Makale Özeti

ASP geliştirmek için sizin için en uygun editör hangisi?...

Makale

ASP kodları yazıldıktan sonra compile edilmez. Örneğin bir Pascal veya C/C++ kodunu yazdığınızda çalıştırmadan önce compile etmeniz türkçesiyle derlemeniz gerekir. Fakat ASP’de durum böyle değildir. HTML tagleri arasına Asp satırlarınızı yazarsınız. Bu yüzden belli bir editöre ihtiyacınız bulunmaz.

ASP kodlarınızı yazmanız için çok kompleks yazılımlara ihitiyacınız bulunmamakta. Örneğin Notepad ile basit Asp kodlarınızı yazabilirsiniz. Ama eğer içeriği oldukça dolu olan sayfalar üzerinde çalışıyorsanız bir editör kullanmakta yarar var. Notepad’in en büyük avantajı tabi ki yazmış olduğunuz kodun hiçbir yerine ekstra kod eklemiyor, herşeyi siz yazıyorsunuz.

Notepad ilk alternatif ama eğer veritabanı bağlantılarını otomatik olarak tanımlamak istiyorsanız Asp kodlarını WYSIWYG (What You See Is What You Get) tarzında bir editör olan Microsoft Visual Interdev 6.0 kullanmazınızı tavsiye ederim.(Bu arada aklıma Odtü’deki hocam Doğan Alpsan geldi. Bize bunu ve TCP/IP’yi sormuştu sınavda , ne kadar önemli konular olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum ve değerli hocamı saygıyla anıyorum.)

Visual Interdev Asp başta olmak üzere Html ve Css geliştirmek üzere hazırlanmış güzel bir program. <% %> ile başlayıp biten Asp kodlarınızı görsel olarak farklı renklerde gösteriyor ve bu sizin kod hatalarını görmenizi sağlıyor. Toolbbox’ı sayesinde sürekle-bırak yaparak birçok html kodunu yazmaktan kutuluyorsunuz. Project geliştirip yaptığınız tüm asp dosyalarını bir proje çatısı altında toparlayabiliyorsunuz. Bunları isterseniz anında online olarak yayımlayabiliyorsunuz. Tabi bunun için ilk önce asıl web sunucunuza olan bağlantı ayarlarını yapıyorsunuz.

Visual Interdev’de 3 farklı bakış açısı mevcut. İlki “Design” ; yazdığınız kodları anında görsel olarak (Html kısmını) görebileceğiz bölüm. İkincisi ise “Source” kısmı, burada oturup kodları yazıyorsunuz. Üçüncü bölüm ise “Quick View” ; burada da eğer veritabanı bağlantısını doğru yaptıysanız dosyalarınızın gerçek zamanlı çalışır halini görüyorsunuz.

Interdev konusunda son olarak söyleyeceklerim, eğer bu tür programlarda program geliştirmeyi seviyorsanız kesinlikle Interdev kullanın. Frontpage ve diğer WYSIWYG editörlerinden daha hakim kanımca.

Üçüncü editör ise birçok kişinin kullandığı Frontpage. Baştan belirteyim Frontpage Microsoft tarafından Html editörü olarak piyasaya sürülmüştür ve hala öyledir. Bu yüzden ben Frontpage’i bir asp editörü olarak görmüyorum.

Sonuç olarak Micr