Makale Özeti

3 parçaya bölünmüş bu makalede size alternatif bir AJAX teknolojisi olan, Michael Schwarz tarafından hazırlanmış ve kullanıma sunulmuş, tamamen ücretsiz olan AjaxPro’ dan bahsedeceğim. Öncelikle bu makaleyi hazırlamamda ki temel amaç, İngilizce bilgisi pekiyi olmayan programcılara sade bir dilde bu aracın özelliklerini size anlatmak ve küçük bir örnek ile bunu pekiştirmek.

Makale

Asp.net AJAX: AjaxPro -1-


Bu makalede size alternatif bir AJAX teknolojisi olan, Michael Schwarz tarafindan hazirlanmis ve kullanima sunulmus, tamamen ücretsiz olan AjaxProdan bahsedecegim.

Öncelikle bu makaleyi hazirlamamda ki temel amaç, Ingilizce bilgisi pekiyi olmayan programcilara sade bir dilde bu aracin özelliklerini size anlatmak ve küçük bir örnek ile bunu pekistirmek. 

Her gün yeni bir ajax araciyla karsiliyoruz. Kimi tamamen üst düzey programcilara yönelik, kimi ise daha basit kullanimlar için tasarlanmis. Size bu makalemde AjaxPro adli biraz daha üst düzey programlama becerisi gerektiren bir araci tanitacagim.  

Not: Önce nasil çalistigini anlatip, ondan sonra açiklamali bir sekilde örnek vermek istiyorum.  Lütfen birçogumuzun yaptigi hatayi yani sadece kodlari kopyala, yapistir yapmayip, açiklamalari da, nasil çalistigini da okuyalim… 

Unutmayin ki, çalisma prensibini anlamak bir programcinin yapacagi ilk seydir.

Peki, nasil çalisiyor bu araç?

Hazirlamis oldugum sekil üzerinden anlatacak olursak,

        1-       web.config ayar dosyamiza AjaxPronun handler dosyalari  (*.ashx) olusturmasi için verdigimiz izin sayesinde 4 adet handler dosyasi olusturur. Bunlardan 3 tanesi sabit olup (prototype.ashx, core.ashx, converter.ashx) diger bir tanesi ise bizim kendi Ajax sinifimizin bir handler dosyasidir.

 2-       Yaratilan bu handler dosyalari bizim hazirladigimiz projenin çalismasi için yordamlari derliyor ve ajax teknolojisine uygun bir hale getiriyor.

 3-     Istemci bilgisayar, hazirladigimiz javascript dosyasina yapmak istedigi islemin istegini gönderiyor.

 4-       Hazirladigimiz talep fonksyonuna veri gidiyor ve xxx.AjaxClass, App_Code.ashx handler ina gidip bu talebi iletiyor.

 5-       Handler App_Code altindaki Ajax.vb kodumuza gidip bu kodun içinden istenilen talebi bulup, geri dönüs degerini sabit olan 3 handler yorumlayarak kodladigimiz javascript dosyasina göndererek sonuc fonksyonunun yarattigi degeri istemciye yansitiyor.

 Diger makalemde açiklamali örnek üzerinden genis bir sekilde nasil kodlama yapildigini anlatacagim.