored Procedure yi Debug Etmek
Web Developer ya da Visual Studio nun Standart versiyonlarını kullanıyorsanız stored procedure leri debug etmek için bazı işlemler yapmanız gerekmektedir. (Visual Studio Team System yada Professional stored procedure, triggers ve User-Defined Functions (UDFs) leri debug edebilmektedir. )
ASP.NET Web sayfasında bulunan stored procedure yi debug edebilmek için sayfayı ve SQL Server Debuggerı birleştirmek gerekmektedir. İlk olarak yapılması gerek işlem VS de Solution Explorer kısmında projenin üzerine sağ tıklayıp, “Choose the Property Pages” seçeneğini seçmektir.

Karşımıza çıkan sayfada “Debuggers” kısmında bulunan “SQL Server ” seçeneği seçilir.

Ayrıca veri tabanına ait connection stringin “Pooling” özelliğini false yapılması gerekmektedir. “Pooling” özelliğinin varsayılan değeri true dur. Peki “Pooling ” ne işe yarar ? Pooling oluşan veritabanı bağlantısını bir havuzda saklar ve bağlantı bilgilerinin her talep geldiğinde yeniden oluşmasına engel olup, var olan bağlantıların kullanılmasını sağlar. Fakat debug işlemi yaparken “Pooling” özelliği false yapılmalıdır. Çünkü debug’ın altyapısından dolayı havuzdan alınan bağlantıyı doğru olarak yeniden kuramayacaktır.

<add name="connectionString " connectionString="Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\myDatabase.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True;Pooling=false" providerName="System.Data.SqlClient"/>

“Pooling” özelliği performansı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeble ASP.Net projesinde SQL Server’da yapılması gereken debug işlemi bittikten sonra “Pooling” özelliğini “true” olarak değiştirmeyi yada connectionString den bu özelliği silmeyi unutmamak gerekmektedir.

Şimdi debug edilmesi gereken sayfaya “breakpoint ” koyalım.


Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için veritabanının “application debugging” özelliğinin açık olması gerekmektedir. Veritabanının üzerine gelip sağ tıklayıp, bu özellik aktif değilse aktif edilmelidir.


Bütün bu işlemlerden sonra debug işlemi yapıldığında “stored prodecure” ninde debuga düştüğünü göreceksiniz.
Kaynaklar:
1. asp.net
2. http://www.csharpnedir.com/makalegoster.asp?MId=599

Özlem Arslan
ce.ozlemarslan@gmail.com

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com