Makale Özeti

Bu makalemizde ASP.NET 2.0 ile aramıza katılan MultiView ve View dan bahsedeceğim. Bu kontroller ile Tab kullanma alışkanlığınız varsa bunu kolayca yapabilir, kendiniz için basit wizardlar oluşturabilir ve ASP.NET 1.* dan panel kullanma alışkanlığınız varsa panel kullanamadan istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Fazla lafı uzatmadan burada dediklerimizi ufak örneklerle inceleyelim.

Makale

ASP.NET 2.0 – MultiView ve View Kontrolü

 

Bu makalemizde ASP.NET  2.0 ile aramıza katılan MultiView ve View dan bahsedeceğim.

Bu kontroller ile Tab kullanma alışkanlığınız varsa bunu kolayca yapabilir, kendiniz için basit wizardlar oluşturabilir ve ASP.NET 1.* dan panel kullanma alışkanlığınız varsa panel kullanamadan istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Fazla lafı uzatmadan burada dediklerimizi ufak örneklerle inceleyelim.

 

Öncelikle bir tane Web Projesi açarak işimize koyulalım.

 

 

İlk olarak basit bir kullanıcı kayıt formu yapalım bunun için default.aspx sayfamız bir tane MultiView kontrolünü Mouse muzla sürükleyip bırakıyoruz. Ardından da MultiView mızın içine 3 tane View kontrolü sürükleyip bırakıyoruz.d


 

Yukarıdaki resimdeki gibi viewlarımızı dolduruyoruz.

 

Butonlarımız kodlarını da yukarıdaki gibi yazdıktan sonra projemizi çalıştırıyoruz.  Çok basit bir üyelik kayıt formumuz oldu.

 

1. Adım

 

2. Adım

 

3. Adım

 

4. Adım

 

 

Şimdi Tab kontrolü gibi kullanabildiğimiz bir örnek ile devam ediyoruz.

Projemize yeni bir sayfa ekliyoruz. Bu eklediğimiz sayfaya yine 1 tane MultiView ve 3 tane View sürükleyip bırakıyoruz.

 

Sonra en tepeye 3 tane hyperlink bıraktık. Bunlar bizim viewlar arasında gezmemize yardımcı olacak kontroller olacaklar.

 

 

 

Yukarıdaki resimdeki gibi dizaynımız hazır buradan sonrası Hyperlinklerin click anlarına hangi View atayacağımıza kalıyor.

 

Eskiden bunun için panel koyar ve panellerin visible özelliğiyle oynayarak yapardık. ASP.NET 2.0 ile bunun yerini MultiView ve View lar aldı.

 

 

 

 

Bu makalemizde MultiView ve View nesnelerine örnekler ile değindik.

 

Tekrar başka bir makalede görüşmek dileğiyle.

 

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın.

 

Volkan KORKMAZ

MCP,MCAD,MCSD.NET, CRM 3.0

volkankorkmaz@gmail.com