Makale Özeti

Bu makalede sizlere Visual Studio 2005 ile gelen ve ASP .NET uygulamalarında kullanabileceğimiz yeniliklerden birisi olan Web Site Administration Tool'u anlatmaya çalışacağım.

Makale

Bu makalede sizlere Visual Studio 2005 ile gelen ve ASP .NET uygulamalarında kullanabileceğimiz yeniliklerden birisi olan Web Site Administration Tool'u anlatmaya çalışacağım.

Web Site Administration Tool'un aslında bize çok büyük yenilikler getirmediğini, ancak uygulamamızda yapacağımız bazı işlemleri hızlı, pratik ve derli toplu yapmamızı sağlayan bir araç olduğunu söyleyerek başlayalım. Bildiğiniz gibi ASP .NET ile birlikte gelen web.config dosyasında yaptığımız ayarları uygulamamızın genelinde kullanarak işimizi bir noktadan, daha az kod yazarak, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabiliyorduk. web.config ile birlikte daha hızlı yaptığımız bu işlemleri, Web Site Administration Tool ile hiç kod yazmadan, özel dizinlerde web.config dosyaları oluşturmadan çok daha hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Aslında bu aracın temel mantığı da bu. Sizin web.config dosyalarına eklemeniz gereken XML tabanlı kodları yazmanıza gerek kalmadan bir web arayüzüyle kolay ve pratik bir şekilde işlemlerinizi yapmanızı sağlamak.

Web Site Administration Tool'u açmadan önce önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Solution Explorer'dan uygulamamızın içerisinde yer alan App_Data klasörüne bakacak olursak, bu klasörün altında herhangi bir dosya olmadığını göreceğiz. Tabii ki az sonra buraya bazı dosyalar gelecek. Web Site Administration Tool'a Visual Studio 2005'e yeni eklenen bir menü olan Website menüsünün altındaki ASP .NET Configuration'dan ulaşabildiğimiz gibi Solution Explorer penceresinin en sağındaki ASP .NET Configuration kutucuğuna tıklayarakta ulaşabiliyoruz. ASP .NET Development Server aktif hale geliyor, tarayıcımızda yeni bir pencere açılıyor ve resimdeki gibi bir sayfayla karşılaşıyoruz.

Sayfadan yapabileceğimiz işlemlere özetle bakacak olursak;

Security linkinden
- Authentication modunu değiştirebilir
- Kullanıcı oluşturabilir
- Rol oluşturabilir
- Kullanıcıları rollerle ilişkilendirebilir
- Rollerin dizinlere erişim haklarını yönetebilirsiniz.

Application linkinden
- Uygulamada kullanılabilecek (web.config de tutulacak) değerleri oluşturabilir ve yönetebilir
- Uygulamada e-posta göndermek için gerekli olan SMTP ayarlarını yönetebilir
- Hata sayfaları oluşturabilir
- Debugging ve tracing işlemleri ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Provider linkinden
- Uygulamanızda kullanacağınız data sağlayıcısı ile ilgili ayarları yapabilir
- Membership ve role sağlayıcılar için farklı data sağlayıcısı belirleyebilirsiniz.

Kullanımında çok zorluk çekilmeyecek, basit ve kullanışlı bir araç. İsterseniz bu aracı kullanarak sitemizde kullanıcılar ve roller oluşturalım, bunları aralarında ilişkilendirelim ve rollerin dizine erişim haklarını ayarlayıp web.config dosyalarında ne gibi değişiklikler olduğunu gözlemleyelim.

Security sayfasına geldiğimizde buradan Users, Rules, Access Rules kısımlarını ve bunların üzerinde yine bu 3 kısımla ilgili ayarları aşama aşama yapabileceğimiz bir link görüyoruz. Ben örneğimizi alt taraftaki Users, Rules, Access Rules kısımlarını kullanarak yapacağım. Users kısmına baktığımızda bizim şu anda Windows authentication tipini kullandığımızı ve dolayısıyla kullanıcı yönetiminin aktif olmadığını söylüyor. Alt kısımdaki select authentication type linkine tıklayarak buradan from the internet seçeneğini seçiyoruz ve sağ alttaki Done linkine tıklıyoruz. web.config dosyamıza bakacak olursak authentication modunun artık Forms olduğunu görüyoruz. Böylece kullanıcı yönetimi artık aktif hale geldi. Users kısmında Create user, Manage users linklerinden artık kullanıcı oluşturabilir ve kullanıcıları yönetebiliriz. Birkaç kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra Roles kısmından rolleri aktif hale getirip bir rol oluşturalım ve kullanıcıların bazılarını bu rol ile ilişkilendirelim.

Son olarakta oluşturduğumuz bir rolün yada kullanıcının uygulamamızdaki bir dizine erişim haklarını yapılandıralım. Örneğin ben uygulamamda varolan Editor klasörüne sadece editor olarak tanımladığım kullanıcıların erişebilmesini istiyorum. Access Rules'tan Create access rules seçeneğini tıklıyorum. Sol kısımdaki dosya yapısından Editor klasörünü seçip, rollerden editorü seçiyorum ve izinlerden de Allow seçeneğini seçiyorum ve OK diyorum. Daha sonradan da diğer kullanıcıların bu dizine erişimini engellemek için yine aynı sayfadan Anonymous users'a Deny iznini veriyorum. Artık Editor klasörüme sadece editor rolünü almış kullanıcılarım erişebilecekler.

Şimdi uygulamamıza dönüp web.config dosyalarına ve App_Data klasörünün içeriğine bakalım. Solution Explorer'dan Refresh butonuna tıkladığımızda App_Data klasörünün içerisinde bir veritabanı dosyası oluştuğunu göreceğiz. Bu veritabanındaki tablolarda oluşturduğumuz kullanıcılarla ve rollerle ilgili bilgilerin tutulduğunu görebiliriz. (Aslında bu veritabanının bir çok işlevi daha var ama onu ayrı bir konu olarak yazmak gerekir.) web.config dosyalarında da daha önceden belirttiğimiz gibi bazı değişikliklerin olduğunu göreceğiz. Örneğin Editor klasörüne bakacak olursak, burada önceden bulunmayan ancak yaptığımız işlemlerden sonra oluşan ve bu dizinle ilgili erişim bilgilerini tutan web.config dosyasını görebiliriz. Dosyanın içerisindeki kodlar ise aslında çokta yabancı olmadığımız kodlar.

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<configuration xmlns="http://schemas.microsoft.com/.NetConfiguration/v2.0">
  <system.web>
    <authorization>
      <allow roles="editor" />
      <deny users="?" />
    </authorization>
  </system.web>
</configuration>

Bu makalede sizlere Visual Studio 2005 ile gelen ve ASP .NET ile birlikte kullanabileceğimiz Web Site Administration Tool'u anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Uğur UMUTLUOĞLU
http://umutluoglu.blogspot.com
umutluoglu @ gmail.com